پلمب یک هزار و ۴۱ بنگاه املاک غیرمجاز در کشور طی دو ماه اخیر

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، در نشست ارتقای هماهنگی اقدامات انجام گرفته برای ساماندهی و کنترل بازار اجاره به ریاست وزیر راه و شهرسازی، فرماندهی پلیس اقتصادی و فرماندهی پلیس اماکن کشور از افزایش همکاری خود با وزارت راه و شهرسازی در طرح ساماندهی بنگاه‌های غیرمجاز و متخلف مشاور املاک تاکید کردند.

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در این نشست بر اثرگذاری اقدامات انجام شده که با دستور رییس جمهور برای ساماندهی بازار اجاره انجام شد تاکید کرد.

بر این اساس مقرر شد تا جلسات ارتقا هماهنگی و سرعت بخشی به طرح ساماندهی واحدهای صنفی غیرمجاز و متخلف بنگاه مشاور املاک با محوریت ادارات کل راه و شهرسازی استانها با قید فوریت برگزار شود.

همچنین مقرر شد تا سکوهای انتشار آگهی املاک و مستغلات که قیمت مسکن و نحوه و میزان اجاره را آگهی می‌کنند نسبت به صحت آگهی‌ها پالایش لازم را انجام بدهند.

پلمب یک هزار و ۴۱ واحد بنگاه معاملات املاک غیرمجاز در کشور

مشاور وزیر راه و شهرسازی و دبیرکارگروه ساماندهی بازار املاک و مستغلات ضمن ارایه گزارشی از میزان بازرسی‌های انجام شده و همچنین پلمپ واحدهای صنفی بدون مجوز ارایه کرد و گفت: تاکنون ۱۰ هزار و ۴۷۷ بازرسی از واحدهای مشاورین املاک در سراسر کشور انجام شد.

سید جواد سادات افزود: بر همین اساس تعداد واحدهای غیرمجاز و متخلف مشاور املاک پلمپ شده معادل یکهزار و ۴۱ واحد است و میزان جرایم تعزیراتی اخذ شده و تشکیل پرونده برای واحدهای صنفی مختلف معادل ۶۴ میلیارد و ۹۷ میلیون تومان برآورد شده است.

بررسی های ارایه شده حاکی از ان است که استان‌های مازندران، البرز و کرمانشاه در خصوص ساماندهی و کنترل بازار اجاره عملکرد مناسبی داشته اند.

آمادگی کامل پلیس اقتصادی و اماکن برای همکاری با وزارت راه و شهرسازی

در این نشست همچنین روسای پلیس اقتصادی و اماکن از آمادگی کامل نیروهای پلیس برای همکاری در خصوص طرح ساماندهی صنف بنگاهای مشاور املاک با وزارت راه و شهرسازی خبر دادند.

به گفته سردار رحیمی رییس پلیس اقتصادی، پلیس امنیت و پلیس اماکن در سرتاسر کشور در کنار وزارت راه و شهرسازی است تا بتواند اهداف خود را در خصوص کنترل بازار اجاره، عملیاتی و اجرایی کند.

رییس پلیس اقتصادی با تاکید بر اینکه مشاوران املاک بدون مجوز بسته خواهند شد، مسئولیت شناسایی املاک فاقد مجوز را اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد.

آخرین اخطار به واحدهای صنفی بنگاه‌های مشاور املاک بدون مجوز

رییس پلیس اماکن نیز در بخشی از این نشست با اعلام اینکه بر اساس قانون نظام صنفی مسئولیت شناسایی واحدهای صنفی مشاوران املاک غیرمجاز بر عهده اتحادیه مشاوران املاک است، گفت: با اطلاعی که اتحادیه مشاوران املاک به پلیس اماکن ارسال خواهد کرد که در این رابطه نیازی به مدت زمان ۱۵ روزه اخطار نخواهد بود و بنگاه‌های املاک مکلف هستند تا نسبت به اخذ مجوز از درگاه ملی مجوزها اقدام کنند.

در این نشست، مدیران کل راه و شهرسازی به شکل وبیناری گزارشی از اقدام انجام شده برای ساماندهی و کنترل بازار اجاره ارایه کردند.