سود ۲.۱ میلیارد تومانی وام نهضت ملی مسکن

به گزارش تیترکوتاه؛روز گذشته وزیر راه و شهرسازی از افزایش سقف وام طرح نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان خبر داد. بذرپاش عصر دیروز نیز در توئیتر نوشت: «امروز در شورای پول و اعتبار تسهیلات نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان افزایش یافت.»

پیش از بیشترین وام نهضت ملی مسکن مربوط به استان تهران با 450 میلیون تومان بود و مشخص نیست آیا این میزان وام فقط مربوط به متقاضیان پایتخت است یا این‌که برای سراسر کشور قرار است سقف وام به 550 میلیون تومان افزایش یابد.

بهمن ماه سال گذشته سعیدرضا کوهی رئیس اداره کل اعتبارات بانک مسکن با اعلام اینکه نرخ سود از طریق شورای پول و اعتبار اعلام می‌شود، گفته است: در طرح نهضت ملی مسکن، چون حد اعتباری دیده نشده بود از منابع داخلی بانک پرداخت می‌شد و نرخ آن 18 درصد بود. منتها در زمان حاضر نرخ سود به 23 درصد تغییر کرده است.

وی افزود: اقساط متقاضیانی که دارند تسهیلات پرداخت می‌کنند تقریباً به حدود 8 و نیم تا 9 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی با یادآوری این‌که دوره بازپرداخت اقساط نهضت ملی مسکن 20 ساله است، گفت: صحبتی شد که پرداخت این‌ اقساط پلکانی شود. چون نرخ سود بالا است فرمول آن جواب نمی‌دهد؛ یعنی طوری می‌شود که “رِبح مرکب” (دریافت سود از سود) به وجود می‌آید و -متقاضیان- نمی‌توانند آن اقساطی که پرداخت می‌کنند، بدهی وام را تسویه کنند، ولی صحبت است که از طریق یارانه دولت بتواند کمک کند.

از بهمن ماه سال گذشته تا امروز مسئولان مربوطه اشاره‌ای به پرداخت یارانه برای کاهش سود تسهیلات نهضت ملی مسکن نکرده‌اند. با فرض این‌که قرار است سود تسهیلات 23 درصد شورای پول و اعتبار باشد مبلغ اقساط وام مذکور برای متقاضیان نهضت ملی مسکن به بالای 10 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

بر این اساس در دوره بازپرداخت 20 ساله تسهیلات، مبلغ اقساط ماهانه معادل 10 میلیون و 653 هزار تومان خواهد بود. کل بازپرداخت این وام در ماه 12 سال بیستم 2 میلیارد و 556 میلیون و 844 هزار تومان است.

به‌عبارت دیگر سود تسهیلات 550 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن 2 میلیارد و 68 میلیون و 443 هزار تومان است.

پیش از این و در وام 450 میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه 8 میلیون و 716 هزار تومان بود.کل بازپرداخت این وام در ماه 12 سال بیستم حدود  2 میلیارد و 92 میلیون تومان  و کل سود تسهیلات وام 450 میلیون تومانی حدود یک میلیارد و 642 میلیون تومان بود.