جزییات بسته ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه برای جبران خسارات ایران

نیویورک تایمز از جزییات بسته حمایتی ۱۵ میلیارد دلاری دولت فرانسه برای جبران خسارت‌های تحریم یکجانبه آمریکا علیه ایران و تلاش برای بازگرداندن ایران به توافق برجام خبر داد.

جزییات بسته ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه برای جبران خسارات ایران

رویداد۲۴ نیویورک تایمز نوشت: یک هیات بلندپایه ایرانی روز دوشنبه به پاریس رفت تا درباره جزییات یک بسته مالی مذاکره کند که امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه قصد دارد از آن برای جبران خسارت‌های ناشی از تحریم آمریکا و تلاش برای ترغیب ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ استفاده کند.

براساس گزارش‌های موجود هسته اصلی این بسته یک اعتبارنامه ۱۵ میلیارد دلاری است که به ایران اجازه دسترسی به پول نقد را می‌دهد. این درحالی است که بخشی از پول ایران بابت فروش نفت در بانک‌های مختلفی در دنیا بلوکه شده است.

این گزارش می‌افزاید: این مبلغ تقریبا نیمی از درآمدی است که ایران به طور نرمال انتظار دارد از صادرات نفت در یکسال به دست بیاورد.

دولت مکرون از مطرح کردن جزییات مذاکرات با هیات ایرانی خودداری کرده‌است، هرچند که پیشتر خود مکرون در حاشیه اجلاس سران گروه هفت، در این باره با دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا صحبت کرده است. باوجودی‌ که دو رییس‌جمهور از مطرح کردن اختلافشان در رسانه‌ها خودداری کرده‌اند، اما گفته می‌شود تلاش‌های فرانسه که حمایت دیگر قدرت‌های اروپایی‌ را هم پشت سر دارد، تلاش‌های دولت آمریکا برای کمپین «فشار حداکثری» را خنثی می‌کند.

مشخص است که ترامپ از چنین بسته حمایتی رضایت ندارد، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ مشخصا بارها گفته است که با چنین توافقی مشکل دارد. نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم دیگر مخالف جدی چنین توافقی است و از ترامپ هم خواسته است که با آن مقابله کند.

در صورتی که دولت آمریکا از این ابتکار پشتیبانی نکند، مشخص نیست که آیا بانک‌های اروپایی ریسک این را می‌پذیرند که با اعطای اعتبار به ایران خود را در معرض تحریم‌های آمریکایی قرار دهند یا خیر. البته ممکن است این اعتبار از سوی بانک مرکزی اروپا یا بانک مرکزی فرانسه به ایران تخصیص داده شود که در آن صورت تحریم این بانک‌ها برای واشنگتن خیلی سخت خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره جزییات مذاکراتی که در پاریس در جریان است، گفت: بیشتر مباحث فنی در جریان است و درمجموع خیلی خوب پیش رفته است. وی با این‌حال از مطرح کردن جزییات بیشتر خودداری کرد و عنوان نکرد که آیا بسته ۱۵ میلیارد دلاری حمایتی موضوع مذاکرات بوده یا خیر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *