3 راهکار برای تامین مالی مسکن مهر پردیس/ بنگاهی‌ها دوست دارند اسم 99 ساله روی مسکن مهر باقی بماند

مدیرعامل شهر جدید پردیس با اشاره به اینکه دلالان و برخی بنگاهی‌ها از بابت خرید عرصه سودهای خوبی می‌برند و در این اقدام 70 میلیون تومان سود می‌کنند، گفت: دلالان همواره در تلاش هستند نام 99 ساله بر روی واحدهای مسکن مهر باقی بماند.

مهدی هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به این سئوال که چرا علی‌رغم کاهش قیمت مسکن چرا قیمت عرصه مسکن مهر کاهش نیافته است، گفت: امسال با توجه به محدودیت‌های اعتباری در دولت و تمام منابعی که وزارت راه و شهرسازی در شهر جدید پردیس دارد و جزو اراضی شرکت عمران پردیس است، در حال فروش آن اراضی هستیم و خود را به طور کامل برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر آماده کرده‌ایم، چرا که نمی‌توانیم به امید اعتبارات دولتی باقی بمانیم.

وی ادامه داد: در جهت همین اقدام، اولین اقدام ما امضاء یک بسته مشارکتی با قرارگاه خاتم‌الانبیاء بود تا بحث مترو و زیرساخت‌های پردیس را با تهاتر 100درصدی زمین در پردیس انجام دهیم.

هدایت اضافه کرد: اقدام دوم ما این است که مجموعه راهسازی عمران ایران وابسته به وزارت دفاع یک قرارداد مشارکتی 100 درصد تهاتری امضاء کردیم که تمام آماده‌سازی فاز 5 و 9 و 8 و خط انتقال فاضلاب پروژه‌های مسکن مهر و چندین مسجد و مدرسه را انجام دهند.

مدیر عامل شهر جدید پردیس خاطر نشان کرد: سومین اقدام ما این است که هر فروش و مزایده‌ای که در فازها داریم و هر زمینی که به فروش می‌رسانیم، آن را در پروژه‌های مسکن مهر هزینه می‌کنیم.

* یک پنجم فروش ما در فازهای مسکن مهر

هدایت ادامه داد: یک ظرفیت دیگری که امسال تعریف شد، بحث فروش عرصه به مالکان مسکن مهر است پس اولاً هیچ عرصه‌ای به زور به مالکان فروخته نمی‌شود و اجباری نیست، بنابراین قیمت‌گذاری هم که شده به طور مستند می‌توانیم اعلام کنیم که یک پنجم فروش ما در فازهای مسکن مهر است.

وی اضافه کرد: یعنی در فاز 5 اگر زمین به فروش رساندیم در حال حاضر قیمت‌گذاری که برای این زمین‌ها شده است یک‌پنجم قیمت مزایده است، چون که یک سری ضرایب کاهنده این عرصه واحدهای مسکن دارند و ما تمام عرصه‌هایی که به فروش رسانده‌ایم، تمام آنها را مجدداً در همان پروژه‌ها هزینه کرده ایم.

وی افزود:  یعنی با قاطعیت اعلام می‌کنم که وقتی پروژه‌ مسکن مهر پردیس به اتمام برسد یک قطعه زمین هم در پردیس باقی نمانده است و همه را فروخته‌ایم و در پروژه‌های مسکن مهر هزینه کرده‌ایم و در راستای دستور مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور، هر چه که داریم بسیج کرده‌ایم.

هدایت در پاسخ به این سؤال که علی‌رغم کاهش قیمت مسکن و مسکن مهر چرا قیمت عرصه واحدهای مسکن مهر کاهش نیافته و یا افزایش یافته است، گفت: در فازهای قدیم و حتی تهران، شاید مسکن و مسکن مهر ارزان‌شده باشد، اما عرصه برخی از پروژه‌های مسکن مهر را جزئی افزایش داده‌ایم.

وی ادامه داد:دلیل آن این است که در زون یک کوزو تا 3 ماه پیش هیچ زیرساختی مثل آب و برق و گاز وجود نداشت اما در این مدت اخیر زون یک کوزو آماده است و به زودی 10 هزار واحد مسکونی تا 10 روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد. پس پروژه‌هایی که تا 3 ماه پیش هیچ امکاناتی نداشت، قیمت زمین آن به هر حال افزایش یافته است و به هر حال به صورت بسیار ناچیز و جزئی هم قیمت عرصه را افزایش داده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: شاید عرصه هر واحد مسکونی یک میلیون تا دو میلیون گران شده باشد. پس این افزایش جزئی و ناچیز تنها به خاطر ارزش افزوده و ایجاد زیرساخت‌های بسیار اساسی بوده است.

هدایت گفت: امسال 1200 میلیارد تومان منابع از بخش‌های مختلف در سایت‌های مختلف مسکن مهر هزینه‌ کرده‌ایم، حال سؤال این است که آیا این 1200 میلیارد تومان نمی‌تواند ارزش افزوده در واحدهای مسکن مهر ایجاد کند؟ پس این افزایش جزئی عرصه تنها در برخی پروژه‌ها است و در اکثر پروژه‌ها هم هیچ افزایشی نداده‌ایم.

مدیرعامل شهر جدید پردیس گفت: قیمت واحدهای تجاری در فاز 11 پردیس هر متر 50 میلیون تومان به فروش رفته است، پس فازهای مسکن مهر ارزش افزوده پیدا کرده است.

*دلالان مخالفان فروش عرصه واحدهای مسکن مهر

وی تأکید کرد: اتفاقاً دلالان مخالفان فروش عرصه واحدهای مسکن مهر هستند، بنابراین بزرگترین مشکل ما در فروش عرصه دلال‌ها و برخی بنگاهی‌ها هستند.

وی افزود: دلالان همواره در تلاش هستند که اسم 99 ساله بر روی واحدهای مسکن مهر باقی بماند، چون با این واژه 99 ساله می‌توانند قیمت ملک را پایین بیاورند و بر سر ملک بزنند.

هدایت ادامه داد: بنگاهی‌ها و دلالان مسکن مهر اعیانی را از اشخاص می‌خرند و عرصه را از شرکت عمران 30 میلیون تومان می‌خرند و با 100 میلیون تومان گرانتر آن واحد مسکونی را با عرصه و اعیان به فروش می‌رسانند.

مدیر عامل شهر جدید پردیس افزود: دلالان و برخی بنگاهی‌های مسکن مهر تلاش می‌کنند که فقط خودشان از ما عرصه را خریداری کنند و مردم نتوانند بخرند، پس بیشترین خریداران عرصه مسکن مهر بنگاهی‌ها هستند و اعیان را از دارنده مسکن مهر می‌خرند و با قیمت بالاتر عرصه و اعیان را به فروش می‌رسانند.

هدایت گفت: اتفاقاً این جوسازی‌های صورت گرفته توسط بنگاهی‌ها صورت می‌گیرد و مردم نیستند و بنگاهی‌ها از بابت خرید عرصه سودهای خوبی می‌برند و تخمین‌ها نشان می‌دهد که در این اقدام 70 میلیون تومان سود می‌کنند.

هدایت در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت عمران پردیس نمی‌تواند این افراد را شناسایی کند و به آنها عرصه را نفروشد، گفت: به هر حال وقتی بنگاهی‌ها اعیان را خریداری می‌کنند، مالک آن واحد مسکونی می‌شود و عرصه را هم می‌تواند از ما خریداری کند و نمی‌توان کاری کرد.

وی تصریح کرد: تمام این منابع مجدداً صرف واحدهای مسکن مهر می‌شود، بنابراین تلاش ما این است که امسال پروژه‌های مسکن مهر را تکمیل کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا مشخص است تا الان چه میزان عرصه واحد مسکن مهر به فروش رفته است، گفت: از اول امسال تا الان 350 میلیارد تومان عرصه به فروش رفته است و همه این مبلغ طبق مستندات در پروژه‌های مسکن مهر هزینه شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *