طرح های عمرانی بخش گردشگری در اولویت قرار گیرد

ارومیه – ایرنا – رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: اجرا و تکمیل طرح های عمرانی بخش گردشگری با هدف ایجاد اشتغال پایدار در اولویت قرار گیرد.

به گزارش ایرنا «ولی تیموری» روز یکشنبه در نخستین نشست توسعه گردشگری هشت استان‌ غرب کشور در ارومیه افزود: گردشگری یکی از پیشران های توسعه است و به جای طرح های جدید و ناقص باید پروژه های مکمل این بخش در سطح کشور اجرا شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون بخش تولید، صنعت و کشاورزی مشکلات اقتصادی خاص خود را دارد و تنها حوزه گردشگری است که در صورت حمایت می تواند مشکلات عظیمی را از دوش کشور بردارد.
وی اضافه کرد: اگر گردشگری در یک منطقه از کشور رونق پیدا کند به تدریج منافع و عایدات آن به سایر استان ها نیز خواهد رسید و از این رو همه دستگاه های اجرایی باید برای رسیدن به توسعه در ابعاد ملی و منطقه‌ای همکاری های لازم را داشته باشند.
وی بیان کرد: ذائقه گردشگری در ایران و جهان به سمت مردم شناسی و آشنایی با خرده فرهنگ ها، آداب و رسوم محلی مناطق سوق پیدا کرده و این تنوع یک ظرفیت بالا در استان های غربی کشور است.
وی با بیان اینکه حضور مقامات محلی در انجام برنامه های بخش گردشگری لازم است، اظهار داشت: هماهنگی بین 9 استان حاضر در نشست امروز در زمینه گردشگری، صنایع دستی و تبلیغات باید گسترش یابد.
تیموری اضافه کرد: در این راستا باید توجه خاصی به توان بخش خصوصی انجام شود زیرا بودجه دولتی به تنهایی جوابگوی همه نیازهای گردشگری و سرمایه گذاری در سطح کشور نیست.
وی بیان کرد: بیشترین تبادل با کشورهای همسایه در صنعت گردشگری صورت می‌گیرد و نوار مرزی ایران نیز به دلیل همسایگی با چندین کشور، ظرفیت های خاص خودش را در این ارتباط دارد.
وی گفت: تحریک تقاضا در این راستا باید با جذب گردشگر متوازن باشد و زیرساخت های گردشگری کشور در بعد داخلی و خارجی معرفی شود.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: استان های غربی کشور در معرفی جاذبه های گردشگری می توانند به صورت تهاتری اقدام به تبلیغات و معرفی یکدیگر کنند.
رییس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور افزود: در استان های شمال غرب کشور به ویژه در آذربایجان غربی نیز تنوع فرهنگی و دینی چشمگیر است و در کنار جاذبه های تاریخی و تفریحی ظرفیتی عظیم برای جذب گردشگران وجود دارد.
تیموری با تاکید بر اینکه توسعه هتل ها برای رونق بخش گردشگری ضروری است، گفت: هتل های خوبی در ارومیه وجود دارد که خدمات مناسبی به مسافران ارایه می‌دهد و البته این هتل ها هم نیازمند حمایت و معرفی می باشد.
وی ادامه داد: همه برنامه های جذب گردشگر را نباید در ساخت و توسعه هتل ها خلاصه کرد بلکه در صورت تبلیغات درست، گردشگر حتی بدون وجود هتل نیز به مناطق سفر می کند.
پیمان آرامون، سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی نیز در این نشست بیان کرد: هر یک از شهرستان های آذربایجان غربی طی سال های 1397 و 1398 اقدام به راه‌اندازی حداقل 2 واحد بوم گردی می کند.
وی اظهار داشت: آذربایجان با طبیعت بکر، چشم نواز و آثار تاریخی منحصر بفرد و با داشتن پنج پایانه فعال مرزی در حوزه گردشگری و سه فرودگاه از ظرفیت کم نظیری برخوردار است.
وی طبیعت گردی را از حوزه های تاثیرگذار در رونق گردشگری استان دانست و افزود: فعال سازی سازمان های مردم نهاد درحوزه گردشگری و رونق دهی به صنعت گردشگری سلامت از اقدامات مهم استان در این بخش به شمار می رود.
وی گفت: در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری به استان نیز با توجه به دغدغه های که در مدیریت ارشد استانی وجود داشت با مصوبه دولت 430 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه و تکمیل و بازسازی زیرساخت های بخش گردشگری استان تخصیص یافت که از آن جمله می توان به مصوبه توسعه و تکمیل مجموعه فرهنگی تاریخی شمس تبریزی در خوی اشاره کرد.
«آرامون» همچنین به برنامه تکمیل زیرساخت ها در پایانه های مرزی و ایمن سازی نقاط حادثه خیز و ارتقای درجه راه های ارتباطی به ویژه مسیرهای منتهی به مرزهای استان اشاره کرد و افزود: با توجه به تمهیداتی که در شورای ترافیک، کمیسیون ایمنی راه ها و ستاد اجرایی خدمات سفر استان در بسیج تمامی ظرفیت ها و امکانات اتخاذ شده است، آمادگی کامل در نوروز امسال برای پذیرایی از مهمانان و گردشگران استان وجود دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی هم در این نشست گفت: 93 مرکز اقامتی با پنج هزار تخت در سطح استان وجود دارد.
جلیل جباری بیان کرد: در سال جاری 30 مجوز سرمایه‌گذاری به میزان بیش از چهار هزار و 500 میلیارد ریال در استان صادر شده که با بهره ‌برداری از آنها ظرفیت اقامتی در استان افزایش 30 درصدی خواهد شد.
وی افزود: آذربایجان غربی به دلیل شرایط جغرافیایی خاص، وجود پایانه های مرزی و ارتباط با اروپا از موقعیت گردشگری خوبی برخوردار است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار داشت: هم اکنون سه فرودگاه فعال در استان وجود دارد و بزرگترین بخش گردشگری را منطقه آزاد ماکو در استان به خود اختصاص داده است.
جباری گفت: از نظر گردشگران خارجی و ایرانی این استان قابل توجه بوده و به عنوان قطب گردشگری، فرهنگی و ورزشی مطرح است.
وی درباره همکاری های لازم در زمینه گردشگری با کشورهای همسایه اضافه کرد: برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده در بخش گردشگری در استان‌های غربی کشور باید اختیاراتی در زمینه توسعه ارتباطات با کشورهای هم‌ مرز اعطا شود.
جباری افزود: تفویض اختیار در زمینه امضای تفاهم‌نامه‌ها برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف و آیین ها و برنامه های دیگر می تواند موجب جذب مشارکت مادی و معنوی کشورهای هم‌مرز شود.
به گزارش ایرنا نمایندگان بخش گردشگری آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه، کردستان، همدان، چهار محال و بختیاری، کهگلویه و بویر احمد و زنجان در نخستین نشست توسعه گردشگری استان‌های غرب کشور در ارومیه حضور دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *