علت کمبود سیمان در بازار/ قیمت سیمان کاهش خواهد داشت؟

 دنیای معدن -در شرایطی که سیمان در بازار ایران کمیاب شده، صادرات آن به عراق و افغانستان ادامه دارد و به جز این برخی از فعالان بازار از قاچاق سیمان هم خبر می دهند.

رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی با تائید صادرات سیمان گفت: در سه ماهه نخست امسال سیمان از طریق گمرک صادر شد و در این شرایط بحرانی که سیمان برای سازندگان موجود نیست صادرات یک تن آن به کشورهای اطراف به هیچ وجه جایز نیست!

به گزارش دنیای معدن، بهای هر پاکت سیمان در بازار ایران دوباره وارد کانال ۱۰۰ هزار تومان شده است و حالا ویدئویی در فضای مجازی دست به دست می چرخد که نشان می دهد سیمان به کشورهای همسایه قاچاق می شود.

این در حالی است که وزارت صمت اعلام کرده برای کنترل قیمت ها، سیمان تولیدی از بورس کالا عرضه می شود اما این مساله هم نتوانست به مهار قیمت ها کمک کند.

این در حالی است که به گفته فعالان بازار سیمان، تولیدکنندگان وعده داده بودند بهای هر تن سیمان در بورس کالا با نرخ ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان عرضه شود اما رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی، وعده تولیدکنندگان محقق نشده و هر تن سیمان در بورس کالا با قیمت یک میلیون و ۱۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد!

اسماعیل کاظمی قهی به تجارت نیوز گفت: توزیع سیمان در بورس کالا شبکه های دلالی را گسترش می دهد، چرا که توزیع کالا توسط چند کارخانه انجام می شود و زمانی سیمان در بازار ارزان می شود که تمام کارخانه ها صد در صد ظرفیت تولیدی خود را روانه بورس کنند. در غیر این صورت با ایجاد محدودیت، بازار سیاه سیمان شکل می گیرد.