مقاوم سازی ۵۰ درصدی واحدهای روستایی کشور

شاملو، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن گفت: طبق برنامه ریزی، تمامی واحدهای روستایی تا ۱۰ سال آینده مقاوم سازی می شوند البته تحقق این مهم به میزان حمایت های دولت و تسهیلات بستگی دارد.

به گزارش بازار، محمدرضا شاملو در بازدید از وضعیت پروژه های بنیاد مسکن استان زنجان و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی و نوسازی شده است، افزود: از این میزان حدود ۹۶۰ هزار واحد مسکونی در راستای مقاوم و نوسازی بوده و مابقی نیز حوادث غیرمترقبه مثل سیل و زلزله را شامل می شود.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تا کنون برای بیش از ۴۰ هزارو ۸۸۰ روستا طرح های هادی روستایی تهیه شده است، اضافه کرد: این طرح در بیش از ۲۲ هزارو ۲۰۰ روستا نیز به اجرا در آمده که آثار بسیار خوبی در ارتقاء کیفیت زیستی مردم، تسهیل در تردد و ایمن سازی روستا در قبال حوادث غیرمترقبه داشته و از طرفی وابستگی و دلبستگی برای ماندگاری مردم ایجاد کرده است.

این مسوول با بیان اینکه درزمان حاضر حدود سه میلیون و ۸۴۰ واحد مسکونی روستایی واجد شرایط سند مالکیت دریافت کرده اند، ادامه داد: از این میزان سه میلیون و ۵۲۰ هزار واحد، روستایی و مابقی املاک واقع در شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت را در بر می گیرد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه مطالعات نشان می دهد در روستاهایی که طرحهای هادی و بهسازی محیط روستایی، نوسازی و مقاوم سازی اجرا شده یک ثبات جمعیتی به وجود آمده و یا روند مهاجرت متوقف شده و یا مهاجرت معکوس به وقوع پیوسته است.

شاملو با بیان اینکه با اجرای این طرح نیازهای زیستی روستاییان تامین شده است، افزود: شرایط زندگی این روستاییان قابل قبول است، بسیاری به این روستاها بازگشته اند و فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری نیز از طریق بخش خصوصی و دستگاههای خدمات رسان رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه طی یکسال گذشته درخواست افزایش حریم روستایی داشته ایم، اظهار داشت: بیش از ۴۶۰ هزار تقاضای افزایش محدوده و ساخت و ساز وجود داشته، که شامل ۲ بخش است یکی بخش افراد نیازمند واقعی را شامل می‌شود که زمین مناسبی ندارند و در کمیته‌های تصویب طرح‌های هادی درخواست آنان مطرح و بررسی و بطور عمده موافقت می شود.

این مسوول با اشاره به اینکه بخش دیگر افرادی هستند که می خواهند از منافع مادی آن منتفع شوند، ادامه داد: حفظ اراضی زراعی و باغی یکی از اولویت ها بوده و در فراز منشور طرح هادی بحث توجه به محیط زیست، حفظ منابع و خاک کشور عنوان شده است و بطور قطع باید با احتیاط این برنامه ها اجرا شود.

به گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وی با اشاره به اینکه در تمامی کشور این موضوعات بررسی می شود گفت: تلاش بر این است که اراضی زراعی و باغی روستاها در جریان توسعه روستایی و ساخت و سازها آسیب نبینند.