خبر خوب مسکنی برای قشر محکوم جامعه

در پروژه نهضت ملی مسکن، بانک‌ها موظف شدند که در تامین منابع مالی این طرح همکاری کنند. چالش‌های زیادی در این مسیر بر سر راه اجرای پروژه مسکن ملی ایجاد شد که کوتاهی برخی بانک‌ها یکی از این موارد بود. در این میان بانک مسکن تاکنون بیشترین سهم را در تامین مالی پروژه نهضت ملی مسکن داشته است.

حسین خدرویسی روز دوشنبه در نشست خبری با اشاره به طرح نهضت ملی مسکن افزود: به لحاظ اینکه تعداد اقساط و آورده اولیه و پرداخت اقساط برای مددجویان مقداری مشکل است، در این راستا رییس کمیته امداد مکاتبات متعددی با رییس جمهور و مجلس شورای اسلامی انجام داده تا نسخه نهضت مسکن ملی به گونه‌ای برای محرومان تدوین شود که بتوانند از این خدمت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه بر حسب نیاز و مشکلات نیازمندان، در حال حاضر ۲ میلیون و ۳۴۹ هزار خانوار با جمعیت چهار میلیون و ۹۷۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات حمایتی کمیته امداد قرار دارند، گفت: راهبرد اصلی امداد در شرایط فعلی، از ارائه خدمات صرفا حمایتی به توانمندسازی و خروج پایدار از چرخه فقر تغییر پیدا کرده است.

وی ادامه داد: تلاش شده علاوه بر خدمات اورژانسی و اجتماعی و رفع نیازها، به سمت خدمت برای خروج از چرخه فقر و توانمندسازی حرکت کنیم. در این راستا کمیته امداد در حوزه‌ها و معاونت‌های مختلف برنامه جامعی برای توانمندسازی مددجویان طراحی کرده است و تلاش شده متناسب با شرایط خانواده‌ها و در نظر گرفتن نیازها، توانمندی و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل هر خانواده برنامه توانمندسازی خاص خانواده تامین شود.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با بیان اینکه مددجویان ما شامل دو دسته هستند، تاکید کرد: افرادی هستند که صرفا نیازمند خدمات حمایتی هستند که شامل بیماران صعب‌العلاج و زمین‌گیر و سالمندان با جمعیتی بیش از یک میلیون و ۷۰۰ نفر، است.

وی ادامه داد: این دسته از مددجویان مستعد شغل نیستند و صرفا حمایتی هستند و دسته دیگر مددجویان افرادی هستند که مستعد شغل‌اند که متناسب با ظرفیت و استعدادهایشان برای این دسته از مددجویان برنامه توانمندسازی، اشتغال و سایر مهارت ها و مشاوره شغلی، فرهنگی، آموزشی و حقوقی و… اجرا می‌شود.

بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان ودیعه مسکن به مددجویان پرداخت شد

خدرویسی با بیان اینکه یکی از مشکلات مددجویان موضوع تامین مسکن است، گفت: کمیته امداد با هماهنگی و همکاری با سایر نهادهای انقلابی و ظرفیت دولت، یکی از سازمان‌های مسکن ساز موفق در سطح کشور است و شاهدیم که تعداد قابل توجهی از مسکن‌های امداد در سراسر کشور به ویژه نقاط روستایی افتتاح می‌شود.

وی افزود: در حوزه کمک به پرداخت اجاره و ودیعه مسکن، با بهره‌گیری از ظرفیت قانونی و مساعدت بانکهای عامل کشور در ۱۰ ماه گذشته، بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان ودیعه مسکن به مددجویان پرداخت کرده‌ایم.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با بیان اینکه برای مددجویان بیش از ۱۲۰ خدمت به تناسب نیاز آنها ارائه می‌شود، گفت: مددجویان در دو حوزه درمان و سلامت نیازمند مساعدت جدی هستند.

وی با بیان اینکه کمیته امداد امروز هوشمند و کارآمد است، تاکید کرد: همه سامانه‌هایی که در گذشته در آن سامانه‌ها فعالیت‌های امداد انجام می‌شد، تجمیع شده و نرم افزار و سامانه جامع و کامل (امداد هوشمند) به کار گرفته شده است.

این مسئول ادامه داد: امروز شناسایی‌ فقرا، علاوه بر عملیات میدانی و استفاده و بهره‌گیری از سایر پایگاه‌های اقتصادی خانوار در دستگاه‌های کشور و بررسی‌های مددکاران به صورت هوشمند انجام می شود به طوری که بسیاری از فعالیت ها نیاز به حضور مددجویان در دفاتر کمیته امداد و ادارات اجرایی ندارد.

به گفته خدرویسی، اکنون سامانه امداد هوشمند این ظرفیت را ایجاد کرده است تا هر فرد نیازمندی در منزل، درخواست ارائه خدمت خود را ثبت کند تا به قید فوریت توسط مددکاران پیگیری شود.

وی با بیان اینکه اکنون چهار هزار مددکار متعهد و بیش از سه هزار مددکار در مراکز نیکوکاری در سطح کشور فعال هستند، درباره برنامه کمیته امداد در تامین جهیزیه مددجویان اظهار داشت: به دنبال صفر کردن پشت نوبتی‌های دریافت جهیزیه تا پایان سال هستیم.

معاون کمیته امداد افزود: تا امروز ۶۰ هزار سری جهیزیه شامل پنج قلم کالای اساسی تحویل داده شده و مراحل نهایی خرید ۳۰ هزار سری جهیزیه دیگر نیز طی شده و در حال ارسال به استان هاست.

معاون حمایت و خدمات سلامت کمیته امداد در ادامه درباره میزان پرداخت مستمری کمیته امداد به مددجویان گفت: در بودجه امسال مستمری خانوار یک نفره ۷۷۰ هزار تومان، ۲ نفره یک میلیون و ۹۰ هزار تومان، ۳ نفره یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان و ۴ نفره یک میلیون و ۹۶۰ و پنج نفره و بالا ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان تعیین شده بود.

خدرویسی افزود: میزان افزایش مستمری‌ها در سال آینده ۳۰ درصد پیش بینی شده که به تصویب مجلس نیز رسیده است و پس از تایید شورای نگهبان و ابلاغ دولت قابل اجراست.

معاون کمیته امداد در پاسخ به اینکه چه تعداد پشت نوبتی برای دریافت خدمات امداد وجود دارد، گفت: با حمایت‌های دولت مردمی و مجلس، در هیچ نقطه‌ای از کشور فردی که در دهک یک تا سه درآمدی باشد و تحت پوشش نباشد نداریم.

خدرویسی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۳۸ هزار و ۵۳۱ خانواده برای دریافت ودیعه مسکن به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند، اظهار داشت: در سال جاری ۹۰ هزار و ۸۶۳ قلم کالا اعم از یخچال و لباسشویی به خانواده‌های نیازمند تحویل داده شده است.

خدرویسی با اشاره به اینکه بیمه پایه مددجویان، بیمه سلامت است و از پرداخت فرانشیز خدمات سرپایی و بیمارستانی طبق قوانین و بخش های صادره معاف هستند و گاهی حداقل درصد فرانشیز را پرداخت می‌کنند، گفت: اکنون برنامه رفع سوءتغذیه مادران باردار و شیرده را با همکاری وزارت بهداشت و تامین منابع از سوی بنیاد مستضعفان اجرا می‌کنیم.

به گفته معاون کمیته امداد، اکنون ماهانه کارت حمایتی ۶۰ هزار مادر باردار و شیرده که دچار سوءتغذیه هستند، به مبلغ ۳۵۰ هزار تومان شارژ می‌شود.