تراکم‌ ساخت در نهضت ملی مسکن بر اساس اقلیم و فرهنگ منطقه تعیین شود

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «فردین شاکری» در نشست آموزشی معاونان مسکن و بازآفرینی شهری اداره‌های کل راه و شهرسازی، هدف از برگزاری این جلسات آموزشی را حرکت در مسیر درست، با تعامل و تعادل درست عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌های ابلاغی دولت موضوعاتی با محورهای کلی است، گفت: با برگزاری چنین نشست‌هایی روش‌های تدوین این سیاست‌ها عملیاتی می‌شود.

این مدیر حوزه زمین و مسکن افزود: پس از تامین زمین، طرح‌های آماده سازی در درجه دوم اهمیت قرار دارند و با توجه به اینکه عمده وظایف خود در بحث تامین زمین را به انجام رسانده‌ایم باید طرح‌های آماده‌سازی را در اولویت اقدامات خود قرار دهیم.

وی با تاکید براینکه باید سرانه کاربری زمین‌ها با دقت تعیین شوند، اظهار داشت: نباید به دلیل کمبود زمین در برخی مناطق سرانه کاربری مسکونی را بیش از حد استاندارد در نظر گرفت، زیرا این مساله در آینده مشکلات زیادی را برای ساکنان این مناطق به همراه می‌آورند.

شاکری همچنین اضافه‌کرد: تراکم‌ها باید براساس اقلیم و فرهنگ منطقه تعیین شود و نمی‌توان برای همه مناطق از یک فرمول استفاده کرد.

این عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن تصریح‌کرد: در خصوص زمین‌هایی که حاصل توافق با بخش خصوصی یا نهادهای دیگر است، سقف سهم‌بندی‌ها باید با دقت لحاظ شود.

برپایه این گزارش، مطالعه در خصوص آب‌های سطحی، حفظ رقابت بین پیمانکاران در انجام مناقصه‌ها، تعیین هزینه طرح‌های آماده‌سازی براساس موقعیت توپوگرافی مناطق و امکان کمک به آورده متقاضیان در آماده‌سازی زمین‌ها از جمله دیگر مواردی بود که شاکری به معاونان مسکن و بازآفرینی شهری ادارات کل راه و شهرسازی توصیه کرد.

در این نشست آموزشی «علیرضا صادقیان‌فر» سرپرست معاونت فنی و مهندسی سازمان ملی زمین و مسکن هم با اشاره به ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی، گفت: هدف از انجام این دوره بازخوانی فرایند تهیه و تصویب طرح‌های آماده‌سازی زمین و بررسی چالش‌ها و ایجاد هماهنگی‌های لازم برای راهبری آن توسط سازمان ملی زمین و مسکن، شیب‌بندی و ابنیه نگهبان در اراضی ناپایدار و فرونشست زمین و مواجهه با خاک‌های مساله دار است.