ساخت ۲ شهر در سواحل مکران/به روز رسانی تجهیزات بنادر کشور در سال ۱۴۰۰

تهران – ایرنا – وزیر راه و شهرسازی از ساخت ۲ شهر در سواحل مکران خبر داد و گفت: به‌روز رسانی تجهیزات بنادر کشور در سال آینده در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا از وزارت راه وشهرسازی، «رستم قاسمی» در همایش سالانه مدیران سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به سابقه آشنایی‌اش با فعالیت حوزه بنادر از دوران حضورش در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، به اهمیت این حوزه در سیاست‌های راهبردی توسعه کشور اشاره و اظهار کرد: ما در سال ۱۴۰۱ باید برای به‌روز کردن تجهیزات مورد نیاز در حوزه بنادر فعالیت جدی انجام دهیم. ظرفیت تخلیه و بارگیری ۶، ۷ میلیون تن کالارا در کشور را داریم، ولی به سبب فرسوده بودن تجهیزات، فعلا امکان این میزان تخلیه و بارگیری در بنادر کشور وجود ندارد.

وی بر نقش بنادر در بهبود وضعیت ترانزیت کالا در کشور تاکید کرد و با اشاره به صادرات حدود ۲۵ میلیون تن سنگ آهن از روسیه به هند، گفت: اگر بتوانیم نیمی از این میزان صادرات کالای روسیه به هند را هم از طریق ترانزیت و به صورت ریلی حمل و مشکلات مربوط به پسکرانه‌هایمان را حل کنیم، سالیانه ۶، ۷ میلیارد دلار فقط از این طریق درآمد برای کشور کسب خواهیم کرد. حل مشکلات مربوط به ترانزیت به صورت جدی در دستور کار قرار دارد.

قاسمی با اشاره به اهمیت توجه به توسعه سواحل مکران، افزود: برای توسعه سواحل مکران نیاز به سکونت حداقل ۲ میلیون نفر در این نواحی است که این انتقال جمعیت امکان پذیر است. در همین راستا ۲ شهر را طراحی کرده‌ایم که در حال ساخت آنها هستیم، یکی شهر بریس و دومی هم شهر مکران که خوشبختانه کارهای خوبی به لحاظ زیرساختی در این زمینه انجام شده است و امیدواریم این اقدامات بتواند برای کشور مایه خیر و تحول باشد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین در مورد برخی دغدغه‌ها و درخواست‌های مطرح شده از سوی علی‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و نیز تعدادی از مدیران استانی این سازمان مبنی بر تغییر نرخ تعرفه‌های بارگیری با توجه به گذشت زمانی طولانی از ثابت ماندن آنها و جذب نیروی انسانی نکاتی را مطرح کرد.

وی در خصوص درخواست اختصاص مسکن به پرسنل و نیروهای متخصص حوزه بنادر و دریانوردی هم، تاکید کرد: این دوره فرصت خوبی است که نیروهای سازمان بنادر و دریانوردی از طریق ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن، صاحب خانه ملکی شوند و امیدواریم همکارانمان در سازمان بنادر از این فرصت استفاده کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.