افزایش ساخت و ساز و تسهیلات مشکل مسکن را حل می‌کند

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران گفت: دولت باید تسهیلات بخش ساخت مسکن و انتقال به خریدار را تقویت کند تا بتوان در آینده شاهد عرضه و تولید بیشتر باشیم که بازار عرضه و تقاضای مسکن کنترل شود.

به گزارش خبر24، حسن محتشم کارشناس حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبر24، اظهار داشت: اصولا مصوبات و قوانینی که هدفشان هدایت اقتصاد به صورت دستوری است، موفقیت آمیز نیستند. در اوایل انقلاب اقدام کنونی دولت از جمله تثبیت نرخ اجاره‌بها و تمدید خودکار قراردادهای اجاره، تجربه شد که موفق نبود. امروز تورم همه را آزار می‌دهد، اجاره بها ضریبی از قیمت ملک است و اگر دولت این مسئله را با دستور بخواهد اداره کند مشکلات زیادی در پی دارد.

وی ادامه داد: از جمله مشکلاتی که در پی این اقدامات است، متشنج کردن فضای بین مالک و مستاجر است که بعضا شکایاتی در پی دارد و موجب درگیر شدن قوه قضاییه می‌شود، بسیاری از انبوه سازان مسکن با دیدن این شرایط انگیزه خود را از دست می‌دهند و سرمایه‌ها از بخش مسکن خارج می‌شود، به نظر نمی‌رسد که طرح‌ها و مصوبات دستوری راهکار مثبتی در این جهت باشد و قطعا این راهکارهای دستوری کوتاه مدت هستند و در بلند مدت هم آثار معکوس دارند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران گفت: دولت باید تشویق‌هایی هم در رابطه با مالکان از جمله معافیت‌های مالیاتی در نظر می‌گرفت که این تفاوت نرخ تورم با افزایش نرخ اجاره‌بها جبران شود اما دولت این کار را نکرد، در واقع موظف کردن مالک موجب ایجاد قراردادهای صوری و غیررسمی می‌شود و روابط مالک و مستاجر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

محتشم خاطرنشان کرد: خانواده‌هایی هستند که یک واحد دارند و راه ارتزاق آنها از همین طریق است، وقتی تورم بالای ۵۰ درصد هزینه‌های زیادی را به زندگی او تحمیل کرده است توقع کاهش درآمد ملک از او داریم‌، دولت باید فکر کند یک فرد حداقل باید ۵ درصد در سال بتواند از قیمت ملک خود بهره ببرد در شرایطی که بانک‌ها ۱۸ تا ۴۰ درصد و بعضا ۶۰ درصد نرخ سود با این شرایط اقتصادی می‌گیرند.

*مستاجران درآمد ۱۰۰ در صدی خود را بابت اجاره‌بها می‌دهند که این مسئله با محدود کردن اجاره‌بها جبران نمی‌شود

این کارشناس مسکن اظهار داشت: در سال گذشته مستاجرین حدود ۶۵ درصد درآمد خود را بابت اجاره پرداخت می‌کردند اما اکنون به ۱۰۰ درصد رسیده است که این مسئله با محدود کردن قیمت اجاره جبران نمی‌شود، دولت باید برنامه‌های جدی در جهت کنترل تورم داشته باشد و از طرفی تولید و اشتغال را بالا ببرد تا مردم بتوانند در سطح قابل قبولی زندگی کنند.

محتشم با تاکید بر اینکه اقتصاد دستوری پاسخگوی حل مشکلات اقتصادی مردم نیست، افزود: وقتی قوانین و مصوبات به خوبی اجرا می‌شوند که مورد اقبال عمومی قرار گیرند، قوانینی که مورد اقبال عمومی نباشند تنها بر روی کاغذ می‌مانند و به زور نمی‌توان آنها را اجرایی کرد. باید در این زمینه دولت فکر اساسی‌تری کند.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان تهران بیان داشت: شرایط اقتصادی باید به سمت تولید پیش رود، طبیعتا گردش نقدینگی جامعه نباید سمت و سوی دلالی پیدا کند، دولت باید از انتشار پول بدون پشتوانه پیشگیری کند و قدرت پرفشار وارد جامعه نکند تا تورم افزایش نیابد.

*باید عرضه بر تقاضا پیشی گیرد تا قیمت‌ها کنترل شود

وی افزود: در بخش بازار مسکن باید بخش عرضه تقویت شود که در واقع تولید اشتغالزا نیز است، بنابراین بخش مسکن را باید با ارائه تسهیلات برای خرید و ساخت تشویق کرد و بانک‌ها موظف شوند تسهیلات خوبی دهند تا ساخت و ساز افزایش یابد، عرضه و تقاضا اصل مسلم اقتصادی است تا زمانی که عرضه نتواند بر تقاضا پیشی گیرد متاسفانه مشکل افزایش قیمت را در همه جا خصوصا بخش مسکن داریم.

محتشم گفت: تقاضا دو نوع واقعی و کاذب است، تقاضای واقعی همان تقاضای مصرفی است که متاسفانه به دلیل شرایط اقتصادی اکثر متقاضیان واقعی مسکن توان تامین نقدینگی برای خرید خانه را ندارند و وام‌هایی که داده می‌شود با توجه به قیمت‌های بسیار بالای مسکن پاسخگو نیست که در واقع دولت موظف به تقویت عرضه است.

وی افزود: بخش دوم تقاضا، تقاضای سرمایه‌ای است که تا زمانی که دولت نتواند تولید و عرضه را بالا ببرد تقاضاهای سرمایه‌ای وارد کار می‌شوند و قیمت مسکن را افزایش می‌دهند، دولت باید با پول نقدی جامعه و یا سرمایه‌های کشور به سمت تولید پیش رود. اگر قرار باشد قیمت ارز کنترل نشود با افزایش غیرمتفارف آن، قیمت مسکن هم بالا می‌رود.