به نام مسافربه کام ایرلاین/سقف نرخ بلیت هواپیما؛توافقی که اجرانشد

اگرچه مقامات ارشد سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت های هواپیمایی بر رعایت توافق ایرلاین ها در خصوص دامنه نرخ تعیین شده نرخ بلیت تأکید دارند، اما گزارش ها از وجود برخی تخلفات خبر می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، شرکت‌های هواپیمایی در آستانه تعطیلات نوروزی در نشستی با مقامات ارشد سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعیین سقف قیمتی برای بلیت سفرهای نوروزی، بر تعیین سقف و کف قیمت بلیت هواپیما بر اساس جدولی که در آذر ماه سال گذشته تعیین کرده بودند، به توافق رسیدند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز در گفت وگویی که اواخر اسفند ماه سال قبل با خبرنگار مهر داشت، اعلام کرد: با توجه به اینکه در تعطیلات نوروز هواپیماها در نیمه نخست تعطیلات در پروازهای رفت و در نیمه دوم در پروازهای برگشت یک سر خالی تردد می‌کنند که در هنگام تردد خالی، مجبورند بلیت را با حداقل قیمت به فروش برساند، از این رو یک دامنه قیمتی حداقلی و حداکثری برای خود تعیین کرده اند که این کف و سقف قیمت‌ها بر اساس جدولی است که در آذرماه برای این منظور تعیین شده بود.

وی افزود: در آذرماه سال گذشته شرکت‌های هواپیمایی بر اساس نرخ ارز نیمایی، قیمت تمام شده و میزان دسترسی‌ای که به ارز داشتند، قیمتی را برای بلیت‌های خود تعیین کردند. این تعیین نرخ سبب شد تا دامنه قیمتی برای بلیت هواپیما ایجاد شود که از ۱۰۰ هزار تومان شروع شده و به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.

انتقاد نمایندگان مجلس و کاربران فضای مجازی از گرانفروشی بلیت هواپیما

با این حال برخی مسافران از عدم رعایت سقف قیمتی اعلام شده از سوی شرکت‌های هواپیمایی گلایه مند بودند. حتی تعدادی از نمایندگان مجلس یا مقامات قضائی نیز در صفحات شخصی خود در فضای مجازی با انتشار عکسی از بلیت هواپیما، از قیمت بالای بلیت‌ها انتقاد کردند.

در این بین برخی کارشناسان معتقدند قیمت‌هایی که از سوی نمایندگان مجلس یا رسانه‌ها در فضای مجازی منتشر شد، همگی در همان مقطع قیمتی که از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری در فهرست قیمت هر مسیر هوایی درج شده بود، قرار داشته است. اما با این حال به دلیل آنکه سقف قیمتی را شرکت‌های هواپیمایی بالا گرفته اند، مردم از پرداخت هزینه بلیت ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومانی ناراضی اند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی: گرانفروشی گزارش نشد

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به این فضای ایجاد شده درباره نرخ بلیت هواپیما در ایام تعطیلات نوروز، اظهار داشت: هیچ گزارش مردمی و هیچ گزارشی از نهادی مبنی بر گران‌فروشی بلیت هواپیما دریافت نکرده‌ایم. فروش بلیت هواپیما در دامنه حداقلی و حداکثری قیمت‌ها که در آذرماه سال گذشته تعیین شده بود، فروخته شده است. اما ممکن است در برخی مسیرها نرخ بلیت هواپیما با حداکثر نرخ مجاز تعیین شده به فروش رسیده باشد.

یکی از رسانه‌ها نیز با درج قیمت برخی پروازها در طول تعطیلات نوروز و مقایسه آن با جدول اعلامی از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی، به این نتیجه رسیده بود که در تعدادی از پروازها سقف قیمتی رعایت نشده است.

تجربه شکست خورده توافق رعایت سقف قیمت بلیت درپروازهای اربعین

چنین وضعیتی در دو سال اخیر که همواره شرکت‌های هواپیمایی مجری پروازهای اربعین، بر اجرای توافق این شرکت‌ها در زمینه تعیین سقف قیمت بلیت پروازهای نجف به توافق می رسند، به چشم می‌خورد و مشاهده می‌شد که برخی ایرلاین‌ها یا آژانس‌های هواپیمایی، سقف قیمتی توافق شده را رعایت نمی‌کردند که البته معمولاً بالاترین دستگاه حاکمیتی در صنعت هوانوردی (سازمان هواپیمایی کشوری) برخورد مناسبی با گرانفروشان نمی‌کرد و تنها به انتشار اسامی تعدادی از آژانس‌های متخلف و تهدید به لغو مجوز آنها محدود می‌شد.

دبیر انجمن ایرلاین‌ها: مسافر نداشتیم، قیمت‌ها از سقف نرخ اعلامی کمتر بود

مقصود اسعدی سامانی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره وجود پروازهای بالاتر از قیمت مندرج در جدول آذرماه، اظهار داشت: این توافق کاملاً رعایت شد و دامنه قیمت بلیت‌ها در سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی قرار داشت.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تأکید کرد: در رصدی هم که از قیمت بلیت‌ها در بازار داشتیم، می‌توان گفت عمده پروازها زیر سقف قیمتی توافق شده میان شرکت‌های هواپیمایی قرار داشت. همه ۱۶ شرکت هواپیمایی فعال، دامنه نرخی را رعایت کردند و حتی عمدتاً در بسیاری از روزهای تعطیلات، به دلیل کاهش مسافر، زیر سقف نرخی اقدام به فروش بلیت کردند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری: ایرلاین‌های گرانفروش جریمه شدند

این انکارها و تکذیب‌ها در حالی است که ۲۸ اسفند ماه سال قبل علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در حاشیه بازدید وزیر راه و شهرسازی از فرودگاه مهرآباد در آستانه سفرهای نوروزی در جمع خبرنگاران، وجود تخلف در گرانفروش بلیت را تأیید و در پاسخ به اعتراضات مردمی نسبت به گران فروشی برخی شرکت‌های هواپیمایی طی چند روز اخیر گفته بود: سقف قیمت بلیت هر شرکت هواپیمایی مشخص است و نرخ‌های مربوطه به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه شده است و مردم باید دقت کنند بالاتر از سقف‌های تعیین شده بلیت نخرند.

وی ادامه داد: اگر شرکت‌های هواپیمایی گران‌تر از سقف تعیین شده اقدام به فروش بلیت کنند مردم می‌توانند شکایت خود را به سازمان هواپیمایی اعلام کنند تا با معرفی آن شرکت به سازمان تعزیرات با آن برخورد شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به این که طی چند روز اخیر با دو شرکت هواپیمایی برخورد و آنها جریمه شدند گفت: شرکت‌های هواپیمایی ماهان و ایران ایرتور بنا بر تشخیص سازمان تعزیرات نسبت به قیمت‌های تعیین شده گران فروشی کردند که به همین دلیل جریمه شدند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.