نماینده مجلس: از ظرفیت بخش خصوصی در ساخت مسکن استفاده شود

به گزارش ایرنا، اقبال شاکری دوشنبه شب در چهاردهمین گردهمایی صنعت احداث در نظام فنی و اجرایی کشور اظهار داشت: باید با مشارکت بخش خصوصی سرمایه گذاری در ساخت مسکن صورت بگیرد، در غیر این صورت در ساخت مسکن ها با مشکل روبرو می شویم.

وی افزود: باید فرایندهای مشارکت بخش خصوصی فعال شود و از ظرفیت انبوه سازان و بخش خصوصی در طرح های عمرانی و مسکن بهره مند شویم ضمن اینکه ارتباط بخش خصوصی با کشورهای دیگر در نقل و انتقال دانش و فناوری ها فراهم شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در برنامه هفتم باید از ظرفیت تشکل ها و بخش خصوصی استفاده کنیم گفت: برنامه هفتم توسعه به مجلس خواهد رسید و در کمیسیون های مختلف بررسی می شود آماده بهره مندی از همفکری و توان این بخش در مجلس هستیم.

وی عنوان کرد: ظرفیت های خوبی در اسناد بالادستی و لایحه مشارکت بخش عمومی و خصوصی وجود دارد که باید این ها با یکدیگر ادعام شود و راهی مشخص برای عرصه صنعت احداث باز شود.

شاکری خاطر نشان کرد: بخش خصوصی باید پیش بینی پذیری را ببند و از مناقصه ها برای چرخه حیات خود شروع کند و وارد فعالیت شود ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بر استفاده از ظرفیت خصوصی سازی تاکید کرده اند.

وی تاکید کرد: مشکلاتی که پیشکسوتان صنعت احداث ارائه کردند باید مورد بررسی قرار گیرد و حل شود تا با استفاده از سرمایه و توان این بخش به اهداف جامع کشور دست یابیم.

آماده همفکری برای رفع مشکلات پیمانکاران و مشاوران هستیم
استاندار تهران نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: در استانداری آماده همفکری با پیمانکاران و مشاوران صنعت در جهت رفع موانع و مشکلات هستیم.

علیرضا فخاری افزود: باید از تمام ظرفیت های کشور از نفت تا معادن برای رشد اقتصادی کشور استفاده کنیم.

وی ادامه داد: تا زمانی که دولتی ها طرح ها را به بخش خصوصی واگذار نکنند بخش خصوصی امیدی نخواهد داشت، سطح مداخلات و ملاحظه های دستگاهی وجود دارد باید ساختارها تغییر کند در غیر این صورت راه به جایی نخواهیم برد.

استاندار تهران با بیان اینکه صنعت ساخت و ساز به سمت سبک سازی، مقاوم سازی و ارزان سازی حرکت می کند گفت: نباید مقالات علمی دانشجویان در قفسه ها خاک بخورد باید از دانش و فناوری ها در ارتقای صنعت کشور بهره ببریم.

وی عنوان کرد: بخش خصوصی ثابت کرده توانمند است و در دنیا، جای صنعتگران ایرانی خالی است باید با برنامه ریزی ها گره ها را باز کنیم تا کشور به رشد و توسعه در عرصه های مختلف دست پیدا کند.

هیچ سازه ای در کشور نیست که پیمانکاران و مشاوران نتوانند اجرایی کنند
دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی ایران در ادامه این جلسه با بیان اینکه هیچ سازه ای در کشور نیست که پیمانکاران و مشاوران نتوانند اجرایی کنند گفت: باید با هدف کمک به توسعه کشور و فناورهای های نوین در ساخت فضای تعاملی را فراهم کنیم و از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنیم.

ایرج گلابتون چی افزود: ظرفیت مشاوران و پیمانکاران در سرمایه گذاری بسیار است باید بحث ضمانت نامه ها و مشکلات آنها مورد بررسی قرار گیرد همچنین موضوع بیمه در نظام فنی اجرایی مهم است این در حالی است که تنها ۲۶۰۰ نفر بیمه هستند.

وی با اشاره به برندسازی شرکت های پیمانکاری گفت: در عرصه صنعت احداث توانمند هستیم باید به شرکت ها جسارت سرمایه گذاری را بدهیم و با حمایت و حل مشکلات در جهت برندسازی قدم برداریم.

دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی ایران ادامه داد: تشکیل شورای هماهنگی بین بخش دولتی و بخصوصی و نهاد تعامل به ارائه پیشنهادها و خرد جمعی در برنامه توسعه هفتم کمک می کند ضمن اینکه باید به بازخوردهای برنامه های گذشته توجه شود.

وی تاکید کرد: پیمانکاران و مشاوران پیشران تولید صنعت احداث هستند فعالیت این صنعت بدون استفاده از خرد جمعی نخبگان شدنی نیست.

گلابتون چی با بیان اینکه ظرفیت دیپلماسی اقتصادی مغفول مانده است گفت: قانون بهبود فضای کسب و کار وجود دارد اما توجه به بخش خصوصی نمی شود باید در وزارتخانه های مختلف ، مسئولان پاسخگوی بخش خصوصی باشد.

به گفته وی، حادثه متروپل زمانی اتفاق می افتد که خارج از نظام فنی و اجرایی و ضوابط قانونی باشد.