حمایت از بازار سرمایه با حذف قیمت‌گذاری دستوری فولاد

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: انجام معاملات بازار سرمایه با ساز و کار جدید در حال رخ دادن است، همچنین بورس کالا هم به دلیل شفافیت بالای معاملات به عنوان بستر مناسب برای عرضه محصولات و حمایت از تولید به شمار می رود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد کشور از جمله اتفاقات مثبت و مهمی بود که از نخستین روزهای فعالیت دولت سیزدهم مورد توجه جدی مسوولان اقتصادی قرار گرفت.

دولت سیزدهم در نخستین روزهای فعالیت خود باعث ایجاد آرامش در بازارهای کالایی به واسطه عرضه زنجیره سیمان و فولاد به بورس کالا شد که بیشتر مسوولان حاضر در کشور، این تلاش دولت را به عنوان اقدامی مناسب برای ایجاد شفافیت معاملات و رونق تولید در کشور عنوان کردند.

به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، «نادر سلیمانی»، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به اخبار منتشر شده در خصوص حذف قیمت دستوری از بازار فولاد و عرضه زنجیره کامل محصولات آن به بورس کالا اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین سیاست به کار گرفته شده از زمان آغاز به کار وزیر صنعت، معدن و تجارت، خداحافظی و دوری حتمی با قیمت گذاری دستوری بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد ساز و کارهای جدید برای قیمت گذاری در رأس توجه و برنامه‌های کاری وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است، اظهار داشت: حذف قیمت‌گذاری دستوری و تعیین قیمت از طریق دیگر راه‌های ممکن، جزو اصلی ترین درخواست‌های فعالان بازار بوده است و اکنون وزیر با تصمیمات جدید خود پاسخی مثبت را به درخواست این افراد داده است.

سلیمانی با تاکید بر اینکه به کارگیری ساز و کار جدید، دلالت بر ورود حتمی زنجیره محصولات فولادی به بورس کالا دارد، گفت: اکنون وزیر صمت طی دستورالعملی مشخص، سیاست عرضه محصولات به بورس کالا را ابلاغ و اعلام کرده تا از این طریق همه محصولات فولادی به منظور ایجاد شفافیت در معاملات و انجام قیمت گذاری براساس عرضه و تقاضا وارد بورس کالا شوند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: در صورت اجرایی شدن دستورالعمل جدید وزیر صمت و نیز وجود برخی از برنامه ریزی های درست می توان شاهد تاثیر مثبت این اقدام در بازار فولاد بود، در غیر اینصورت آنطور که باید اتفاق درست و برنامه‌ریزی شده‌ای در کاهش قیمت‌گذاری دستوری و عرضه محصولات فولادی به بورس کالا صورت نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: هر نوع قیمت گذاری دستوری با هر شکلِ ممکن به دلیل تعبیراتی که از الزام و اجبار وجود دارد؛ نمی تواند با تاثیر مثبت در اقتصاد کشور همراه باشد و این امر سبب دور شدن روند فعالیت واحدهای تولیدی از سمت کارآمدی خواهد شد.

سلیمانی به حذف قیمت گذاری دستوری و تاثیر آن بر سهام شرکت های فولادی تاکید کرد و افزود: به طور حتم الزام تولیدکننده به رعایت دستورالعمل قیمت گذاری باعث تاثیر منفی در بازار سرمایه و سهام شرکت های فولادی حاضر در بورس خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که اگر حذف قیمت گذاری دستوری با ساز و کار جدید به مرحله اجرا نرسد؛ ممکن است زمینه ایجاد نوع دیگری از قیمت گذاری در کشور فراهم شود و مجدد بر روند معاملات بورس تأثیر منفی بگذارد.

وی ادامه داد: تاکنون محصولات فولادی به همه تولیدکنندگانی اختصاص داده می شد که دارای کد بهین یاب اما قرار است با اتخاذ شیوه هایی برای رشد عرضه ها در بورس کالا، رفته رفته کل سهمیه بندی ها کنار رفته و شاهد معاملاتی رقابتی در این حوزه باشیم.

سلیمانی با اشاره به اینکه برای بهبود چنین وضعیتی باید زمینه تفکیک مساله تولید و نیز موضوع قیمت و عرضه از یکدیگر فراهم شود، ادامه داد: قیمت و عرضه به عنوان شاخصه اصلی دولت برای تنظیم بازار تلقی می شود، ساز و کار تنظیم بازار نمی تواند به سمت قیمت گذاری دستوری پیش برود؛ زیرا در این صورت تولیدکنندگان جزو نخستین افرادی خواهند بود که از وجود چنین وضعیتی در اقتصاد کشور متضرر می شوند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران معتقد است که استفاده از قیمت گذاری دستوری باعث ایجاد رانت و سودجویی افراد دلال در بازار می شود.

وی به نقش بورس کالا در تعیین قیمت و انجام شفاف معاملات کالاها تاکید کرد و گفت: بارها به دولت اعلام کرده ایم که بازار سرمایه به عنوان مرکز کشف قیمت تلقی می شود، این بازار به شفاف سازی کمک می کند تا زمینه از بین رفتن مسایل مربوط به رانت و ایجاد دلالی ها در بازار فراهم شود.

سلیمانی افزود: در صورت کمک و تلاش برای افزایش شفاف سازی فعالیت بازار سرمایه، ضمن بهره مندی تولیدکنندگان، مصرف کنندگان هم قادر به دستیابی کالای مناسب با قیمت گذاری معقول خواهند بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *