رونق تولید سیمان در سایه تامین برق پایدار

به گزارش ایرنا، سیف الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت درباره وضعیت تولید سیمان در کشور، گفت: با تأمین برق صنایع در سال جاری در تولید و عرضه سیمان در کشور هیچ مشکلی وجود ندارد. هر هفته حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تا یک میلیون ۳۵۰ هزار تن سیمان تولید و عرضه می شود.

امیری بیان داشت: حدود ۱۲ میلیون تن کلینکر آماده نیز در انبارها موجود است و در صورت بروز کوچکترین مشکلی می توان برای تولید سیمان از این ذخایر استفاده کرد.

وی ظرفیت تولید کارخانجات سیمان در کشور را سالانه ۸۹ میلیون تن عنوان کرد، و گفت: این در حالی است که میزان تولید سالانه سیمان در کشور ۶۹ میلیون تن است.

وی در رابطه با قیمت پایه سیمان در بورس کالا اظهار داشت: قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی سیمان در بورس کالا بین ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان و قیمت هر تن سیمان به صورت فله ای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است البته این محصول در خارج از بورس با محاسبه ارزش افزوده و سود و … با قیمت بیشتری عرضه می شود بطوری که در عمده فروشی ها قیمت هر کیسه سیمان به حدود ۶۵ هزار تومان نیز می رسد.

امیری اظهار داشت: ممکن است برخی به صورت تکی یک یا دو کیسه سیمان را خریداری کنند و قیمت محاسبه شده برای آنها حدود ۸۰ هزار تومان باشد که این ملاک قیمت نیست بلکه ملاک قیمت در بازار همان قیمت عمده فروشی آن است.

وی درباره صادرات بیان داشت: سالانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون تن صادرات داریم که از این مقدار یک میلیون تن آن سیمان و بقیه کلینکر است.

امیری با اشاره به لزوم تأمین مازوت برای کارخانه های تولید سیمان گفت: ضرورت دارد تا وزارت نفت شرایطی را فراهم آورد تا کارخانه ها از همین الان ذخایر مازوت خود را پرکنند تا در زمستان پیرو مسائل تأمین گاز واحدهای تولیدی با مشکلی مواجه نشوند و بتوانند از مازوت استفاده کنند.