بهره‌برداری از مسکن اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی

بیرجند – ایرنا – طرح ساخت مسکن شهری برای اقشار کم‌درآمد و فاقد مسکن که تفاهم‌نامه آن خرداد امسال در سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به خراسان جنوبی امضا شد، اکنون به مرحله بهره‌برداری شماری از این واحدهای مسکونی رسیده است.

 

به گزارش ایرنا پس از اجرای موفقیت آمیز طرح ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در خراسان جنوبی که در پی سفر اسفند ماه ۹۷ «محمدباقر نوبخت» به این استان عملیاتی و بسیاری از این واحدها در مناطق روستایی افتتاح شد، احداث مسکن شهری برای نیازمندان هم در اولویت قرار گرفت و تفاهم‌نامه آن در سفر خرداد امسال رییس سازمان برنامه و بودجه به امضا رسید.

براساس این تفاهم‌نامه، مقرر شد پنج هزار واحد مسکن برای اقشار کم‌درآمد و بد مسکن‌ها در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و در حاشیه شهرها یا بافت‌های فرسوده شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت احداث شود.

همچنین یک هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن بازنشسته‌های واجد شرایط در این طرح لحاظ شده است.

با توجه به اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در انجام تعهد ساخت پنج هزار واحد مسکونی از مجموعه سهمیه طرح مسکن محرومان و نتایج خوبی که در خراسان جنوبی به همراه داشت، ساخت ۶ هزار واحد مسکن شهری برای اقشار کم‌درآمد نیز به این حوزه واگذار شد.

عملیات اجرایی ۶ هزار واحد مسکن شهری ویژه اقشار کم‌درآمد در خراسان جنوبی همزمان با سومین روز هفته دولت امسال آغاز شد و کل اعتبار پیش‌بینی شده برای ساخت این واحدها ۷۸۰ میلیارد تومان شامل تسهیلات بانکی و آورده متقاضی است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: از ۶ هزار واحد مسکن شهری برای اقشار کم‌درآمد استان تاکنون ۳۲ واحد به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

علی اصغر آسمانی مقدم روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از آغاز اجرای این طرح در استان سهمیه چهار هزار و ۳۶۰ واحد در شهرستان‌های استان توزیع و تسهیلات برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی گفت: از این تعداد سه هزار و ۱۷۰ متقاضی تاکنون تشکیل پرونده داده و یک هزار و ۲۷۴ نفر به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی از انعقاد قرارداد ۸۲۸ متقاضی با بانک‌ها خبر داد و افزود: تاکنون فونداسیون ۷۱۶ واحد نیز اجرا شده است.

وی بیان کرد: برای ۴۷۸ واحد اجرای اسکلت، ۴۱۵ واحد اجرای سقف و ۲۶۰ واحد اتمام سفت‌کاری شده است.

آسمانی مقدم گفت: یکی از شرایط ساخت واحدهای مسکن اقشار کم‌درآمد شهری، داشتن زمین از سوی متقاضی است البته داشتن واحد مسکونی غیر مقاوم که بتوان تخریب کرد نیز جایگزین زمین قابل قبول بوده یا در جوار واحد غیر مقاوم اگر شهرداری پروانه صادر کند، امکان ساخت این واحدها وجود دارد.

وی تصریح کرد: همچنین با رعایت مقررات ملی ساختمان افراد واجد شرایط می‌توانند روی طبقات ساخته شده سایر اعضای خانواده این واحدها را بنا کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: در شهرهای زیر ۲۵ هزار خانوار در هر نقطه از شهر امکان ساخت این خانه‌ها وجود دارد اما در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر باید متقاضی واحد مد نظر را در مناطق حاشیه شهرها از جمله روستاهای اقماری بنا کند.

وی عنوان کرد: برای هر متقاضی مسکن اقشار کم‌درآمد ۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت ۱۵ ساله و ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه مدت ساخت این واحدها حداکثر تا پایان سال جاری است افزود: تیپ نقشه این منازل به طور میانگین ۶۰ متر مربع است اما در صورتی که فرد متقاضی آورده بیشتری داشته باشد امکان افزایش بنا وجود دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی هم از متقاضیان استفاده از تسهیلات و طرح‌های حمایتی مسکن شهری در این استان خواست به بنیاد مسکن شهر محل اقامت خود مراجعه کنند.

سید کمال الدین میرجعفریان اظهار داشت: بنیاد مسکن بعد از نهایی شدن آمار ثبت‌نام کننده‌ها، اسامی را برای پالایش و برنامه‌ریزی به فرمانداری شهرستان ارسال می‌کند.

وی افزود: ساکنان شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت در هر نقطه واقع در محدوده شهر که زمین با کاربری مسکونی داشته باشند، از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: شرط برخورداری افراد از این تسهیلات در شهرهای با جمعیت بیش از ۲۵ هزار نفر مثل بیرجند این است که بد مسکن باشد.

وی گفت: بد مسکن به افرادی اطلاق می‌شود که در حاشیه شهر یا در بافت فرسوده سکونت داشته یا زمینی در این محدوده در اختیار دارند.

میرجعفریان اظهار داشت: هدف از اعطای تسهیلات به افراد ساکن در حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده، بهسازی و ایمن‌سازی واحدهای مسکونی است.

وی گفت: با توجه به شرایط مالی دولت و محدودیت اعتبارات، پرداخت ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن در این استان اتفاق بی‌نظیر است که احتمال تکرار آن با نزدیک شدن به پایان سال بعید به نظر می‌رسد.

وی از خانه اولی‌ها، افراد فاقد مسکن و ساکنان بافت‌های فرسوده و ناکارآمد خواست از این فرصت برای خانه‌دار شدن خود حداکثر استفاده را ببرند.

به گفته مسوولان استان براساس برنامه‌ریزی‌ها و نیازسنجی‌های صورت گرفته، ۲۸ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در خراسان جنوبی ساخته می‌شود و این تعداد واحد مسکونی با احتساب نرخ رشد جمعیت در جوامع شهری و روستایی، نیاز استان را تا افق ۱۴۰۰ برطرف می‌کند.

اجرای طرح‌های ساخت مسکن محرومان، مسکن شهری ویژه اقشار نیازمند، مسکن ایثارگران و آغاز ساخت واحدهای مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن موجب رونق ساخت و ساز در استان خراسان جنوبی و بخش‌های وابسته به صنعت ساختمان شده است.