عضو کمیسیون عمران:‌ استانداردسازی آزمون نظام مهندسی ضرورت است

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: استانداردسازی آزمون نظام مهندسی از مطالبات جدی جوانان رشته مهندسی عمران است و در ابتدا باید اقداماتی از سوی خود سازمان به‌ویژه از سوی شورای مرکزی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران انجام شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه فارس من با ثبت سوژه‌ای تحت عنوان «لزوم استانداردسازی آزمون ورود به حرفه مهندسان عمران» خواستار پیگیری این مسئله توسط خبرگزاری فارس شده‌اند.

بر این مبنا مخاطب ثبت‌کننده سوژه مذکور با اشاره به جزئیات مطالبه خود گفت: جمع کثیری از مهندسان جوان در رشته عمران که متقاضی کسب پروانه صلاحیت حرفه‌ای محاسبات سازه و ورود به این حرفه هستند، طی چند دوره اخیر با سد بزرگی با نام آزمون ورودی و به کام برخی سودجو مواجه شده‌اند.

* عضو کمیسیون عمران مجلس:

در همین راستا، اقبال شاکری، ‌عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، به فارس گفت: کمیته نظام مهندسی مرکز پژوهش‌ها جلسات متعددی را برای اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان برگزار کرده است، در فرآیند تصویب این طرح، همچنان فرصت و زمان کافی برای اعمال‌نظر کارشناسی وجود دارد و پیشنهادات مربوط حتی در زمان قرار گرفتن طرح در صف مطرح‌شدن در صحن مجلس نیز قابل دریافت است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص رشته ترافیک و نگرانی مهندسانی که با مدرک کارشناسی ناپیوسته فعالیت می‌کنند، گفت: استانداردسازی آزمون نظام مهندسی از مطالبات جدی جوانان رشته مهندسی عمران است و باید حتما در دستور کار قرار گیرد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: یکی از طرح‌های که می‌تواند منجر به تحولی چشم‌گیر در این حوزه شود، طرح جهش تولید دانش‌بنیان است که ظرفیت عظیمی برای حمایت از بخش مهندسی ساختمان، کاهش بروکراسی و تسهیل امور و همچنین نظارت در راستای مطالبه‌گری را پدید خواهد آورد.

وی اضافه کرد: سازمان نظام مهندسی این ظرفیت را دارد که خدمات گسترده‌ای را برای ساخت‌وساز و نظارت بر اجرا با ابزارهای مدرن فناوری ارائه دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس افزود: در حال حاضر موقعیت مناسبی برای اصلاح و بهبود امور وجود دارد و فرصت مغتنمی برای هم‌عهد شدن در حوزه ارتقای مهندسی شکل گرفته است که در ابتدا باید اقداماتی از سوی خود سازمان به‌ویژه از سوی شورای مرکزی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به‌عنوان پیشرو و پیشگام صورت بگیرد و یکی از این اقدامات استانداردسازی سوالات آزمون نظام مهندسی است.

به گفته این نماینده مجلس، ظرفیت‌های کلانی در اصلاح قانون نظام مهندسی وجود دارد، در این زمینه هم‌فکری‌های لازم صورت گرفته و مقرر شده است بررسی‌ها حول مباحث مهم برگزار و نتایج آن توسط این سازمان منعکس شود.