موانع پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

تهران- ایرنا- رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: سازمان برنامه و بودجه با پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی مخالفت کرده است.

«اکبر نیکزاد» روز شنبه در نشست خبری که در محل بنیاد مسکن برگزار شد، گفت: در آبان سال گذشته در شورای عالی مسکن و با حضور رییس‌جمهوری ارایه تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی با سود ۵ ساله و بازپرداخت ۲۰ ساله مصوب شد که تاکنون این مهم به دلیل مخالفت سازمان برنامه و بودجه عملیاتی نشده است.

وی با بیان اینکه کاهش هزینه‌ها برای طرح‌های هادی در روستاها و توقف پرداخت اعتبارات روستایی سرمایه گذاری نیست بلکه اضافه شدن هزینه مضاعف است، گفت: روستاها عامل امنیت و تولید در کشور هستند و ما به عنوان مجری واحد روستایی خدمتگذاریم و ساخت مسکن روستایی و عمران روستایی جزو ضروریات است.

افزایش تعداد واحدهای نیمه کاره روستایی

نیکزاد در پاسخ به ایرنا درباره اینکه دلیل سازمان برنامه و بودجه برای توقف پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی نوسازی و ساخت روستایی چیست؟ گفت: به اذعان سازمان برنامه و بودجه پرداخت این وام باعث تورم می‌شود.

به گفته نیکزاد ۲۰۰ هزار واحد روستایی باید سالیانه ساخته شود که شامل ساخت و نوسازی روزانه ۵۵۰ واحد می‌شود که این روند از ابان سال گذشته متوقف شده است.

وی درباره ناتوانی وام ۱۰۰ میلیون تومانی در نوسازی و ساخت مسکن نیز گفت: از سال پیش متوجه افزایش تعداد واحدهای نیمه کاره روستایی شدیم و مدیران استانی بنیاد مسکن در گزارش‌های مفصل نسبت به اینکه ساختمان‌های نیمه کاره در روستا رو به افزایش است هشدار دادند.

نیکزاد گفت: مدیران استانی طی برآورد قیمتی و با ارائه گزارش توجیهی خدمت رئیس جمهوری نهایتا موافقت نهایی را اخد و این پیشنهاد در شورای عالی مسکن تصویب و وام روستایی ۲۰۰ میلیون تومان شد.

روستاییان از گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی امتناع می‌کنند

رییس بنیاد مسکن گفت: مردم می‌دانند با ۱۰۰میلیون تومان ساختمان آنها نیمه کاره باقی می‌ماند و به همین دلیل از گرفتن این وام امتناع می‌کنند ما هم توصیه ای برای گرفتن وام ۱۰۰میلیونی نداریم چون می‌دانیم ساختمان نیمه کاره باقی می ماند

نیکزاد به خبرنگاران توضیح داد :رییس جمهوری در پاسخ به تمام مکاتبات ما پاسخ مثبت دادند و اعلام کردند وام ۲۰۰ میلیونی روستایی پرداخت شود.

وی با بیان اینکه تا سال ۸۴ فقط ۷ درصد واحدهای مسکن روستایی نوسازی شده بود، گفت: این رقم در سال ۱۴۰۰به ۵۰ درصد رسیده است و توقع داریم در موافقت با نظر رئیس جمهوری پرداخت وام روستایی ادامه داشته باشد.

اکبر نیکزاد هم چنین خبر داد که ردیف اعتبار حساب صد امام از لایجه بودجه ۱۴۰۱ حذف شده است و این اتفاق نیز یکبار دیگه باعث می‌شود که جریان ساخت و ساز مسکن روستایی متوقف شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.