بازار آپارتمان‌های کوچک در تهران

با وجود رشد لجام‌گسیخته قیمت مسکن در تهران طی دو سال اخیر هم‌اکنون می‌توان با نقدینگی ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان آپارتمان خریداری کرد و در مواردی با نرخ‌های کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان نیز خانه یافت می‌شود.

 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر مربع با سهم ۳۰ درصدی از معاملات مسکن شهر تهران بیشترین تقاضا را از نظر متراژ به خود اختصاص می‌دهد؛ گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که این نوع واحدها بیشتر در محدوده جنوب، غرب و شرق تهران وجود دارد. واحدهای ۴۰ تا ۵۰ متر با سهم ۱۱.۶ درصد و خانه‌های ۷۰ تا ۸۰ متر با سهم ۱۱.۴ درصد در رتبه‌های بعدی از نظر تعداد معاملات قرار دارند. به طور کلی خانه‌های کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۷ درصد از معاملات را به خود اختصاص می‌دهد.

اغلب زوجینی که دو سال قبل از طریق وام، قصد خرید مسکن داشتند طی یک سال اخیر با رشد لجام‌گسیخته قیمت‌ها از خرید بازمانده‌اند. تا نیمه سال ۱۳۹۶ با نقدینگی حدود ۲۰۰ میلیون تومان می‌شد در مناطق میانی تهران آپارتمان ۵۰ متری خریداری کرد اما هم‌اکنون یک واحد ۵۰ متری بالای پنج سال در این مناطق حدود ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد که البته با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، قیمت‌ها متفاوت است.

اگر نقدینگی شما کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان است و قصد خرید آپارتمان نوساز دارید در مناطق جنوب غربی و جنوب شرقی می‌توانید به هدف خود برسد. اگر بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان هزینه کنید در تهرانپارس، حکیمیه، نارمک، تهران‌نو، قاسم‌آباد و برخی دیگر از محله‌های شرق تهران می‌توانید با توجه به سن بنا، موقعیت و امکانات، آپارتمان خریداری کنید. در صورتی که سن بنا برایتان اهمیت ندارد می‌توانید با ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در پونک، جنت‌آباد، ‌شهران، طرشت و برخی دیگر از محله‌های واقع در غرب تهران آپارتمان با عمر بنا و موقعیت مختلف خریداری کنید. جست‌وجوی فایل‌های فروش ملک نشان می‌دهد اغلب واحدهای ۵۰ تا ۷۰ متر مربع در مناطق جنوب، غرب و شرق واقع شده است.

در محله باغ آذری یک آپارتمان ۶۵ متری نوساز با امکانات کامل (پارکینگ، انباری و آسانسور) ۴۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. یک واحد ۵۴ متری ۱۲ سال ساخت با امکانات کامل در محله سلسبیل نیز ۴۷۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. آپارتمانی ۵۴ متری هفت سال ساخت با کلیه امکانات در محله مسعودیه به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. در خیابان درختی تهرانپارس یک آپارتمان ۵۳ متری سه سال ساخت رو به آفتاب، دارای پارکینگ و انباری آسانسور به مبلغ ۶۷۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در حکیمیه، خیابان سازمان آب، یک واحد ۶۰ متری نوساز با امکانات کامل ۶۶۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

بازار مسکن در مسیر تناقض

رصد بازار مسکن شهر تهران نشان می‌دهد عرضه در هیچ یک از دامنه‌های قیمتی، متراژی و منطقه‌ای با تقاضا همخوانی ندارد. آبان ماه ۱۳۹۸ واحدهای کمتر از۸۰ متر مربع ۵۷ درصد از معاملات را به خود اختصاص داد؛ در حالی که حدود ۷۰ درصد فایل‌های موجود در دفاتر املاک را واحدهای بالای ۸۰ متر مربع تشکیل می‌دهد.

در دامنه قیمت هر متر مربع نیز معاملات واقعی در محدوده شش تا ۱۵میلیون تومان به میزان ۶۷ درصد انجام شده است. این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد فایل‌ها در بازار به واحدهای دارای قیمت بیش از ۱۵ میلیون تومان اختصاص دارد.

توزیع فراوانی برحسب ارزش هر واحد مسکونی نیز از وجود نوعی تناقض حکایت دارد. آپارتمان‌های دارای ارزش کلی ۹۰۰ میلیون تومان در آبان ماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۵۳ درصد از معاملات را شامل شد. گشتی در فایل‌های آماده‌ی فروش حاکی از آن است که بیش از ۸۰ درصد بازار عرضه را آپارتمان‌های دارای قیمت بیش از ۹۰۰ میلیون تومان در بر گرفته است.

از سوی دیگر کانون منطقه‌ای تقاضا به ترتیب در ۱۰ منطقه‌ی۵، ۲، ۴، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱ و ۱۱ است اما در این خصوص نیز پارادوکس‌هایی مشاهده می‌شود. به طور مثال منطقه ۱ از نظر تعداد معاملات در رده نهم  قرار دارد؛ در حالی که این منطقه یکی از سه منطقه‌ی دارای بیشترین تعداد آپارتمان‌های آماده فروش است. منطقه ۳ نیز در کانون خرید و فروش نیست اما سهم  قابل توجهی از واحدهای کلیدنخورده در آگهی‌های ملکی را به خود اختصاص می‌دهد. درخصوص منطقه ۵ با وجود پیشتازی از نظر تعداد معاملات، حجم بالایی از واحدهای خالی شهر تهران را در بر می‌گیرد.

طبق آمار سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته و این در حالی است که تقاضا برای خرید ملک در تهران همواره وجود دارد و تنفس بخش عرضه فقط در دوره‌های پس از جهش قیمت اتفاق می‌افتد. در این شرایط کمبود آپارتمان‌های ریزمتراژ ارزان قیمت در بازار مسکن شهر تهران به شدت احساس می‌شود. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که فاصله عرضه تا فروش آپارتمان‌های کوچک متراژ و ارزان قیمت به مراتب کمتر از واحدهای بزرگ متراژ است و فشار تقاضایی در واحدهای کوچک مشاهده می‌شود که سازندگان می‌توانند در تعریف پروژه‌های جدید به این موضوع توجه کنند.

آبان‌ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۴۱۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه گذشته ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۰.۷ درصد کاهش داشته است. هم‌چنین متوسط قیمت خرید فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب دو درصد کاهش و ۳۵.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.