فرمولی که سیمان پاکتی و فله راگران کرد

فروش مستقیم سیمان از درب کارخانه با افزایش ۱۲ درصدی انجام می‌شود.

صدای بورس – محبوبه قرمزچشمه؛ در اردیبهشت ۰۰ صنعت سیمان دستخوش تغییرات قیمتی ۱۲ درصدی سیمان پاکتی بود و سیمان فله نیز چند روزی است با افزایش قیمت ۱۲ درصدی عرضه می شود. اکبر شیخان، دبیر انجمن سیمان در ارتباط با این افزایش قیمت به صدای بورس اظهار کرد: سیمان گران نشده است، درخواست سیمانی‌ها در سال ۰۰، افزایش قیمت صد درصدی محصولات سیمانی بود که در نهایت ۳۱ فروردین ۰۰ تنها ۴۰ درصد افزایش یافت. امکان افزایش قیمت ۱۲ درصدی سیمان فله کارخانجات برای تولیدکنندگان سیمان در صورت فروش سیمان فله به مصرف کننده نهایی اجرایی شده است.

وی فرمول تعیین نرخ سیمان ( که از یک ماه پیش اجرایی شده بود) را اینگونه تشریح کرد: ۳۰۸ هزار تومان( سیمان فله) + ۱۲۰ هزار تومان ( قیمت پاکت سیمان) × ۱۲ درصد × ۱.۰۹( ارزش افزوده) تقسیم بر ۲۰ (هر تن سیمان ۲۰ پاکت سیمان است). بر این اساس سیمان فقط به مصرف کننده نهایی و با ارائه مدرک مستند (جواز ساخت) عرضه می شود.

بیشتر بخوانید:
وارد فاز جدید رونق شده‌ایم؟

شفافیت معاملات ماحصل ورود سیمان به بورس کالا/ورود سیمان به بورس کالا، گامی در مسیر توسعه اقتصاد

شیخان در پاسخ به این پرسش که عدد ۱۲ درصد برای افزایش قیمت سیمان فله برای محصولات نهایی این محصول چیست، بیان کرد: خرید از کارخانجات سیمان اختیاری است، این افزایش قیمت ۱۲ درصدی در واقع در صورت خرید مستقیم از کارخانه بر روی محصولات اضافه می شود و دلیل آن مخارجی است که شرکت ها برای فروش مستقیم باید هزینه کنند که بازرسی از پروژه، از جمله آن است.

شرکت های سیمانی مجبور به طراحی سازمانی برای فروش مستقیم شدند تا بر اساس آن فروش سیمان به مصرف کننده نهایی بر اساس ضوابط مشخصی انجام شود. به طور کلی سود حامل بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است که صنعت سیمان عدد میانگین ۱۲ درصد را برای این هزینه ها در نظر گرفته است که بخشی از این هزینه ها برای سنجش صحت مجوزها و میزان سیمان مورد نیاز پروژه‌های ساختمانی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *