تسهیلات بازسازی و بازپرداخت آسان‌تر، راهی برای ساماندهی مسکن است

تهران – ایرنا – سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی دریافت ‫تسهیلات‬ بازسازی و بازپرداخت آسان‌تر را راهی برای ساماندهی مسکن دانست و گفت: تغییر نرخ ‫عوارض‬ وصولی از موجران بر مبنای نرخ اجاره، زمینه کنترل بازار اجاره مسکن را فراهم خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی خضریان روز شنبه درباره راه‌های ساماندهی مسکن در کشور به خبرنگاران گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات عموم ‫مستاجران‬، افزایش افسار گسیخته ‫اجاره مسکن‬ و فشار مالی سنگینی است که در طول سال جهت پس‌انداز رهن یا پرداخت اجاره‌بهای ماهیانه متقبل می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: پس از مشورت با جمعی از کارشناسان حقوقی و اقتصادی، طرحی برای کنترل اجاره‌بهای واحدهای مسکونی آماده شده است. البته باید در نظر داشت که بر اثر عدم ثبات ‫اقتصادی‬، افزایش قیمت‌ها در بخش کالاها و خدمات رخ می‌دهد که منجر به افزایش قیمت در بخش ‫مسکن‬، و به تبع آن، افزایش نرخ ‫اجاره‬ واحدهای مسکونی استیجاری نمایان خواهد شد و تا زمانی که علت آن پابرجاست، معلول نیز در پی علت باقی می‌ماند.

وی حل اساسی مشکل افزایش کلان نرخ اجاره‌بها را در گرو کنترل ‫تورم‬ و ایجاد شرایط پایدار اقتصادی دانست و افزود: تا زمانی که تورم دو رقمی در بخش‌های مختلف تداوم وجود دارد، نمی‌توان انتظار داشت موجران با نرخ‌های ثابت یا افزایش اندک مبادرت به اجاره واحد مسکونی خود نمایند.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر قیمت فعلی مسکن و اجاره‌بها، هیچ تناسبی با ‫درآمد‬ اکثریت خانوارها ندارد و مبلغ قابل توجهی از ‫هزینه‬ خانوار صرف بحث ‫تامین مسکن‬ می‌شود و لازم است با عنایت به تصویب قانون جهش تولید مسکن و همچنین مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس، اقداماتی جدی از سوی دولت صورت گیرد.

خضریان حل اساسی مسئله افزایش اجاره بهای املاک از طریق راهکار اقتصادی عنوان کرد و گفت: لیکن می‌توان موضوع را از جنبه حقوقی نیز مورد بررسی قرار داد و راهکارهایی در جهت کنترل اجاره بها در نظر گرفت که لازم است ‫مجلس‬ و ‫دولت‬ در حوزه تقنینی و اجرایی اقداماتی را به فوریت انجام دهند.

این نماینده مجلس یادآور شد: مطابق اصول حقوقی (اصل آزادی قراردادها) و فقهی (اصل تسلیط) مداخله اشخاص ثالث از جمله حاکمیت در حوزه توافقات خصوصی افراد از قبیل تعیین میزان ثمن معامله، میزان اجاره‌بها، میزان مهریه و نحوه پرداخت آنها ممنوع شمرده می‌شود و امکان دخالت اجرایی و تقنینی نیست.

وی ادامه داد: در عین حال با عنایت به اینکه وصول اجاره‌بها توسط ‫موجران‬، یکی از راه‌های ‫درآمدزایی‬ است؛ حاکمیت می‌تواند در راستای ساماندهی این موضوع، با اتخاذ سیاست‌های تشویقی و تنبیهی، موجران را به اخذ اجاره‌بهای کمتر تشویق و از دریافت اجاره‌بهای غیرمتعارف بر حذر دارد.

خضریان خاطرنشان کرد: در طرح آماده شده که طی روزهای آینده نهایی می‌شود، تلاش شده با بهره‌گیری از امتیازاتی نظیر دریافت ‫تسهیلات‬ بازسازی مسکن به صورت خارج از نوبت و نحوه بازپرداخت آسان‌تر و همچنین تغییر نرخ ‫عوارض‬ و ‫مالیات‬ وصولی از موجران بر مبنای نرخ اجاره، زمینه کنترل بازار اجاره مسکن را فراهم کرد.