برنامه‌های درمانی دولت برای مسکن اعلام می‌شود

تسنیم نوشت : معاون اول رئیس‌جمهور گفت: مسکن بخش عمده‌ای از درآمد خانوار را درگیر می‌کند که در همین راستا برنامه‌های ساخت مسکن با کمک و همکاری مردم در دولت سیزدهم به‌صورت گسترده دیده شده است و برنامه‌های درمانی دولت نیز در سال آینده اعلام و اجرایی خواهد شد.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه) در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمندسازی ۲۰۲۰ محله که در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار شد، با قدردانی از وزارتخانه‌ها و دبیرخانه ستاد طرح توانمندسازی ۲۰۲۰ محله افزود: طرح توانمندسازی محلات کم‌برخوردار که در دولت سیزدهم آغاز شده طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یک حرکت جهادی و مبارک است و باید دست‌اندرکاران این اقدام مهم در دولت و نهادها با روحیه‌ای جهادی، دلسوزانه، ایثارگرانه و در حداقل زمان در راستای ارائه خدمات و زیرساخت‌های مورد نیاز مردم این مناطق حرکت کنند.

وی با اشاره به ایجاد ستاد همکاری‌های مردم تحت عنوان «سهم» تصریح کرد: در سرزمین جمهوری اسلامی ایران هر فرد ایرانی سهمی از مواهب کشور دارد و حکومت به‌طور عام موظف است این سهم را به مردم ادا کند که حرکت آغازشده در ستاد توانمندسازی محلات در این دولت می‌تواند مردم این مناطق را به این حق خود برساند.

معاون اول رئیس‌جمهور نیازهای درمانی، خدمات آموزشی و مسکن را سه نیاز اساسی مردم برشمرد و گفت: عدم تأمین نیازهای درمانی، آموزشی و مسکن به محرومیت‌زایی در کشور منجر می‌شود.

مخبر ادامه داد: مسکن بخش عمده‌ای از درآمد خانوار را درگیر می‌کند که در همین راستا برنامه‌های ساخت مسکن با کمک و همکاری مردم در دولت سیزدهم به‌صورت گسترده دیده شده است و برنامه‌های درمانی دولت نیز در سال آینده اعلام و اجرایی خواهد شد، همچنین در حوزه آموزش نیز ۸۰۰ هزار دانش‌آموز که آینده کشور به آن‌ها وابسته است دچار برخی مشکلات تحصیلی و آموزشی هستند که دولت با کمک نهادهای عمومی و انقلابی و بدنه دستگاه‌های دولتی اقدامات خوبی برای بازماندگان از تحصیل آغاز کرده است.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از چهره‌های خدمتگزار و پزشکان و اساتید و کارآفرینان و حتی مسئولان دولتی از مناطق محروم و کم‌برخوردار برخاسته‌اند، گفت: باید به بخش‌های کم‌برخوردار و حاشیه شهرها توجه ویژه‌ای شود و اولویت‌های خاص قائل باشیم چراکه آینده و پیشرفت کشور بستگی به آینده‌سازان در این مناطق دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با تصریح به اهمیت توجه به مادران باردار و تغذیه و مکمل‌های غذایی در این مناطق ادامه داد: عدم توجه به نیازهای غذایی پایه در مناطق محروم می‌تواند برای کشور در سالیان آینده هزینه‌های زیادی به‌بار آورد که باید دست‌اندرکاران توجه خاصی به اولویت برنامه تغذیه و خدمات دوران بارداری در این مناطق داشته باشند.

مخبر با بیان اینکه طبق تحقیقات علمی نوع تغذیه کودکان تا ۶سالگی تأثیر بسیار مهمی در تعیین سرنوشت آنان دارد، بر ضرورت مراقبت و تأمین نیازهای کودکان در این سنین تأکید کرد.

وی همچنین راجع به اقدامات ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار برای سنددار کردن منازل در این مناطق تأکید کرد: امکانات و اقدامات بسیار خوبی برای صدور سند خانه‌ها در این مناطق انجام شده است که لازم است رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی به مردم برای انجام اقدامات در این زمینه کمک کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: در دولت سیزدهم و با همکاری سازمان بیمه سلامت ۶ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که چنین اقدامی تاکنون سابقه نداشته است و باید همه آحاد جامعه تحت پوشش بیمه قرار گیرند چرا که دولت برنامه‌های وسیعی در موضوع پزشک خانواده و پرداخت حداقلی هزینه‌های درمانی از سوی مردم دارد.

مخبر همچنین در ابتدای این مراسم یاد و خاطره مرحوم اسماعیل احمدی به‌عنوان میدان‌دار حرکت جهادی را گرامی داشت و گفت: چنین روحیه‌ای می‌تواند در کشور تغییرات و پیشرفت‌های اساسی به‌وجود آورد.

همچنین در این مراسم مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با ابراز اینکه شکل‌گیری هسته‌های پیشرفت در محلات کم‌برخوردار در بدنه دولت و نهادهای انقلابی آغاز و به‌صورت جدی در دولت سیزدهم پیگیری شده است، گفت: مشکلات موجود در سکونتگاه‌های غیرمجاز و بافت‌های فرسوده در ارائه خدمات شهری به این بخش از کشور در وزارت راه و شهرسازی پیگیری می‌شود که در این راستا سامانه‌ای در سازمان بازآفرینی شهری برای سنددار کردن منازل متقاضیان در بافت‌های فرسوده هدف‌گذاری شده است.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: طرح ۴۰۴۰ در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه و راستای طرح ۲۰۲۰ محله برای صیانت از حوزه تولید و کمک به اقتصاد روستا راه‌اندازی شده است.

علی آقامحمدی رئیس ستاد توانمندسازی محلات کم‌برخوردار نیز با اعلام اینکه متقاضیان تا آخر اسفند برای دریافت سند منازل خود در سامانه بازآفرینی شهری مهلت ثبت‌نام دارند، ادامه داد: دانش‌آموزان مقطع دهم تا دوازدهم می‌توانند با مراجعه به مراکز اعلام‌شده در کلاس‌های آموزشی کنکور که با حضور ۳۰۰ استاد برجسته کشور برگزار شده است، شرکت کنند.

وی ایجاد سامانه شریف و برگزاری دوره‌های پنج‌ماهه آموزش کسب‌وکار را از دیگر اقدامات این ستاد برشمرد و گفت: با ایجاد سامانه‌ای در وزارت کار و شناسایی ۲۰۰ هزار فرصت شغلی با کمک وزارت صمت این آمادگی وجود دارد تا افراد فاقد شغل در محلات کم‌برخوردار و ثبت‌نام در سامانه نیازهای شغلی خود را فراهم کنند.

معاون اول رئیس جمهور پیش از این مراسم با همراهی وزرای جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش و سایر مسئولان مربوطه از نمایشگاه دستاوردهای طرح توانمندسازی ۲۰۲۰ محله شامل غرفه‌های سلامت، بهداشت درمان، عمران و مسکن، سامانه‌های تخصصی اشتغال و کارآفرینی، خدمات آموزشی، دبیرخانه طرح توانمندسازی و تحول اجتماع‌محور ۲۰۲۰ محله، خدمات ورزشی، اجتماعی و فرهنگی بازدید کرد.

در ادامه این بازدید مخبر با گزارش مسئولان مربوطه در نهادهای عمومی و انقلابی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، کمیته امداد، بهزیستی، جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه‌ها در جریان اقدامات انجام‌شده در این طرح قرار گرفت.
طرح پویش جهاد علمی با همکاری دبیرستان البرز، آموزش کسب‌وکار با همکاری دانشگاه شریف، سامانه‌های تخصصی اشتغال و توانمندسازی نیازمندان شغل در محلات کم‌برخوردار، سامانه‌های بازآفرینی شهری و سنددار کردن متقاضیان، ارائه خدمات آموزشی حضوری و آن‌لاین به کودکان و نوجوانان به‌ویژه بازماندگان از تحصیل، بهسازی و نوسازی مدارس، خدمات رایگان درمانی در دوران بارداری به مادران و اساسنامه تعاونی‌های مسکن محلات کم‌برخوردار از جمله این طرح‌ها بود.