در تابستان مصالح ساختمانی ارزان شده بود/ سیمان و شن و ماسه در راس کاهش تورم

تسنیم نوشت: مرکز آمار ایران از کاهش ۳.۴درصدی قیمت نهاده‌های ساختمانی در تابستان ۱۴۰۱ خبر داد و اعلام کرد: گروه «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ۱۵.۴درصد بیشترین کاهش تورم فصلی را داشته است.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در تابستان امسال، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ۱۴۹۱.۸ رسید که این رقم نسبت به شاخص فصل قبل (۱۵۴۴.۲) ۳.۴ درصد کاهش داشته است.

در تابستان گذشته تورم فصلی، معادل منفی ۳.۴ درصد بود که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۲۶.۳ درصد) ۲۹.۷ واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم فصلی، درصد تغییر عدد شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به عدد شاخص در فصل قبل است. در این فصل بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی «نقاشی ساختمان» با ۹.۹ درصد است، این در حالی است که گروه اجرایی «سیمان، بتن، شن و ماسه» با ۱۵.۴ درصد کاهش، با بیشترین کاهش تورم فصلی نسبت با سایر گروه‌ها مواجه شده است.

کاهش تورم نقطه به نقطه

در تابستان امسال تورم نقطه به نقطه معادل ۲۹.۳ درصد بوده است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۴۳.۴ درصد) ۱۴.۱ واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم نقطه‌ای، درصد تغییر شاخص قیمت در فصل جاری نسبت به شاخص قیمت فصل مشابه سال قبل می‌باشد.

در این فصل بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم نقطه به نقطه مربوط به گروه اجرایی «شیشه» با ۸۳.۳ درصد است، این در حالی است که گروه اجرایی «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۰.۴ درصد کاهش تورم نقطه به نقطه مواجه شده است.

کاهش تورم سالانه

به گزارش تسنیم، در تابستان امسال تورم سالانه معادل ۳۶.۷ درصد بوده است که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (۴۴.۸ درصد) ۸.۱ واحد درصد کاهش داشته است. منظور از تورم سالانه، درصد تغییر متوسط شاخص قیمت چهار فصل منتهی به فصل مورد نظر، نسبت به همین اطلاع در سال قبل می‌باشد.

در این فصل، بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم مربوط به گروه اجرایی «شیشه» با ۸۵.۲ درصد و کمترین تورم با ۱۸ درصد متعلق به گروه «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده» بوده است.

مرکز آمار ایران اعلام کرده است طرح آمارگیری قیمت مصالح ساختمانی از سال ۱۳۶۵ به‌صورت شش‌ماهه در سطح شهر تهران توسط مرکز آمار ایران اجرا می‌شود، از تابستان ۱۴۰۰ این طرح به‌صورت فصلی اجرا می‌شود. در این آمارگیری، اطلاعات مربوط به قیمت مصالح ساختمانی با مراجعه به تولیدکنندگان یا عمده‌فروشان مصالح ساختمانی و با استفاده از تبلت جمع‌آوری می‏‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *