آخرین اخبار اعطا کارت مصالح ساختمانی + شرایط وام خرید مصالح ساختمانی

بانک مسکن جزئیات جدیدی را درباره اعطا کارت مصالح ساختمانی و پرداخت وام خرید مصالح ساختمانی ارائه کرده است.

به گزارش راهبرد معاصر ماجرای اعطا کارت اعتباری مصالح ساختمانی به چند سال پیش بر میگردد و هر بار به دلایل مختلف اجرایی نشده و باعث ناامیدی انبوه سازان شده است. با این حال امروز بانک مسکن اعلام کرده است که می خواهد وام خرید مصالح ساختمانی به متقاضیان پرداخت کند. این وام در قالب کارت های اعتباری 50 تا 100 میلیون تومانی خواهد بود. به گفته مدیرعامل بانک مسکن صدور کارت مصالح ساختمانی برای متقاضایان وام مصالح به همین دلیل است. این وام در راستای پیشبرد طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال رئیس جمهور است. در صورت شارژ این کارت اعتبار آن فقط برای خرید مصالح ساختمانی خواهد بود.

بانک مسکن اعلام کرده که کارت‌های اعتباری ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید مصالح ساختمانی عرضه می‌کند. اخیرا مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن صدور کارت مصالح ساختمانی خبر داده است. کارتی با مبلغ ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان که به گفته رئیس این بانک برای پیشبرد برنامه ساخت یک میلیون مسکن رئیس جمهور دنبال می‌شود.او گفته قول دولت جدید برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی شدنی است و در این راستا بایستی تمام نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط با اتفاق نظر کنار هم باشند تا این هدف محقق شود.رئیس بانک مسکن تاکید کرده است: صدور کارت اعتباری مصالح ساختمانی در حال پیگیری است تا بتوانیم بخشی از تسهیلات خُرد و مسکن را در این قالب ارائه دهیم.او همچنین تاکید کرده است: وقتی این کارت شارژ می‌شود فقط برای خرید مصالح ساختمان است و سازنده نمی‌تواند آن‌را جای دیگری خرج کند.طرح صدور کارت اعتباری خرید مصالح برای انبوه سازان از سال ۹۷ در دست بررسی است، حالا گویا به مرحله نهایی رسیده و قرار است در تمام شهرهای کشور اجرا شود.

آنطور که از گفته‌های پیشین مسئولان بانک مسکن برمی‌آید صدور کارت اعتباری خرید مصالح برای انبوه سازان قرار است شامل مصالح اصلی همچون سیمان و فرآورده‌هایی مانند فولاد باشد که کاربرد بیشتری در ساخت و ساز دارند و از طرفی در بین انواع مصالح، بیشترین تاثیر را بر قیمت تمام‌شده مسکن می‌گذارند.بنا بر اعلام بانک مذکور، بانک عامل بخش مسکن در قالب این طرح به‌عنوان نهاد واسط بین تولیدکننده مصالح و سازندگان مسکن قرار گیرد و به عنوان واسطه ارائه برخی ضمانت‌ها و تضمین تعهدات طرفین، امکان خرید وفروش غیرنقدی مصالح ساختمانی را برای هر دو سمت معامله فراهم ‌کند.

معاونت مسکن شهری بنیاد مسکن هم پیش از این درباره این کارت اعتباری اعلام کرده بود: شرکت کارت اعتباری مصالح ساختمانی با همکاری بنیاد مسکن و بانک تخصصی بخش مسکن تشکیل شده و تاکنون در تعدادی از پروژه‌های بنیاد مسکن از جمله پروژه‌های اقدام ملی، تأمین مصالح کرده است.بر این اساس قرار بوده این شرکت از بانک تخصصی بخش مسکن تسهیلات دریافت کند تا پروژه‌های اقدام ملی مسکن که در اختیار بنیاد مسکن یا سایر دستگاه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی است، تأمین مصالح شوند.بر اساس آخرین آمار این شرکت ۴۷ میلیارد تومان مصالح را به صورت اعتباری برای پروژه‌های مسکنی خریداری کرده است.با این حال دبیرکل کانون انجمن انبوه سازان مسکن ایران مدت‌ها پیش آب پاکی را روی دست همه ریخت و صراحتا گفت: با توجه به شرایط اقتصادی، استفاده از کارت‌های اعتباری برای خرید مصالح ساختمانی برای تولید مسکن، آنچنان اثرمثبتی نخواهد داشت.

مشمولان دریافت کارت مصالح ساختمانی

مشمولان دریافت کارت اعتباری مصالح، سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و دیگر فعالان صنعت ساختمان است که کارکرد بالایی دارند. قیمت مصالح ساختمانی به دلیل التهابات بازار ارز با فراز و فرودهای بسیاری همراه است. افزایش قیمت مصالح ساختمانی یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر بوده است. این موضوع در کنار افزایش قیمت‌های رخ داده در بازار مسکن موجب رکود تورمی بیشتر خرید و فروش در بازار مسکن شده است. رئیس انجمن سیمان کشور معتقد است که قیمت تمام شده سیمان در کارخانه‌های سیمان 60 درصد افزایش داشته است. با این حال تولید کنندگان توافق کرده‌اند تا در سال 99 قیمت‌های خود را 20 درصد افزایش دهند.افزایش قیمت مصالح عامل اصلی افزایش قیمت تمام شده ساخت واحدهای مسکونی جدید بوده که یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت در بازار مسکن بوده است.کارت اعتباری خرید مصالح ساختمانی یکی از طرح‌هایی است که بانک مسکن برای حمایت از انبوه‌سازان و سازندگان مسکن اجرایی کرد. روش جدید اجرای این طرح، قرار است تا پایان سال جاری آغاز به کار کند که طبق گفته برخی کارشناسان می‌تواند از هزینه‌های ساخت مسکن 25 درصد بکاهد.مشمولان دریافت کارت اعتباری مصالح، سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و دیگر فعالان صنعت ساختمان است که کارکرد بالایی دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *