پرداخت وام ۱۰ تا ۱۲ درصدی برای ساخت مسکن

رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه از محل صندوق زمین و مسکن وام ارزان ۱۰ تا ۱۲ درصد برای ساخت مسکن پرداخت می‌کنیم، گفت: تلاش بر این است قیمت سیمان به پاکتی زیر ۳۰ هزار تومان برسد.

به گزارش ایمنا، محمدرضا رضایی کوچی امروز -۲۲ شهریورماه- در حاشیه بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان در محل نمایشگاه تهران اظهار کرد: تلاش می‌کنیم با همکاری دولت، بازار سیمان و مصالح ساختمانی را کنترل کنیم و قیمت هر پاکت سیمان به زیر ۳۰ هزار تومان برسانیم و قیمت تمام شده مسکن را به تعادل می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی عملی است، گفت: با وجود ۵۰۰ هزار مهندس ساختمان در کشور و تسهیلات بانکی و زمین‌های موجود در شهرها، ساخت این تعداد مسکن دور از ذهن نیست.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: برای صندوق زمین و مسکن ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به علاوه منابعی که از اقساط مسکن مهر وصول می‌شود، همچنین درآمد مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر خانه‌های لوکس و مالیات بر زمین جمع‌آوری و این منابع در صندوق ملی زمین و مسکن تجمیع می‌شود و از این محل، تسهیلات با نرخ سود ۱۰ تا ۱۲ درصد و با بازپرداخت بیست ساله برای ساخت مسکن پرداخت می‌شود.

رضایی کوچی در مورد اینکه بانک‌ها به این مصوبات عمل نمی‌کنند، گفت: در این قانون جریمه‌ای برای بانک‌ها در نظر گرفته شده است که اگر تسهیلات ارزان ۱۰ تا ۱۲ درصد برای مسکن پرداخت نکنند، باید دو برابر آن مقدار مالیات بپردازند و بانک‌ها راهی جز پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن ندارند.

وی در مورد تکمیل مسکن مهر گفت: برخی از مسکن مهر ساخته شده در جاهایی ساخته شده است که زمین مناسب نداشته، روی گسل زلزله قرار دارد و حدود ۵۰ هزار واحد دارای چنین مشکلاتی است که سعی بر آن است که تا سال آینده به پایان برسد. اینگونه مسکن مهر بدون متقاضی بوده و کیفیت پایینی دارد و در جانمایی مناسبی برای آن صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: کمبود واقعی کشور به مسکن چهار میلیون واحد است که سالانه یک‌میلیون واحد مسکن در کشور مورد نیاز است. کاهش تولید مسکن باعث عدم تعادل در عرضه و تقاضا شده است که امیدواریم با کمک دولت و مجلس و بانک‌ها ساخت مسکن رونق گیرد.
کد خبر