ساخت ۱.۵ میلیون واحد مسکونی در طرح نهضت ملی/ زمین برای احداث ۱.۸ میلیون واحد تامین شد

به گزارش ایرنا، دولت سیزدهم از زمان روی کارآمدن خود تاکنون تولید مسکن را با هدف جبران عقب ماندگی ها در این بخش به عنوان یکی از مهم ترین اولویت های خود قرار داد، طرحی که به دلیل عدم اجرای اقداماتی در گذشته بار سنگین آن بر روی دوش دولت سیزدهم افتاد.

به همین منظور دولت از همان روزهای ابتدایی طرحی را به نام پروژه نهضت ملی مسکن تعریف تا با اجرایی شدن آن بتوان بخش زیادی از نیاز کشور در این بخش را مرتفع کرد.

براساس آمار بیش از ۶ میلیون نفر در طرح نهضت ملی ثبت نام کردند که با تامین زمین با اولویت توسعه افقی تاکنون عملیات اجرایی یک میلیون و ۴۷۶ هزار واحد آغاز شده است.

بر اساس آمار ارایه شده، ۱۲۳ هزار و ۹۷۲ واحد در قالب نوسازی بافت‌های فرسوده، ۱۲۴ هزار و ۱۵۴ واحد در دست ساخت برای تامین مسکن کارکنان نیروهای مسلح، ۱۱۹ هزار و ۵۷۹ واحد ظرفیت واحد مسکونی قراردادهای منعقده برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به اشخاص دارای زمین (خود مالکی) و ۲۹۵ هزار و ۳۱۹ واحد تعداد واحدهای مسکونی در دست ساخت جهت نوسازی مسکن روستائی است.

همچنین ظرفیت واحد مسکونی زمین های دولتی واگذار شده به صورت انفرادی و گروهی به متقاضیان واجد شرایط در قالب اجاره ۹۹ ساله معادل ۲۲۶ هزار و ۵۷۳ واحد مسکونی و واحدهای مسکونی در دست ساخت برای متقاضیان واجد شرایط به صورت انبوه سازی روی اراضی اجاره ۹۹ ساله دولتی، معادل ۵۸۷ هزار و ۳۹۴ واحد است.

توجه به مسکن کارگری برای نخستین بار در دولت سیزدهم

برای نخستین بار در دولت سیزدهم در حالی به مسکن کارگری اهمیت داده شد که این مهم پیش از این مغفول مانده بود، بر همین اساس در این دولت عملیات ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در سال ۱۴۰۲ آغاز شد.

شروع احداث ۵۶ هزار واحد مسکونی برای واگذاری به مددجویان

از دیگر اقدامات در حوزه مسکن که به همت دولت سیزدهم بارور و امروز بیشتر از هر زمان دیگری به آن پرداخته شده است، آغاز عملیات احداث ۵۶ هزار و ۸۰۳ واحد مسکونی برای واگذاری به مددجویان نیازمند تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی بود که ۳۵ هزار واحد به مددجویان تحویل که نشان از رشد ۵۰ درصدی تامین و تکمیل معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی است.

پرداخت ۱۴۷ همت تسهیلات برای تولید مسکن

با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها به عنوان یکی از راهکارها با هدف تولید و عرضه مسکن به خصوص به دهک‌ها و اقشار محروم کشور بوده است، به همین منظور با دستورالعمل‌های صورت گرفته و ملزم کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات، تاکنون ۱۴۷ همت تسهیلات برای افزایش تولید و عرضه مسکن پرداخت شده است.

دولت سیزدهم در کنار تولید مسکن در شهرها، نوسازی و بهسازی مسکن روستایی را نیز در دستور کار خود قرار داد که در همین راستا عملیات اجرایی ۲۹۵ هزار و ۳۸۹ واحد در مناطق روستایی نیز آغاز شده است.

تخصیص زمین به انبوه‌سازان و پرداخت تسهیلات به پروژه‌های خود مالکی

از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در حوزه مسکن می‌توان به تخصیص زمین به انبوه‌سازان اشاره کرد که به همین منظور زمین به متقاضیان واجد شرایط به صورت انبوه‌سازی به تعداد ۵۸۷ هزار و ۳۹۴ زمین تخصیص یافت.

به همین منظور با هدف پرداخت تسهیلات به پروژه‌های خودمالکی، قراردادهایی با بانک‌ها منعقد که ۱۱۹ هزار و ۵۷۹ واحد مسکونی از این تسهیلات استفاده کردند.