گام بلند دولت برای تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن در اصفهان

به گزارش ایرنا اصفهان، فعالان بخش مسکن بر این باورند که سیاست‌های نادرست سال‌های گذشته حوزه مسکن یکی از عوامل اساسی افزایش قیمت مسکن در سراسر کشور و به‌ویژه در استان اصفهان است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی، بخش مسکن اصفهان در هشت ساله ۹۲ تا ۹۸ از غافله تولید عقب ماند که این امر موجب شد علاوه بر کاهش تولید مسکن، خانه‌نشینی نیروی کاری این بخش نیز در آن سال ها به‌وجود آید

امروز مستاجران از بالا بودن نرخ اجاره‌ها و مالکان از تورم بیشتر سایر بخش‌های اقتصادی نسبت به اجاره بها شکایت دارند و کارشناسان معتقدند: راه حل قطعی این معضل ساماندهی و تسهیل در ساخت و سازها و اجرای طرح نهضت ملی مسکن در کنار استفاده از ظرفیت های موجود بخش خصوصی است.

با توجه اهمیت مسکن که یک نیاز اساسی برای آحاد جامعه است، دولت سیزدهم در همان آغاز به کار در شهریور ۱۴۰۰، برنامه تولید انبوه مسکن را در دستور کار قرار داد و طرح نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم کلید خورد که بر اساس گفته کارشناسان؛ می‌تواند تاثیر بسزایی در بازگشت آرامش به بخش مسکن داشته باشد.

تایید ۱۲۱ هزار متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در استان اصفهان

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در این پیوند گفت: تاکنون احراز شرایط فعال بیش از ۱۴۸ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان انجام شده است و افزون بر ۱۲۱ هزار متقاضی برای استفاده از تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در استان تایید نهایی شده اند.

علیرضا قاری‌قرآن در خصوص وضعیت طرح نهضت ملی مسکن اصفهان افزود: تاکنون افزون بر ۴۴۰ هزار نفر در استان برای بهره‌مندی از مزایای طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که با بررسی و پالایش‌های به عمل آمده حدود ۱۴۸ هزار نفر حائز شرایط فعال شناخته شده اند.

وی تصریح کرد:تاکنون افزون بر ۳۲ هزار و ۴۰۰ متقاضی در استان اصفهان تخصیص پروژه شده‌اند و برای طرح نهضت ملی مسکن براساس برنامه استان اصفهان ساخت بیش از ۱۸۳ هزار واحد شهری، ۲۰ هزار واحد استیجاری و ۴۰ هزار واحد روستایی در طول چهار سال پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: تهیه ۵۵ طرح آماده سازی اراضی نهضت ملی مسکن استان از دیگر اقدامات به عمل آمده در حوزه مسکن این اداره‌کل است و پروژه‌های آماده سازی اراضی استان شامل هشت پروژه در سطح استان با مساحتی افزون بر ۲۱۲ هکتار است.

قاری‌قرآن خاطرنشان کرد:تکمیل و تحویل خدمات روبنایی برای این پروژه ها به صورت احداث ۱۴ مدرسه، ۲۱ مسجد و ۱۰۹ واحد تجاری در سایت‌های مسکن‌مهر استان، از جمله اقدامات به عمل آمده در این زمینه است.

الحاق زمین به محدوده شهرهای استان برای احداث مسکن نهضت ملی مسکن

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان آران و بیدگل در این پیوند گفت: به‌دلیل نبود زمین کافی در محدوده شهری آران و بیدگل برای اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن بر اساس مصوبات استانی، الحاق ۲۶ هکتار زمین در این شهرستان صورت گرفته است.

امیرحسین عصارزاده ادامه داد: با بیان اینکه در شهر آران و بیدگل در ۲ منطقه الحاق زمین برای طرح نهضت ملی مسکن پیگیری شده است، اظهار کرد: الحاق ۱۴ هکتار زمین در حال حاضر با چالش معارض روبه رو است اما زمینی دیگر با مساحت ۲۶ هکتار برای الحاق پیش‌بینی و تمامی مصوبات استانی آن اخذ شده است و فرایند گرفتن مجوزهای ملی آن ادامه دارد.

وی ادامه داد: برای اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن در شهرستان، هم‌اکنون پرونده الحاق ۲۶ هکتار اراضی به شهر آران و بیدگل در شورای عالی شهرسازی و معماری مطرح شده است تا در روزهای پیش رو نسبت به تصویب الحاق آن تصمیم‌گیری شود.

وی یادآور شد: فرآیند الحاق پنج هکتار زمین برای اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن در شهر “نوش آباد” نیز انجام شده و طرح‌های تفکیکی نیز در کمیته کارشناسی مصوب شده‌ اند و در هفته‌های آینده نسبت به ارسال آن برای اخذ مصوبه کمیسیون ماده ۵ اقدام می‌شود.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان آران و بیدگل خاطرنشان کرد:۶ هکتار زمین دیگر نیز به شهر “ابوزید آباد” الحاق شده است و در مرحله تهیه طرح تفکیکی قرار دارد و با توجه به وجود برخی مشکلات، مجددا درخواست الحاق ۲۰ هکتار زمین در این منطقه ارائه شده است که در مراحل اولیه قرار دارد.

عصارزاده تصریح کرد: تعداد متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهر نوش آباد زیاد و شهر “سفیدشهر” نیز فاقد زمین ملی و دولتی است از این رو تصمیم گرفته شد که درخواست الحاق زمین در “نوش‌آباد” مطرح شود تا بتوانیم طرح نهضت ملی مسکن “سفیدشهر” را در شهر مجاور آن، یعنی “نوش آباد” پیگیری کنیم.

بررسی الحاق ۳۲ هکتار زمین به محدوده شهری شهرستان چادگان

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان چادگان در این پیوند گفت: الحاق ۳۲ هکتار زمین به محدوده‌های شهری این شهرستان به منظور اجرای طرح نهضت ملی مسکن و طرح جوانی جمعیت در انتظار بررسی است.

شهاب ایمری افزود:شهر چادگان ۵.۷ هکتار زمین دولتی داخل محدوده دارد که به‌دلیل تعداد بالای متقاضیان نهضت ملی مسکن، این میزان جوابگوی نیاز طرح نهضت ملی مسکن شهرستان نیست.

وی اظهار داشت: برای اجرای سیاست‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان، اراضی ملی را شناسایی کرده ایم که الحاق ۲۲ هکتار زمین به شهر چادگان و ۱۰ هکتار به محدوده “شهر رُزوه” در کارگروه تلفیق و امور زیربنایی استان تایید شده است.

وی افزود: الحاق این ۳۲ هکتار زمین به محدوده‌های شهری شهرستان چادگان هم اکنون در انتظار تصویب در شورای عالی برنامه ریزی و منوط به پاسخ استعلام آبفاست زیرا در خصوص این موضوع در جلسه کارگروه امور زیربنایی نسبت به تضمین تامین آب شرب تاکید شده است.

ایمری یادآور شد: تخصیص این میزان اراضی باعث می شود علاوه بر تامین زمین برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، ۹۲ نفری که در طرح جوانی جمعیت در شهرهای چادگان و رُزوه ثبت نام کرده اند و متقاضیان بهزیستی نیز تعریف شده اند و پس از الحاق، در چهارسال آینده کمبود زمین نخواهیم داشت.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان چادگان تصریح کرد: واگذاری اراضی به متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهرستان چادگان بصورت تک‌واحدی و تک پلاکی انجام می شود.

بازگردانی زمین‌ های دولتی به چرخه مسکن در دست اقدام است

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان نجف‌آباد نیزگفت: برای اجرای ماده ۱۲ قانون جهش تولید مسکن ۱ هزار هکتار زمین های دولتی شهرستان نجف آباد، در دست اقدام برای بازگرداندن به چرخه مسکن است.

مرتضی فولادی اظهار کرد: اداره راه و شهرسازی شهرستان نجف آباد تاکنون هزار و ۴۴۰ برگ سند مالکیت به مساحت هفت هزار و ۶۰۰ هکتار اخذ کرده است و از این میزان، ۳ هزار و ۳۷۷ هکتار آن تحصیل جدید زمین محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: برای تکمیل آلبوم شناسایی اراضی، ۲ قرارداد از طریق اداره‌کل راه و داشهرسازی استان اصفهان منعقد شده و با اقدامات به عمل آمده ۳۰ هزار جلد پرونده اداره راه و شهرسازی شهرستان نجف آباد در حال مطالعه و بررسی قرار دارد تا تمام زمین‌ها شناسایی و وضعیت فعلی آن بررسی شود.

رئیس اداره راه وشهرسازی شهرستان نجف آباد اضافه کرد: مطالعه و بررسی ۳۰ هزار جلد پرونده اداره راه و شهرسازی شهرستان تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته و در مرحله تهیه فایل‌های موقعیت مکانی قرار دارد.

به گزارش ایرنا، “نهضت ملی مسکن” طرح دولت سیزدهم برای خانه‌دار کردن مردم است که در آن سهم استان اصفهان ساخت ۲۰۳ هزار واحد در چهار سال اعلام شده است.

مهمترین هدف این طرح برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون مسکن در سال است و در اُفق چهار ساله، دولت مُصمم به ایجاد چهار میلیون واحد مسکونی در کشور است.

اصفهان حدود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد و سومین استان پُرجمعیت کشور به‌شمار می‌آید.