قیمت مسکن افزایش یافت

بانک مرکزی از افزایش ۱.۸ درصدی قیمت مسکن طی آذرماه امسال خبر داد و اعلام کرد: تعداد معاملات آذرماه ۱۴۰۰ نسبت به آذر سال گذشته ۲۸۲ درصد افزایش یافته است.

قیمت مسکن کماکان در بازار نسبت به سال گذشته با افزایش همراه بوده است، اما همچنان بازار مسکن در رکود به سر می برد. با توجه به اینکه دولت جدید هم بر سر کار آمده است اما مردم منتظر آینده هستند و بازار قیمت مسکن بلاتکلیف است. از طرفی به دلیل افزایش قیمت دلار و در پی آن افزایش قیمت خودرو و مصالح ساختمانی، به نظر می رسد امیدی برای کاهش یا حتی ثبات قیمت مسکن وجود ندارد. رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی در حالی بر روی روند ساخت و ساز تاثیر منفی گذاشته که در بهار امسال تورم مصالح ساختمانی از تورم بازار قیمت مسکن پیشی گرفت. در این گزارش قیمت مسکن براساس اعلام بانک مرکزی را بخوانید.

به گزارش اقتصادی رکنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در آذرماه سال 1400، به 9772 واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 33.8 و 282.5 درصد افزایش نشان می دهد.

متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 325.9 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 21.1 درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه آذرماه سال 1399 (معادل 98.9 درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

از مجموع 9772 واحد مسکونی معامله شده واحدهای تا 5 سال ساخت با  33.2 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

سهم مذکور در مقایسه با آذرماه سال گذشته حدود 5.9 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در سایر گروه‌ها سامل 6 تا 10 سال، 11 تا 15 سال، 16 تا 20 سال و بیش از 20 سال افزوده شده است.

بیشترین متوسط قیمت با 69 میلیون و 81 هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین قیمت با 15 میلیون و 819 هزار تومان برای منطقه 18 است.