جزئیات فروش متری مسکن اعلام شد

شهردار تهران چندی پیش اعلام کرد که فروش متری مسکن مصوب شده است. فروش متری مسکن از طریق بورس و از طریق سامانه‌هایی که در حال حاضر بخش زیادی از آن‌ها رونمایی شده‌اند، انجام خواهد شد.

فروش متری خانه در بورس با هدف کاهش مشکلات بازار مسکن و کمک به صاحب‌خانه شدن افراد مطرح شده اما به گفته برخی کارشناسان این طرح می‌تواند مردم را از خانه‌دار شدن دور کند.

چند روزی است که دوباره بحث فروش متری مسکن در بورس داغ شده است؛ موضوعی که به گفته برخی از کارشناسان، زمینه‌ساز رونق بازار مسکن می‌شود اما برخی هم معتقدند این کار تاثیری در بازار مسکن ندارد و تنها به حفظ سرمایه‌های متقاضیان کمک خواهد کرد.

دولت همواره تاکید دارد که به هیچ عنوان نباید اجازه داد بازار مسکن سرمایه‌ای شود؛ بنابراین ممکن است با ورود مسکن به بورس و فروش متری آن، بازار با مشکل روبرو شود.
علیرضا زاکانی، شهردار تهران چندی پیش اعلام کرد که فروش متری مسکن مصوب شده است. مدیریت شهری خود را مکلف به ارائه خدمت به مردم می‌داند. فروش متری از طریق بورس و از طریق سامانه‌هایی که در حال حاضر بخش زیادی از آن‌ها رونمایی شده‌اند، انجام خواهد شد؛ اما این مسیر پیوستگی به بازار سرمایه باید برقرار شود و این امکان فراهم خواهد شد تا مردم بتوانند روی پول خود حساب باز کنند و پول خرد مردم ارزش پیدا کند.

برخلاف این صحبت‌ها، ایرج رهبر، دبیر انجمن انبوه سازان مسکن می گوید: فروش متری مسکن و ساخت‌وساز املاک را وارد بورس کردن مغایر با سیاست گذاری خودمان است و مسکن نباید به سمت سرمایه‌ای شدن پیش رود. شعار ما همواره آن بوده است که مسکن از سرمایه‌ای شدن فاصله بگیرد و این اقدام در تضاد با این شعار است.
دبیر انجمن انبوه سازان مسکن افزود: بازار بورس یک بازار سرمایه‌ای است بنابراین چرا باید کمک کنیم که مسکن در این بازار عرضه شود و از سوی دیگر بسیاری از افراد تصور می‌کنند که از این طریق خانه دار می‌شوند، اما باید بگوییم که این بازار تنها برای حفظ نقدینگی و سرمایه می‌تواند موثر باشد و با یک متر و یا ۵ متر خانه خریدن در بورس نمی‌توان صاحب‌خانه شد.

او می‌گوید: ممکن است با سرمایه‌ای شدن بازار مسکن این بازار اثر معکوس ببیند و شاهد افزایش قیمت مسکن باشیم.

به گفته برخی کارشناسان، با توجه به آنکه تجربه فروش متری مسکن را در دوران عبدالعلی‌زاده، وزیر اسبق مسکن، حدود ۲۰ سال پیش داشته ایم و این طرح در آن دوران هم نتوانست موفق شود بنابراین اجرای آن در چنین شرایطی که باید بازار مسکن به سمت تولید و عرضه مسکن پیش رود چندان موثر نخواهد بود و دولت باید تمرکز خود را بر اجرای طرح نهضت ملی مسکن قرار دهد.

در این رابطه فرشید پور حاجت گفت: فروش متری مسکن یکی از ابزار‌های مهم در حفظ نقدینگی افراد به شمار می‌رود و افرادی که دارای سرمایه اندک هستند، می‌توانند از این طریق سرمایه‌های خود را حفظ کنند اما در نهایت هیچ تاثیری در بازار مسکن و ایجاد رونق در این بازار ندارد.

به گفته دبیر انجمن انبوه سازان مسکن، با اجرای فروش متری مسکن حداقل سرمایه‌های مردم حفظ می‌شود، اما ممکن است این طرح در آینده زمینه ساز ایجاد قیمت کاذب در بازار شود.

او گفت: در اجرای این طرح ممکن است تولیدی در حوزه مسکن به ویژه توسط شهرداری‌ها و شرکت‌های سرمایه گذار صورت گیرد، اما به دلیل آنکه قیمت گذاری این طرح توسط کارشناسان صورت می‌گیرد تاثیری در حوزه قیمت مسکن یا ارزان‌تر تمام شدن واحد‌های مسکونی ندارد.

براساس این گزارش، دولت در حال حاضر باید برای بهبود وضعیت بازار مسکن به سمت اجرایی شدن برنامه‌های مسکنی خود پیش برود چرا که اجرای این طرح و تحویل واحد‌های مسکونی به متقاضیان می‌تواند زمینه‌ساز رونق و بهبود بازار مسکن شود؛ از طرف دیگر با توجه به آنکه تا دهه فجر دولت چندین هزار واحد مسکونی در قالب مسکن روستایی و مسکن شهری را به متقاضیان تحویل خواهد داد، بنابراین اجرایی شدن این طرح در چنین شرایطی نقش کلیدی را در رونق بازار مسکن خواهد داشت.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان