تفاهم‌نامه مشترک ساخت مسکن برای فرهنگیان در ۱۸ استان منعقد شد

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «ارسلان مالکی» افزود: مطالبه دولت و وزرای راه و شهرسازی و آموزش و پرورش، انجام یک کار شاخص برای تامین مسکن فرهنگیان بود که این موضوع در این تفاهم‌نامه مورد توجه قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در راستای طرح عظیم نهضت ملی مسکن برای تامین مسکن همه آحاد کشور برنامه دارد، گفت: فرهنگیان از جمله اقشاری هستند که مورد توجه ویژه وزارت راه و شهرسازی هستند و برای رفع مشکل مسکن این صنف شریف احساس مسوولیت مضاعف داریم.

مالکی اعلام‌کرد: در نشست امروز با حضور وزیر آموزش و پرورش مقرر شد مدیران آموزش و پرورش در ۱۸ استان زمین‌های خود را به اداره کل راه و شهرسازی استان خود معرفی کنند تا با اولویتی که آموزش و پرورش به ما اعلام می‌کند برای فرهنگیان مسکن ساخته شود.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید بر اینکه اجرای این تفاهم‌نامه باید با نهایت سرعت انجام شود، اظهار داشت: مدیران اداره‌های آموزش و پرورش و اداره‌های کل راه و شهرسازی هر استان باید با نهایت سرعت فرآیند تغییر و تحول اراضی آموزش و پرورش را انجام دهند و پس از آن روند تغییر کاربری اراضی انجام شود تا زمین‌ها برای ساخت مسکن فرهنگیان در اختیار طرح قرار گیرد.

وی گفت: به‌طور کلی سه روش برای اجرای پروژه‌ها وجود دارد که اختیار چگونگی ساخت را در آن به آموزش و پرورش می‌دهیم؛ نخستین روش ساخت در قالب گروه‌های ساخت توسط خود فرهنگیان است. روش دوم استفاده از تعاونی‌های خوشنام فرهنگیان و روش سوم به کارگیری یک کارگزار برای ساخت واحدهاست.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: تاکنون ۴۰ هزار هکتار زمین تامین شده و بیش از ۱۱۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران اختصاص داده‌ شده است، تامین ۶۰ هزار واحد مسکونی را نیز برای اعضای هیات علمی توافق کرده‌ایم.

وی ابراز امیدواری کرد که پس از تغییر و تحول اراضی، در مراسمی عملیات اجرایی پروژه‌های مسکن فرهنگیان آغاز شود.

تامین مسکن معلمان، ضامن آینده کشور

وزیر آموزش و پرورش نیز نشست امروز را یک نقطه عطف در اجرای قانون جهش تولید مسکن برشمرد و گفت: برای انعقاد این تفاهم‌نامه پیگیری زیادی انجام شد، زیرا تامین مسکن فرهنگیان فضیلتی مضاعف است.

«رضامراد صحرایی»، تامین معیشت فرهنگیان را وظیفه حاکمیت عنوان کرد و افزود: رسیدگی به وضعیت معیشت معلمان موجب می‌شود تا این قشر با آسودگی وظیفه خود را انجام دهند.

وی حفظ شان معلمان را وظیفه جامعه دانست و اضافه‌کرد: معلمان در جامعه نقش مرجعیت دارند و گرانبهاترین امانت هر خانواده که دانش‌آموزان هستند در دست این قشر هستند.

وزیر آموزش و پرورش، تامین مسکن معلمان را ضامن آینده کشور دانست و ادامه‌داد: این دولت بن‌بست شکن است و تامین زمین بن بست مساله مسکن در کشور بود که با همت وزارت راه و شهرسازی شکسته شد.