رکود مسکن، به حوزه «ساخت و ساز» رسید/ چشم‌انداز رشد قیمت مسکن در میان مدت

به گزارش پارسینه تا پیش از این، آمار‌ها حاکی از آن بودند که بازار مسکن در ایران به دلیل کاهش قابل توجه تقاضا به دلیل افت قدرت خرید شهروندان ایرانی، دستخوش یک رکود بی سابقه شده است که در دست کم یک دهه اخیر سابقه نداشته است. با این همه، ظاهراً گذر زمان حتی بر وخامت اوضاع افزوده است.

آمار رسمی از تیراژ ساخت و ساز در چهارماه نخست ۱۴۰۰ نشان می‌دهد رکورد ۱۷ ساله رکود ساختمان‌سازی در سال ۱۳۹۹، اکنون شکسته شد و تعداد واحد‌های ساخته شده در تهران به شدت کاهش پیدا کرده است. بر این اساس، در تهران در ۴ ماه نخست سال جاری تنها ۱۴ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی فرآیند ساخت و ساز را شروع کرده اند که این میزان، کمترین از سال ۱۳۸۳ به بعد بوده است.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی

اما آیا ممکن است ارتباطی میان افت شدید ساخت و ساز از یک سو و افزایش قیمت مصالح ساختمانی از سوی دیگر وجود داشته باشد؟ بر این اساس، در حالی که در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از رشد قابل توجه قیمت سیمان و میلگرد گزارش شده بود، به نظر می‌رسد این دو روند بی ارتباط با یکدیگر هم نباشند.

از آن سو، نرخ رشد فصلی و نقطه‌ای قیمت مصالح ساختمانی در تهران در بهار ۱۴۰۰ که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد که تورم هزینه ساخت مسکن از بابت مصالح ساختمانی به لحاظ فصلی در بهار ۱۴۰۰ حدود ۱۹ درصد بوده و به لحاظ نقطه‌ای (در مقایسه با سه ماه بهار سال ۹۹) ۱۰۱ درصد بوده است.

به این ترتیب، قیمت مصالح ساختمانی در مقایسه با بهار سال ۱۳۹۹ تقریبا دو برابر شده و این سومین رشد تند فصلی قیمت مصالح ساختمانی در یک سال گذشته است. تورم فصلی شاخص قیمت مصالح ساختمانی در تابستان ۹۹ نیز حدود ۳۰ درصد و در پاییز همان سال ۲۲ درصد بوده است. به این ترتیب طی یک سال اخیر، قیمت مصالح ساختمانی برای سومین بار به طور فصلی جهش داشته است.

این، اما در حالی است که قیمت زمین نیز در پایان بهار ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۷.۱ برابر شده و این یعنی متوسط قیمت مصالح در طول پنج سال اخیر از متوسط قیمت مسکن و زمین جا مانده است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد بازار مصالح در حال تنظیم قیمت در نسبت با قیمت مسکن است، چرا که میزان رشد قیمت مصالح ساختمانی در سه سال جهش پیاپی قیمت مسکن، همواره کمتر از سطح قابل تنظیم بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *