بازار بی مشتری مسکن و افزایش قیمت! +جدول

اقتصادنیوز: بازارمسکن همچنان بی مشتری است، به گفته مشاوران املاک وضعیت معاملات مسکن در آبان ماه هم مانند ماه نخست پاییز کاهشی بوده و خریداران مسکن هنوز تصمیم قطعی برای خرید در وضعیت کنونی نگرفته اند.

رویداد۲۴ به گزارش اقتصادنیوز، بررسی فایل‌های پیشنهادی برای فروش آپارتمان در تهران نشان می‌دهد که فروشندگان همچنان علاقمند به افزایش قیمت پیشنهادی هستند، اما خریداران علاقه‌ای به حضور در این بازار ندارند.

برخی از کارشناسان بازار مسکن به اثر نوسانات احتمالی بازار‌های رقیب مسکن بر این بخش اشاره می‌کنند و معتقدند معاملات مسکن دچار رکود شده و احتمالا این روند تا پایان سال ادامه پیدا کند هرچند در چنین شرایطی قیمت خانه کاهشی نخواهد بود، اما رشد قیمت‌ها هم به آرامی انجام می‌شود.

یک فعال بازار مسکن معتقد است: مسکن، ارز، طلا و بورس چهار بازار رقیب هستند که معمولا تحولات آن‌ها بر یکدیگر معمولا در میان‌مدت و بلندمدت خود را نشان می‌دهد. در مواردی نیز اثرات بازار‌ها بر یکدیگر فوری است. یعنی ممکن است وقتی سرمایه‌ها به سمت دلار می‌رود مسکن مقداری متوقف شود، اما نهایتا عقب‌ماندگی خود را جبران می‌کند. سرمایه گذار دنبال سود کوتاه مدت است. در یک دوره بورس اوج می‌گیرد و سرمایه‌ها به آن سمت می‌رود. در مقطعی بازار مسکن دچار این وضعیت می‌شود، یک موقع هم در بازار ارز این اتفاق می‌افتد. در ایران کسی به شکل بلندمدت در بورس سرمایه‌گذاری نمی‌کند. همه می‌خواهند سریع به سود برسند. این باعث خروج سریع از یک بازار و ورود سریع به یک بازار دیگر می‌شود.

به گفته مشاوران املاک وقتی دلار مقداری تکان می‌خورد همه منتظر می‌مانند تا ببینند اوضاع چگونه می‌شود. اما در بازار کنونی فروشندگان بسیار بیش از خریداران هستند. فعالان این بازار پیش بینی می‌کنند تا پایان سال روند بازار مسکن به همین شکل ادامه داشته باشد.

لیست آپارتمان‌های پیشنهادی فروش در مناطق مختلف

محله

متراژ(مترمربع)

سن بنا(سال)

قیمت کل (تومان)

ستاری

135

30

7میلیارد و 500میلیون

بلوار مرزداران

135

18

8میلیارد و 500میلیون

یوسف آباد

142

نوساز

17میلیارد و 200میلیون

میدان رسالت

35

17

یک میلیارد و 530میلیون

هنگام

81

18

2 میلیارد و 580میلیون

نیرو دریایی

65

20

3میلیارد و 500میلیون

بلوار کشاورز

100

30

4میلیارد و 500میلیون

محمودیه

135

5

20میلیارد و 250میلیون

ولنجک

145

5

15میلیارد

گلبرگ غربی

57

11

2میلیارد و 451 میلیون