حق مسکن کارگران دوباره افزایش پیدا می‌کند؟

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب و ابلاغ مصوبه افزایش حق مسکن کارگران در هفته آینده خبر داد و گفت: به موجب مصوبه شورای‌عالی کار، حق مسکن کارگران افزایش پیدا کرد و از ۴۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان رسید. مصوبه حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی در دستور کار هیات وزیران قرار دارد و در هفته آتی تصویب و ابلاغ خواهد شد تا جامعه کارگری از مزایای افزایش حق مسکن نیز بهره‌مند شود.
جلوی امضای قراردادهای سفید امضا گرفته شود

وی ادامه داد: بر اساس آن همه کارفرمایان موظف هستند یک نسخه از قرارداد با کارگران را در سامانه جامع روابط کار بارگذاری کنند.طبق ماده ۱۰ قانون کار قرارداد کار باید در ۴ نسخه باشد یک نسخه تحویل خود کارگر می‌شود، یک نقطه تحویل اداره کار، یک نسخه تحویل تشکل کارگری واحد مربوطه و یک نسخه هم در سامانه جامع روابط کار بارگذاری می‌شود تا جلوی امضای قراردادهای سفید امضا گرفته شود.

معاون وزیر کار که در یک گفت‌وگوی خبری سخن می‌گفت، اظهار کرد: ما تدبیر جدیدی هم در دولت سیزدهم به کار بستیم و با تلاش وزیر کار سامانه‌ای به نام پایش کار را راه‌اندازی کردیم. این سامانه هم اکنون فعال و قابل دسترسی است و بازرسان کار ما موظف هستند به واحدهای تولیدی مراجعه و قراردادهای کار را چک کنند.

رعیتی فرد ادامه داد: این سامانه حالت خوداظهاری دارد و کارفرمایان باید یک سری اطلاعات را در این سامانه وارد کنند که قابل رصد است و اگر کارفرمایی این قرارداد را بارگذاری نکند و کارگر احساس کند حقی از او ضایع شده می‌تواند به هیات‌های تشخیص و حل اختلاف ما مراجعه و طرح دعوی کند.

وی گفت: در آنجا از کارفرما قرارداد کار را مطالبه می‌کنیم که باید ارائه شود. از نظر مالی تراکنش‌ها و پرداخت‌های کارگر بررسی می‌شود و باید متناسب با آن چیزی باشد که تحت عنوان حداقل حقوق و دستمزد در شورای‌عالی کار مشخص و مصوب شده است.
تخلف کارفرما درباره حق بیمه کارگر

رعیتی فرد درباره کارفرمایانی که حق بیمه کارگر را نمی‌پردازند یا قرارداد سفید امضا از او می‌گیرند، تصریح کرد: کارفرما موظف است حق بیمه ۲۳ درصد را بپردازد و قطعا کد کارگاهی دارد و قابل شناسایی و پیگیری است.کارگران حتی اگر قراردادی از کارفرما نداشته باشند می‌توانند در هیات‌های تشخیص طرح دعوی کنند و قرارداد را با حکم مراجع حل اختلاف از کارفرما دریافت کنند.
معاون روابط کار وزارت کار، از عملیاتی شدن سامانه جامع روابط کار تا ۶ ماه آینده خبر داد و گفت: سامانه حداکثر تا ۶ ماه آینده به طور کامل عملیاتی می‌شود.این سامانه بیش از ۵۳ فرآیند را در بر می‌گیرد که حدود ۱۷ فرآیند را طراحی کرده‌ایم و ۱۰ مورد آن مثل بیمه بیکاری عملیاتی شده که در حال استفاده است

وی درباره پیگیری قراردادهای سفید امضای کارگران گفت: ما به عنوان مجلس وظیفه داریم در این خصوص نظارت کنیم تا این سامانه زودتر راه بیفتد. برداشتم این است که ۸۰ درصد از مشکلات قراردادهای بدون امضا را جوابگو خواهد بود.
اسماعیلی گفت: این سامانه باید جنبه تنبیهی هم داشته باشد چرا که خیلی از کارگران از ترس اخراج به سمت آن نمی‌روند و اگر جنبه تنبیهی برای کارفرما داشته باشد کارفرمایی که بخواهد کارگر را اخراج کند با پیش‌بینی برخی موارد به لحاظ مالیاتی یا مباحث دیگر، نگرانی خاطر کارگران از پیگیری حقوق و اخراج را برطرف کند.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در عین حال درباره اصلاح ماده پنج قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی گفت: کلیات این طرح و چند ماده آن در صحن علنی مجلس رای آورده ولی ابهامی وارد شد که احتمال دادند تاثیری بر قیمت مسکن بگذارد.قرار شد پس از رفع آن ابهام، بدون بحث نوبت بندی مرسوم مجلس دوباره در صحن مطرح و کمتر از یک ماه تعیین تکلیف شود.

اسماعیلی افزود: درحال‌حاضر برای رفع ابهام به کمیسیون اجتماعی برگشته که در نخستین فرصت آن را به مجلس بر می‌گردانیم چون خواسته و مطالبه کارگران ساختمانی کشور است و ما در مجلس در این خصوص اعلام آمادگی کردیم.

اسماعیلی اضافه کرد: سازمان تأمین اجتماعی از دولت پول نمی‌گیرد و منابع مالی برای پرداخت بیمه ۴۰۰ هزار نفر را ندارد لذا برای اینکه کمکی به سازمان تامین اجتماعی بکنیم، این قانون را اصلاح کردیم.

منبع: ایسنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.