شیشه هوشمند مات شونده چه مزایایی دارد؟

شیشه هوشمند یکی از انواع مختلف شیشه است که در قاب درب و پنجره نصب می شود و تنها با فشردن یک دکمه از حالت شفاف به حالت مات در می آید و جلوه ای متفاوت پیدا می کند که می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد.

این شیشه های مات شونده مجهز به یکسری کنترل های هوشمند هستند که منجر به کاهش انرژی مصرفی در ساختمان می شوند. آنها در حالت شفاف خود نور طبیعی را وارد ساختمان می کنند و در حالت مات بدون نیاز به پرده یا پوشش از ورود نور جلوگیری می نمایند.

کنترل هوشمند رمز اصلی عملکرد این شیشه ها است زیرا این شیشه ها از این هوش برای پیش بینی تغییرات آب و هوایی، تغییر نور آفتاب و تعیین مقدار نور مورد نیاز استفاده می کنند و به صورت اتوماتیک رنگ شیشه را تغییر می دهند. ساکنین ساختمان می توانند با استفاده از موبایل خود میزان مات شدن شیشه را از راه دور تنظیم کنند و یا کنترل شیشه را در حالت خودکار تنظیم نمایند.

شیشه های هوشمند طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا در کارخانه های پیشرفته تولید می گردند. این شیشه ها در ابعاد مختلف ساخته می شوند و به درب یا پنجره اجازه می دهند نسبت به تغییرات پیرامون خود هوشیار باشند.

اگر از شیشه های هوشمند در درب و پنجره یک ساختمان استفاده شود، این بنا می تواند به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد، بدین نحو که در روزهای گرم و آفتابی تابستان شیشه به صورت خودکار مات شده و حرارت و اشعه های خورشید را کاهش می دهد. وقتی این شیشه ها مات می شوند میزان گرمای خورشید کاهش یافته و پرتوهای مضر وارد ساختمان نمی شوند.

میزان تیره بودن شیشه، سطح پرتو های انتقالی را تعیین می کند. علاوه بر آن، آنها به میزان قابل توجهی انرژی ذخیره نموده و محیطی سازگار و لذت بخش برای اهالی ساختمان فراهم می نمایند. نمای این شیشه ها از بیرون ساختمان نیز خوشایند است زیرا به جای پوشش درب و پنجره با پرده زیباترین نما با قابلیت تنظیم نور برای آنها به ارمغان می آورد.

انواع شیشه هوشمند

شیشه هوشمند کریستال مایع

در ساخت این شیشه ها از دو لایه شفاف قلع که یک لایه کریستال مایع بین آنها قرار گرفته، استفاده می شود. وقتی جریان برق از فیلم کریستال مایع عبور می کند، شیشه شفاف می شود و با قطع آن و جهت گیری تصادفی کریستال ها، شیشه مات می شود. وقتی شیشه کدر می شود به میزان ۸۰ درصد نور مرئی از آن عبور کرده، بنابراین فضای مورد نظر از روشنایی و نور کافی برخوردار خواهد بود. کریستال مایع نقش مهمی در ذخیره سازی انرژی خورشید ایفا می کند.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

آنچه که در تغییر رنگ این شیشه ها تاثیر می گذارد، تغییر ولتاژ برق است. انرژی برق ویژگی های مواد الکتروکروماتیکی که در این شیشه ها به کار رفته را تغییر داده، در نتیجه گرما منعکس یا جذب می شود. این مواد الکتروماتیک هستند که میزان انعکاس گرما در دماهای مختلف را تعیین می کنند.شیشه هوشمند فوتوکرومیک

اگر به این شیشه ها امواج الکترومغناطیس تابیده شود به سرعت مات می شوند، در نتیجه نور عبوری از شیشه کاهش می یابد. اما اگر تابش این امواج قطع شود شیشه به حالت اولیه باز می گردد. عملکرد این شیشه ها همانند عینک های فوتوکرومیک هستند که وقتی در برابر اشعه خورشید قرار می گیرند، رنگ شیشه های آن تیره می شود.

شیشه هوشمند ترموکرومیک

پوشش این نوع شیشه از مواد ترموکرومیک است که نسبت به دما حساسیت و واکنش نشان می دهد. در صورت بالا بودن دما، امواج فرو سرخ که منجر به تولید گرما می شوند از شیشه عبور نمی کنند و برعکس در فصول سرد زمانی که دما پایین است به این امواج اجازه ورود برای گرم کردن ساختمان داده می شود.

از ویژگی های بارز شیشه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

شیشه مات شونده هوشمند با مات کردن شیشه در شبانه روز می تواند حریم خصوصی برای ساختمان تعریف کند.
* هزینه خرید این نوع شیشه ها بالاست اما در طولانی مدت استفاده از آنها به علت صرفه جویی در مصرف انرژی از نظر اقتصادی مقرون بصرفه خواهد بود.
* شیشه مات شونده به سرعت از حالت شفاف به حالت مات و برعکس تبدیل می شود.
* مراقبت و نگهداری از این شیشه بسیار آسان است.
* اگر در صورت ضربه به آنها آسیب وارد شود به صورت یکپارچه شکسته می شوند و ایمنی ساکنین را به خطر نمی اندازند.
* شیشه هوشمند یک عایق صوتی محسوب می شود و به میزان قابل توجهی از انتقال سر و صدای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می کند.
* این شیشه ها اشعه های مضر خورشید را جذب نموده و آنها را از طریق بازتابش به بیرون انعکاس می دهند.
* عمر این نوع شیشه بالاست.

موارد استفاده از شیشه هوشمند

شیشه هوشمند بدون نیاز به پرده و پوشش جدا، حریم خصوصی ساختمان را حفظ می کند و در کوتاه ترین زمان ممکن یک محیط را خصوصی کرده و سپس در صورت نیاز به حالت اولیه باز می گردد. از این شیشه ها در انواع ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی و … استفاده می شود.

اصولاً در مکان هایی نظیر طلافروشی ها، صرافی ها، مراکز فروش اشیاء عتیقه و یا صرافی ها برای پنهان نمودن اشیاء گران بها از دید عموم و جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید این شیشه ها کاربرد دارند. آنها مانع از هر نوع اتلاف انرژی و آلودگی صوتی در ساختمان شده و در زمان بسیار کوتاه به یک شیشه مات یا شفاف تبدیل می شوند.

تکنولوژی اعمال شده در شیشه هوشمند امکان استفاده از آنها در حمام های مستر و یا پارتیشن بندی فضای داخلی ساختمان فراهم کرده است. علاوه بر زیبایی و جذابیتی که این شیشه ها به ارمغان می آورند، حریم خصوصی را نیز حفظ می کنند. استفاده به عنوان پرده پروژکتور از دیگر کاربردهای این نوع شیشه است. با استفاده از آنها قابلیت تاچ اسکرین بر روی پرده فراهم می شود، از این رو از این شیشه ها می توان در فضاهای اداری و آموزشی به عنوان پرده ای برای نشان دادن تصاویر استفاده نمود.