ورود بانک‌ها به بخش مسکن منجر به افزایش تعداد خانه‌های خالی شد

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با تاکید بر اینکه ورود برخی بانکها به بخش مسکن منجر به بیشتر شدن تعداد واحدهای خالی از سکنه شد گفت:افزایش درآمدهای نفتی منجر به ورود سرمایه ها به بخش مسکن و تولید واحدهای لوکس شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، فرزانه اصلانی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در برنامه کارکردهای سامانه املاک در شبکه خبر، با اشاره به اینکه وقتی درآمدهای نفتی زیاد می شود پیامدهای آن سرمایه گذاری در واحدهای مسکونی می شود گفت:متاسفانه در یک دوره ای از اقتصاد کشور این موضوع بیشتر شد و منجر به تولید واحدهای مسکونی لوکس شد.

وی افزود:برخی بانکها نیز وارد مسکن شدند و منجر به بیشتر شدن واحدهای خالی از سکنه شد.

اصلانی گفت:این موضوع باعث شد تا تجمع و شکاف میان عرضه و تقاضا ایجاد شود پس به هر حال ابزار سامانه املاک می تواند به ما کمک کند که اگر کسی سرمایه گذاری می خواهد انجام دهد اشکالی نیست اما باید واحدهایی تولید کند که توانایی خرید باشد و اگر واحد لوکس می سازد باید مالیات خالی ماندن آنرا نیز پرداخت کند.

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت:با رونمایی از سامانه املاک در 29 بهمن با حضور وزیر راه و شهرسازی این سامانه از منظر نرم افزاری آماده است تا اطلاعات لازم را از دستگاههای ذیربط دریافت کند و به اطلاعات سازمانها متصل شود.

اصلانی خاطر نشان کرد:این سامانه می تواند به خوبی با شناسایی واحد های خالی از سکنه از آنها بابت خالی ماندن مالیات اخذ کند.

به گقته وی در لایحه بودجه 99 همچنین قرار است از واحدهای لوکس نیز مالیات اخذ شود حتی اگر آن واحد مسکونی خالی نباشد.

وی تاکید کرد:سامانه املاک می تواند کشور را در حوزه سیاستگذاری کمک کند و مشخص کند کشور چه تعداد مسکن و چه تعداد مالک داریم و کشور را در تعادل بازار مسکن کمک کند.

اصلانی ادامه داد:با شناسایی واحدهای خالی از سکنه و عرضه آنها می توانیم تعادل را به بازار مسکن تا حدودی برگردانیم

وی گفت: 24 میلیون خانوار داریم و 27 میلیون مسکن داریم اما نکته ای که هست این است که دو میلیون و 570 هزار مسکن خالی داریم پس سامانه املاک می تواند اطلاعات کشور را در بخش مسکن به ما به خوبی بدهد چرا که به ما می تواند نشان دهد که این ساخت و ساز ها اکثرا برای تولید ثروت بوده است.

اصلانی ادامه داد:پس نباید تمام کارها را به بازار بسپاریم و این منطقی نیست پس ورود دولت هم ضروری است.چرا که وقتی حاشیه سود برای واحدهای لوکس زیاد می شود بازار به این سمت حرکت می کند.

وی تصریح کرد:به هر حال سامانه املاک و طرح اقدام ملی مسکن می توانند به تعادل سازی بازار مسکن کمک کنند ولی اینکه بگوییم سامانه املاک به تنهایی می تواند تعادل را به بازار مسکن برگرداند صحیح نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *