راه اندازی شبکه نوآوری صنعت ساختمان؛ حرکتی برد- برد برای تمام ذی نفعان

با حضور در آیین آغاز بهره برداری از شبکه نوآوری صنعت ساختمان در یزد، این حرکت را نوعی آینده سازی همراه با سودآوری ذهنی دانست که می تواند نتیجه ای برد- برد برای تمام ذی نفعان آن داشته باشد.

«احمدرضا طاهری اصل» در این نشست با انتقاد از وضعیت فعلی صنعت ساختمان، آن را درگیر نوعی سکون و بی تحرکی خواند و افزود: امروز سازمان‌های نظام مهندسی کشور راه اصلی خود را گم کرده و از هویت اصلی که ایجاد جامعه ای مولّد ثروت، رفاه، دانش و هنر است دور مانده است.

وی با نگاهی به قانون، تقویت ارزش‌های اسلامی در مهندسی، اعتلای جایگاه مهندسین در کشور، بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی و ارتقاء دانش فنی صاحبان حرفه را از وظایف سازمان های نظام مهندسی دانست و گفت: لازم است سازمان های نظام مهندسی در راستای اجرای این وظایف برای ارتقاء توان نوآوری و سازندگی در صنعت ساختمان بکوشند.

طاهری اصل در ادامه پارک علم و فناوری را مجموعه ای معرفی کرد که به وسیله متخصصان حرفه‌ای برای افزایش ثروت از طریق ایجاد و ارتقاء فرهنگ نوآوری‌، افزایش رقابت میان شرکت های نوآور و ایجاد انگیزش و مدیریت جریان دانش محور اداره می‌شود.

وی وجوه تشابه در ماهیت و وظایف این دو نهاد را دلیلی بر ضرورت همکاری و ارتباط تنگاتنگ آنان دانست که در صورتی که به درستی مدیریت شود می تواند آینده‌ای روشن برای صنعت ساختمان رقم بزند.

مدیر پروژه شبکه نوآوری صنعت ساختمان شورای مرکزی در خصوص ضرورت ایجاد چنین شبکه ای بیان کرد: متأسفانه پارادایم غالبی که امروز در صنعت ساختمان کشور وجود دارد، حرکت به سمت نوآوری و راهکارهای مناسب پس از رخدادی نامطلوب است که ایجاد چنین شبکه نوآورانه ای با برد کشوری و گسترده می تواند این پارادایم را در هم بشکند.

طاهری اصل، ایجاد و پیاده سازی توسعه متوازن و اقتصاد دانش بنیان در سازمان نظام مهندسی کشور با هدف دستیابی به نوآوری و فناوری صنعت ساختمان، ساختمان سبز، مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی را اقدامی جدید در شورای مرکزی عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای دستیابی به این هدف، طرح‌هایی تعریف شده است که طرح «توسعه شبکه نوآوری و تعامل بازار» با توجه به نگاه نوآورانه، ظرفیت ها، توانمندی‌ها و زیرساخت‌هایی که در یزد وجود دارد به این استان واگذار شده است.

طاهری اصل در انتها در پاسخ به انتقادهایی که در خصوص نتایج و سودآوری ایجاد این شبکه مطرح می شود، اظهار کرد: لازم است با نگاه آینده سازی و سودآوری ذهنی به این حرکت نگریست و در سایه این نگاه است که می توان در ادامه به سودآوری های مالی، دستاوردی و علمی دست یافت و نتیجه ای برد- برد برای جامعه مهندسی، جامعه علمی کشور و تمام ذی نفعان این حرکت رقم زد

«مهدی سالاری» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد درآیین آغاز بهره برداری از شبکه نوآوری صنعت ساختمان، تغییر ذائقه مشتریان صنعت ساختمان و همچنین اهمیت هزینه و زمان در انجام طرحهای ساختمانی را از جمله عواملی دانست که ضرورت نگاهی تازه و نوآورانه را به تمام متولیان این صنعت دیکته می‌کند.

وی با اشاره به این موضوع که تفکرات و ابزار و مصالح سنتی گذشته جایی در ساخت و سازهای امروزی ندارد، تصریح کرد: کاهش هزینه‌های ساخت و سرعت عمل در انجام طرح‌ها و همچنین تغییر تمایلات مشتریان این صنعت به سمت استفاده از مصالح نوین و کاهش وزن و مصرف انرژی در ساختمان‌ها موجب شده تا نتوان با همان تفکرات پیشین به این راه ادامه داد.

سالاری با بیان اینکه تفاوت در خواسته مشتریان و بازار با آنچه در واقعیت ارائه می گردد موجب ایجاد رکود در صنعت ساختمان شده است افزود: این تفاوت ها ضرورت یک نگاه جدید و نوآورانه را به تمامی عناصری که به نحوی در شبکه ارزش ساختمان اثرگذارند دیکته می کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی در ادامه ضمن تأکید بر مفهوم «شبکه»، ایجاد و اثرگذاری آن را در گرو شناسایی و تعامل بین تمامی عناصر و عوامل تأثیرگذار بر صنعت ساختمان دانست و اظهار کرد: باید تلاش نماییم تا با تغییر تفکرات و پافشاری بر ارزش های مشترک، روش های ساخت را اصلاح نموده تا شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت باشیم.

سالاری وجود افراد خلّاق و ایده پرداز، سرمایه گذاران و شرکت‌های مجری را پایه های اصلی برای ایجاد شبکه نوآوری دانست و افزود: سازمان نظام مهندسی در راه توسعه زیرساخت های حوزه فناوری اطلاعات، سرمایه گذاری های خوبی نموده و سرورهای قدرتمندی برای پیاده سازی چنین شبکه ای خریداری نموده است و در ادامه مسیر، نیازمند تجارب و ایده های خلاقانه متولیان این بخش هستیم.

سالاری در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که بتوان به مدد همکاری نهادهای مربوط، شبکه نوآوری صنعت ساختمان را به خوبی اجرایی نمود و در این زمینه الگویی موفق برای سایر استان ها بود.

«محمدمهدی لطفی» رئیس پارک علم و فناوری یزد هم در این نشست ضمن تشکر از دیدگاه و حرکت نوآورانه سازمان نظام مهندسی استان یزد، صنعت ساختمان را زنجیره ای گسترده خواند که ایجاد شبکه نوآور در آن می تواند به طور مستقیم بر روی حلقه های بالایی و پایین این زنجیره اثرگذار باشد.

وی در بیان اهمیت این شبکه گفت: اگر هدف را ایجاد اکوسیستم نوآوری در صنعت ساختمان بدانیم، ایجاد شبکه نوآوری به نوعی نرم افزار دستیابی به این اکوسیستم خواهد بود.

لطفی ظرفیت اصلی سازمان نظام مهندسی را ظرفیت انسانی و فکری آن دانست که اگر درکنار ظرفیت تکنولوژی ایجاد و توسعه شرکت های فن آور پارک علم و فناوری قرار گیرد می تواند انقلابی در صنعت ساختمان کشور رقم بزند.

وی افزود: موضوع تفاهم نامه مرکز نوآوری صنعت ساختمان با پارک علم و فناوری از ماه ها پیش آغاز و بر اساس این تفاهم نامه به دنبال ایجاد اکوسیستم نوآوری در صنعت ساختمان هستیم.

در پایان این نشست، تفاهم نامه مرکز نوآوری صنعت ساختمان با پارک علم و فناوری به امضای مشترک رئیس سازمان نظام مهندسی استان و رئیس پارک علم و فناوری یزد رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *