رشد بیش از ۱۰۰ درصدی معاملات اوراق تسهیلات مسکن

به گزارش از فرابورس ایران، در پنج روز معاملاتی هفته گذشته در مجموع افزون بر ۲۷ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزشی بیش از ۲۶۸ هزار میلیارد تومان در هفت بازار فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت. ارزش معاملات طی نخستین هفته مردادماه با افت مختصر سه درصدی نسبت به هفته پایانی تیرماه مواجه شد و حجم معاملات نیز ۱۸ درصد کاهش یافت.

این گزارش حاکی است: در مدت مورد بررسی در میان بازارهای سهامی فرابورس، بازار دوم با معاملات ۲ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومانی، بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد. رتبه دوم در میان بازارهای سهامی فرابورس متعلق به بازار اول با معاملاتی به ارزش ۲ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان بود و پس از آن بازار پایه با معاملاتی به ارزش ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان قرار داشت.

در این مدت بازار ابزارهای مشتقه با معاملاتی به ارزش ۵۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، رشد ۱۲۵ درصدی را نسبت به هفته ماقبل تجربه کرد.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز بیش از ۲۶۰ هزار میلیارد تومان جابه‌جایی اوراق به ثبت رسید که نسبت به هفته ماقبل خود تغییر قابل‌توجهی را تجربه نکرد.

آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی نشان می‌دهد در این مدت ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی ۲۴۹ هزار میلیارد تومان بوده و تغییر قابل‌توجهی نداشته است.

همچنین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان ثبت‌شده که کاهش ۲۱ درصدی داشته است.

این در حالی است که طی این مدت معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن با رونق مواجه شده است. به این ترتیب که بیش از ۱.۵ میلیون ورقه به ارزش ۱۳۱ میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن طی این مدت مورد دادوستد قرار گرفته است. این معاملات رشد ۱۱۲ درصدی در حجم و ۱۲۵ درصدی در ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این گزارش حاکی است در بازارهای سهامی، سرمایه‌گذاران خرد فرابورسی در اولین هفته مردادماه بیشترین تمرکز معاملات را در گروه‌های خودرویی، بانکی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی و محصولات شیمیایی داشتند و این پنج صنعت توانستند نزدیک به نیمی از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص دهند.

به این ترتیب طی معاملات هفته‌ای که گذشت بیش از هفت‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام در فرابورس ثبت شد که افزون بر سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این دادوستدها متعلق به پنج گروه خودرویی، بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها، غذایی و شیمیایی بود.

در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت شاخص کل فرابورس با کاهش مختصر نیم درصدی مواجه شد و در سطح ۲۶ هزار و ۵۰۸ واحد قرار گرفت. ارزش بازار نیز در این مدت یک درصد افت کرد و در رقم ۲.۵ میلیون میلیارد تومان هفته را به پایان رساند.