دومین اقدام برای ایجاد شفافیت و سلامت بازار مسکن

به دنبال تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای تعادل بخشی به بازار مسکن، تجهیز تمامی شاغلین دفاتر املاک به علم حقوق ملکی و حقوق ثبتی به عنوان دومین گام ساماندهی این بازار در دستور کار قرار گرفت.

پس از اشباع قیمتی بازار مسکن که با ثبات نسبی بازار ارز و چشم انداز آرام از طریق تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی همراه شد، سیاستگذار این حوزه تصمیم گرفت با احیای یک ظرفیت قانونی، دومین اقدام را برای ایجاد شفافیت و سلامت بازار مسکن بردارد.

مطابق تبصره ۱ ماده ۱۷ قانون ساماندهی، تمامی کارکنان دفاتر مشاور املاک اعم از صاحب جواز، مباشر، مشاور، راهنما، منشی و دیگر خدمه باید به حقوق ملکی، حقوق ثبتی و اخلاق حرفه ای آگاهی پیدا کنند. بر این اساس اتحادیه صنف مشاوران املاک تصمیم گرفت با پشتیبانی نیروی انتظامی، آموزشهای کوتاه مدت را در این زمینه ها آغاز کند.

بعضا گزارش‌هایی از مالباختگی طرفین معامله به اتحادیه املاک ارسال می شود. با اینکه صاحبان جواز کسب از آگاهی لازم برای عقد قرارداد برخوردارند، عمده افراد زیرمجموعه شاغل در دفاتر مشاور املاک، اطلاعات کافی برای انعقاد قراردادها و حتی راهنمایی ارباب رجوع ها ندارند. گاها دیده می شود به دلیل یک مشاوره اشتباه از سوی فعالان دفاتر املاک، حداقل یکی از طرفین قرارداد، مالباخته یا دچار خسارت می شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این خصوص گفت: قراردادهایی که در دفاتر املاک منعقد می شود گاها دچار مشکلاتی است که متعاملین برای شکایت به اتحادیه می آیند. بررسی علت نشان می دهد که معمولا صاحب جواز قصوری صورت نداده اما اشتباه یا تخلف صورت گرفته ناشی از عدم آگاهی افراد زیرمجموعه از حقوق ملکی و ثبتی بوده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم آموزشهای کوتاه مدت را برای تمامی شاغلین دفاتر اعم از مباشر، مشاور، راهنما، منشیو سایر عوامل ارایه دهیم. این موضوع را در هیات مدیره مصوب کردیم و برای اجرا به پشتیبانی نیروی انتظامی احتیاج داریم.

مصطفی قلی خسروی تاکید کرد: هر فردی که در دفاتر مشاور املاک کار می کند باید این دوره های آموزشی که شامل حقوق ملکی، حقوق ثبتی و اخلاق حرفه ای است را بگذراند. باید شرایط به گونه ای شود که اتمام افراد اعم از کسانی که قرارداد را تحریر می کنند، کسانی که خانه را نشان می دهند و حتی افرادی که پذیرایی می کنند این دوره های آموزشی را بگذرانند. همچنین افرادی که خانه را به مراجعین نشان میدهد حتما باید کارت شناسایی ارایه کنند.

وی همچنین با اشاره به ایجاد آرامش قیمتی در بازار مسکن گفت: دولت با ثبات نسبی در بازار ارز و همچنین تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی آرامشی را در بازار مسکن ایجاد کرده و ما نیز قصد داریم دومین اقدام را برای پشتیبانی از دولت برداریم.

به گفته خسروی، روند نزولی قیمت مسکن که از اواسط تیرماه روند آغاز شده بود ادامه و طبق گزارشهای دریافتی از مشاوران املاک در سراسر تهران قیمتها کماکان رو به کاهش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *