تحویل زمین به ۷ شرکت صنعتی برای ساخت مسکن بدون تسهیلات بانکی

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن از تصویب ۷ شرکت صنعتی در دولت خبر داد که با دریافت زمین از سازمان ملی زمین و مسکن و بدون دریافت تسهیلات بانکی برای کارکنان خود به احداث مسکن اقدام خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، «محمد مهدی بلوردی» در نشست تخصصی مدیران اجرایی طرح نهضت مای مسکن که صبح امروز به میزبانی سازمان ملی زمین و مسکن برگزار شد، سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن، یکی از موضوعات مهم را تامین مالی پروژه‌ها دانست و گفت: به همین منظور روش‌هایی از جمله اعطای وام و تسهیلات، مشارکت، تامین مالی پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه (اوراق سلف موازی استاندارد) و تاسیس صندوق‌های زمین و مسکن در طرح نهضت ملی مسکن مورداستفاده قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین روش عرضه اوراق سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه یا فروش متری زمین نیز در فرایند تصویب قرار دارد و به‌زودی اجرایی می‌شود.

بلوردی تصریح کرد: در روش مشارکت، حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از واحدها سهم دولت می‌شود و در روش عرضه اوراق سلف حدود ۴۰ درصد از واحدها سهم دولت شده و باقیمانده واحدها نیز عرضه عمومی خواهد شد و مردم به خرید آنها می‌پردازند.

وی در ادامه به فعالیت‌های صورت گرفته در سازمان ملی زمین و مسکن اشاره کرد و گفت: از جمله این اقدامات تدوین و ابلاغ شرح خدمات پیشنهادی و مطالعه پهنه بندی حرایم شهرها به ادارات کل استانی و ابلاغ شناسایی اراضی مستعد شهرک سازی است.

بلوردی همچنین به موضوع تامین مسکن کارکنان شرکت‌های پیشران توسط خود شرکت‌ها اشاره کرد و توضیح داد: پیش نویس تفاهم‌نامه برای این روش آماده و اراضی در بسیاری از استان‌ها شناسایی شده تا با تحویل زمین به این شرکت‌ها و بدون وام و تسهیلات بانکی، به ساخت مسکن برای کارکنان خود بپردازند.

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن افزود: در این روش حدود ۷ شرکت صنعتی توسط دولت تصویب شده که از این روش استفاده کنند.

بلوردی در ادامه به عملکرد مسکن در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر پرداخت و گفت: بیش از ۲۰۹ هزار تفاهم‌نامه ۳ جانبه در حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار شهر با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر منعقد شده که از این تعداد، ساخت حدود ۱۸۷ هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی افزود: همچنین بیش از ۳۸۳ هزار واحد نیز با تعاونی‌ها قرارداد منعقد شده که حدود ۳۶۱ هزار واحد آن‌ها در حال اتمام و بیش از ۵۹۰ هزار واحد به صورت خود مالکی منعقد شده که ساخت حدود ۵۷۰ هزار واحد آن در حال اتمام است.