مصالح سبک ساختمانی از ماسه بادی تولید شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مصالح ساختمانی از ماسه بادی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمدسعید زند نائب رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان گفت: ماسه بادی در بسیار از مناطق خشک و نیمه خشک جهان به عنوان یک چالش اساسی در تخریب مزارع کشاورزی، راه های ارتباطی و مناطق مسکونی مطرح است.

وی افزود: این چالش در بسیاری از مواقع، ساکنان مناطق درگیر را مجبور به ترک کردن منازل خود می کند. با توجه به درگیری بسیاری از مناطق کشور با این مشکل زیست محیطی، ضروری است راهکاری فناورانه برای تبدیل این تهدید به فرصت های اقتصادی ارائه شود.

رئیس هیئت مدیره این شرکت دانش بنیان ادامه داد: همچنین این امر سبب می شود ضمن حفظ زیست بوم خاک که به طور بی رویه به عنوان مواد اولیه ساختمانی برداشت می شود، زمینه های ایجاد کسب و کارهای نوین نیز فراهم شود.

زند نائب افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده توسط متخصصان داخلی و نتایج مثبت به دست آمده، می توان از ماسه بادی به عنوان یک ماده اصلی در تولید مصالح سبک از قبیل بتن، نیوجرسی، تیر چراغ برق، تراورس راه آهن، کاشی و سرامیک و ده ها محصول دیگر استفاده کرد.

وی گفت: از مهم ترین مزیت های این محصول می توان به عایق بودن در برابر صدا و حرارت، سبک سازی سازه ساختمان، مقاومت در برابر حریق، رطوبت و نفوذ آب، برش کاری ساده و سرعت بالا در اجرا اشاره کرد.در حال حاضر طرح تولید بتن سبک گازی غیراتوکلاوی از ماسه بادی به عنوان یک اولویت تعریف شده و اجرای پایلوت آن توسط چند شرکت فناور در حال اجرا است.

وی ادامه داد: این طرح دستاوردهای بسیاری دارد که از مهمترین آنها می توان به جایگزینی بتن سبک با سایر مصالح ساختمانی نظیر آجر و سفال، جلوگیری از تخریب خاک های کشاورزی، مدیریت ماسه بادی و شن های روان به عنوان یکی از منابع اصلی تولید گردوغبار اشاره کرد.

زند نائب با بیان اینکه در نتیجه این طرح، سازه ساختمانی سبک سازی شده و مقاومت آن در برابر زلزله افزایش می یابد، گفت: همچنین مصرف انرژی مورد نیاز تامین سرمایش و گرمایش ساختمان ها با کاهش همراه می شود.

وی خاطر نشان کرد: این طرح که با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شده، با توجه به پائین بودن ضریب انتقال صوت در بتن های سبک، سبب ایجاد آرامش اجتماعی می شود.