تکمیل سازه ۱۰ هزار واحد مسکونی؛ تسریع در نهضت ملی مسکن اردبیل

به گزارش خبرنگار ایرنا ، تامین مسکن و سرپناه از مهم‌ترین دغدغه‌های شهروندان به‌شمار می‌رود. افزایش هزینه‌های ساخت و خرید مسکن باعث شده است بسیاری از شهروندان قادر به تامین این نیاز ضروری نباشند از همین روست که تامین مسکن از اصلی‌ترین وظایف دولت‌ها به‌شمار می‌رود و یکی از مهم‌ترین مواردی که معمولا شهروندان در برنامه‌های اعلامی دولت‌ها پیگیری می‌کنند تامین مسکن است.

بر اساس نیازسنجی دستگاه‌های مسئول ۱۰۳ هزار واحد مسکونی باید در استان اردبیل احداث شود. در این راستا یکی از عمده‌ترین چالش‌ها برای حل این مشکل فقدان زمین در مرکز استان بود که با پیگیری‌های استاندار و اداره کل راه و شهرسازی زمین مورد نیاز تامین شد و عملا پروژه‌های احداث مسکن از ابتدای سال جاری سرعت قابل توجهی گرفت.

با توجه به هزینه‌های بالای احداث مسکن برای دولت و شهروندان تمام تلاش و اهتمام دولت بر این بوده است که ارزش سرمایه شهروندان حفظ و حتی افزایش یابد. در این راستا مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل به ایرنا گفت: بر اساس دستور استاندار اردبیل قرار شد بهترین زمین در قالب طرح تفصیلی و طرح جامع برای ساخت مسکن ملی انتخاب شود.

وی بیان کرد: علاوه بر اردبیل، در سایر شهرهای استان نیز با تامین زمین مورد نیاز، ساخت مسکن نهضت ملی شروع شده و تلاش بر این است تا این واحدها در قالب شهرک بر اساس اصول مهندسی و طراحی شهرسازی احداث شود.

آماده سازی ۸۰۰ هکتار زمین برای احداث واحدهای مسکن ملی اردبیل

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل اظهار کرد: بر اساس توافق انجام شده بیش از ۸۰۰ هکتار زمین برای احداث واحدهای مسکن ملی آماده شده و بر همین اساس استان اردبیل در بحث تامین زمین و احداث واحدهای مسکن در سطح ملی، رتبه و جایگاه اول را به دست آورده است.

در تازه‌ترین رویداد از این برنامه محوری در استان سازه‌ها و پی ساختمانی ۱۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در استان اجرا شده است که به گفته محبوب حیدری سه هزار و ۸۰۰ مورد از این واحدها مربوط به شهرک سلیمانی اردبیل است و تا آخر مهرماه این میزان به ۱۰ هزار واحد خواهد رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل افزود: زمین مورد نیاز شهرک سلیمانی و شهرک شهید خراسانی برای ساخت مسکن تامین شده و قرار است ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن در شهرک سلیمانی و ۲ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرک شهید خراسانی احداث شود.

تامین زمین برای احداث ۳۰ هزار واحد مسکونی

وی با اشاره به تعداد ثبت‌نام کنندگان طرح نهضت ملی مسکن در استان گفت: تاکنون ۱۱۸ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۴۳ هزار نفر تایید نهایی شدند. از ۴۳ هزار نفر هم ۳۰ هزار نفر آورده اولیه خود را واریز کردند که زمین مورد نیاز برای ۲۸ هزار واحد تامین شده و زمین ۲ هزار واحد دیگر هم به زودی تامین خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به مشارکت متقاضیان مسکن در آورده اولیه افزود: آورده مردم نسبت به واحدهای مسکن ۶۵ متری، ۷۵ متری و ۸۵ متری متفاوت است و ضروری است متقاضیان آورده اولیه خود را به‌موقع پرداخت کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل همچنین با اشاره به افزایش میزان تسهیلات نهضت ملی مسکن گفت: میزان تسهیلات مسکن ملی از ۳۰۰ میلیون تومان به ۵۵۰ میلیون تومان در مرکز استان و از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۰۰ میلیون تومان در شهرها افزایش یافته است ، ضمن اینکه برای طرح‌های صنعتی‌سازی هم ۳۰ درصد به رقم تسهیلات مورد نظر افزوده خواهد شد.

به گفته حیدری ، در شهر اردبیل ۶ هزار واحد و در مشگین‌شهر هم ۲ هزار واحد به شکل صنعتی‌سازی در دست اجراست.

تا پایان امسال بخشی از واحدهای مسکونی در اردبیل تحویل متقاضیان می‌شود

در همین زمینه استاندار اردبیل در بازدیدی که از سایت‌های احداث مسکن در شهرک شهید سلیمانی اردبیل داشت، با بیان اینکه طرح نهضت ملی مسکن برای حدود ۳۰ هزار متقاضی در همه شهرستان‌های استان با جدیت در حال اجرا است، گفت: با توجه به پیشرفت فیزیکی مناسب در برخی شهرستان‌ها، تا پایان امسال بخشی از واحدهای مسکونی متقاضیان در این شهرستان‌ها تحویل داده خواهد شد و تلاش می‌شود تا ۲ سال آینده اغلب واحدهای در حال اجرا تکمیل شود.

سیدحامدعاملی اضافه کرد: حدود ۳۰ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در استان اردبیل پس از ثبت‌نام و احراز شرایط، اقدام به واریز آورده‌های خود کرده‌اند که ۲۱ هزار متقاضی در مرکز استان و ۹ هزار متقاضی در سایر شهرستان‌ها هستند.

استاندار اردبیل گفت: در شهرستان اردبیل طی سال گذشته برای تامین زمین با توجه به وضعیت نبود زمین دولتی با مشکلاتی مواجه بودیم که این مشکلات در سال جاری برطرف و زمین مورد نیاز نهضت ملی مسکن مرکز استان تامین شد.

وی بیان کرد: برای ۱۷ هزار متقاضی نهضت ملی مسکن شهرستان اردبیل در شهرک شهید سلیمانی جانمایی شده که پنج هزار واحد مرحله پی‌ریزی را تمام کرده و باقی عملیات پی ریزی تا پایان مهر انجام خواهد شد و جانمایی برای چهار هزار متقاضی دیگر مرکز استان اردبیل هم در دستور کار است.

تسریع در عملیات اجرایی طرح نهضت ملی نیازمند همکاری حداکثری بانک‌هاست

اجرای طرح بزرگ مسکن دار کردن شهروندان با توجه به هزینه‌های بالایی که دارد نیازمند همکاری و هم‌افزایی همگانی به‌ویژه بانک‌های عامل است. واقعیت این است که سرمایه‌گذاری بانک‌ها و ارائه تسهیلات به این واحدها از مطمئن‌ترین تسهیلات است و بازگشت تسهیلات ارائه شده قطعی است از همین رو به نظر می‌رسد بانک‌ها اهتمام بیشتری به تامین سرمایه مورد نیاز برای اجرای این واحدها داشته باشند.

در همین زمینه سیدحامد عاملی ، استاندار اردبیل گفت: تسریع در عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن استان اردبیل نیازمند همکاری حداکثری بانک‌ها بوده و تلاش می‌شود که تا ۲ سال آینده تعداد زیادی از واحدهای در حال اجرا به متقاضیان تحویل داده شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: برای تامین زیرساخت‌های مورد نیاز شهرک شهید سلیمانی اردبیل اقدامات لازم آغاز شده که تامین برق این شهرک در دستور کار بوده و تامین گاز هم طراحی شده و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و در حوزه تامین آب، راه و مخابرات نیز اقدامات مناسبی در حال انجام است.