اجرای سازه‌های بنایی نوین ۳۰ درصد صرفه‌جویی در هزینه‌ها دارد

شیراز – ایرنا- محمود رضا ماهری رییس کمیته تخصصی مبحث ۸ مقررات ملی ساختمان و استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه اجرای سازه‌های بنایی مسلح در ساختمان های کوتاه مرتبه ۳۰ درصد صرفه جویی در هزینه ها دارد از اجرای این طرح ها در روستای کناره شهرستان مرودشت خبر داد.

محمود رضا ماهری رییس کمیته تخصصی مبحث ۸ مقررات ملی ساختمان و استاد دانشگاه شیراز روز شنبه در حاشیه همایش آموزشی آشنایی با روشهای طراحی و اجرای ساختمان های بنایی مسلح افزود: استفاده از مصالح بنایی در اجرای ساختمان ها از دیر باز در کشور رواج داشته است. اکثر ساختمان های موجود در کشور خصوصا در شهرهای کوچک، بخش ها، روستاها و همچنین در بافت های فرسوده و قدیمی کلان شهرها از نوع مصالح بنایی می باشد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آسیب پذیری قابل توجه این ساختمان ها در زمین لرزه های گذشته با عنایت به عدم رعایت صحیح ضوابط فنی، اهمیت تدوین به روزرسانی، ترویج مقررات ملی ساختمان را آشکار می ساخت افزود: از این رو اجرای سازه آجری و بلوک سیمانی مسلح وارد آیین نامه مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان شده است و امید می رود فراگیر شدن این روش ساخت تا حجم قابل توجهی بر سرعت اجرا بیافزاید و در کاهش هزینه تمام شده نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

محمود رضا ماهری رییس کمیته تخصصی مبحث ۸ مقررات ملی ساختمان و استاد دانشگاه شیراز

رییس کمیته تخصصی مبحث ۸ مقررات ملی ساختمان و استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد : ضوابط طراحی مهندسی و ساخت ساختمان های بنایی برای آن دسته از اعضای سازه ای و غیرسازه ای تدوین شده است که در ساخت آن ها از مصالح بنایی استفاده می شود ، برای نخستین بار در شهرستان مرودشت و در روستای کناره این شهرستان اجرای سازه بلوک سیمانی و آجری مسلح از سوی بنیاد مسکن استان فارس کلید خورد و این طرح در حال اجرا است .

ماهری ادامه داد : ساخت سازه بنایی مسلح ویژگی های خاصی در کاهش هزینه و سرعت اجرا دارد ، مقاومت این نوع سازه ها در برابر زلزله بسیار اهمیت دارد و در مقایسه با سایر ساختمان های کوتاه مرتبه ارجحیت دارد ، اجرای سازه بنایی مسلح در مقایسه ساختمان های بنایی با کلاف حداقل ۳۰ درصد در هزینه ساختمان صرفه جویی دارد ، سرعت اجرا هم بسیار زیاد است و پیش بینی ها این است که اجرای طرح های بنایی مسله در ساختمان های کوتاه مرتبه در روستاها انجام شود و مورد استقبال روستاییان قرار گیرد .

وی اضافه کرد : این نوع سازه در پنج طبقه قابل اجرا است و هر چند قرار نیست جایگزین ساختمان های آجری با کلاف شود اما در برابر ساختمان های بتنی کوتاه مرتبه ارجحیت دارد و می‌تواند جای آن را بگیرد و با هزینه کمتر و سرعت بیشتر اجرا شود.

به گفته وی ، در مناطقی که از مصالح بومی مانند سنگ و سیمان در اجرای سازه های روستایی استفاده می شود نیز چنانچه استادکاران بتوانند روشهای سازه بنایی مسلح را مطابق با اصول و روشهای آیین نامه ای مبحث هشتم اجرا کنند منع فنی نخواهد داشت و می توان برای صرفه جویی در هزینه اجرا حتی از مصالح بومی سنگ و سیمان نیز در این روش ساخت بهره گیری کرد.

در این همایش یک روزه مسوولان نظام فنی روستایی و کارشناسان بنیاد مسکن با آیین نامه و چگونگی اجرای روشهای ساخت سازه بنایی مسلح آشنا شدند.