ساخت ۱۶ هزار هکتار شهرک برای نخستین بار در دولت سیزدهم

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «ارسلان مالکی» در اجلاس معاونان اداری، مالی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور در دانشگاه علامه طباطبائی، با بیان اینکه یکی از پرچالش‌ترین مساله‌ها در کشور، مساله مسکن است، افزود: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ به ازای هر ۱۰۰ خانواده‌ای که تشکیل شده، ۶۴ واحد مسکونی ساخته شده است و عمده این واحدهای مسکونی نیز در مکان‌هایی است که دهک‌های برخوردار حضور دارند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ادامه‌داد: تاکنون چهار میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کرده‌اند که فاقد مسکن هستند و پیش از این از تسهیلات دولتی برای تامین مسکن استفاده نکرده‌اند. در قانون جهش تولید مسکن تاکید شده که چهار میلیون مسکن باید ساخته شود، زیرا ضرورت و نیاز کشور ما ساخت مسکن است.

مالکی با تاکید بر اینکه طرح ملی مسکن متفاوت از طرح‌های دیگر است و از ابتدای دولت سیزدهم، ساخت مسکن و حل این مساله در قالب این طرح شروع شده است، گفت: ما در سازمان ملی زمین و مسکن، در همه دوران مسکن مهر دولت نهم و دهم ۵۹۰ هزار واحد یا هشت‌هزار هکتار زمین تامین کردیم که بخشی از آن هنوز تکمیل نشده است، اما در دو سال گذشته ۵۱ هزار هکتار برای طرح نهضت ملی مسکن تامین کردیم.

وی بیان‌داشت: ۳۴ هزار هکتار از این زمین‌ها را از الحاق به محدوده شهرها به دست آوردیم و ۱۶ هزار هکتار نیز شهرک‌سازی بوده که برای نخستین‌ بار در دولت سیزدهم انجام شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از طرح‌ها در نهضت ملی مسکن استفاده از اراضی دانشگاه‌ها برای کارکنان و اعضای هیات علمی است، ادامه‌داد: چگونگی اجرای این تفاهم‌نامه به گونه‌ای است که این زمین‌ها را با تفاهم دانشگاه‌ها و وزارت علوم در اختیار کارکنان و هیات علمی قرار دهیم. مسکن دانشگاهی هم برای دولت و هم ‌برای وزارت راه و شهرسازی مهم است و اولویت دارد و باید با همکاری خود دانشگاه‌ها منجر به ساخت مسکن شود.

وی با اشاره به عقب‌ماندگی در فناوری‌های نوین ساخت مسکن، گفت: پس از مسکن مهر، فناوری جدیدی برای ساخت مسکن نداشتیم. به همین دلیل از اساتید دانشگاهی که در حوزه مسکن و شهرسازی فعالیت دارند می‌خواهیم که در تهیه طرح‌ها و اجرای آنها خودشان مداخله داشته باشند.

مالکی اضافه‌کرد: ضروری است دانشگاه‌ها از توان علمی اساتید استفاده کنند و مسکن خودشان را مدیریت کنند. ساخت را هم به خود دانشگاه‌ها سپردیم. ما تسهیلگری می‌کنیم اما اجرا و ساخت‌وساز را به عهده خود دانشگاه‌ها گذاشتیم.

وی با تاکید بر اهمیت استفاده از این فرصت، خطاب به دانشگاهیان گفت: پیشتر این فرصت را نداشتیم که این حجم از مسکن را برای کارکنان دانشگاه فراهم کنیم.