کاهش ۳میلیون تومانی هزینه وام مسکن برای متاهلین

اقتصادنیوز: روند نزولی نرخ سود اوراق تسه که از انتهای هفته پیش آغاز شده بود، امروز نیز تداوم یافت. نرخ امروز سود اوراق تسه نسبت به هفته پیش شاهد کاهش یک درصدی بود. به این ترتیب هزینه وام مسکن نیز برای مجردین و متاهلین نسبت به هفته گذشته بیش از ۲ میلیون تومان کاهش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز هزینه خرید اوراق تسه در ادامه روند نزولی خود در روزجاری به مانند روز گذشته باز هم کاهش یافت. در این خصوص هزینه اوراق تسه پس از آنکه در روز گذشته به رقمی معادل با 86 هزار تومان رسیده بود امروز با 3 هزارتومان کاهش به 83 هزار تومان رسید . کاهش قیمت اوراق در روزهای گذشته سبب شد تا هزینه وام مسکن برای متاهلین در انتهای این دوروز 3 میلیون و 200 هزار تومان کاهش یافته و در نهایت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین روند نزولی داشته باشد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز 11 آبان قیمتی معادل با 83 هزار تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در روز گذشته باید 24 میلیون و 88 هزار تومان و متاهلین 41 میلیون و 300 هزار تومان اوراق تهیه می کردند.

در ادامه روند نزولی قیمت اوراق، این هزینه در روز جاری برای مجرد ها به 23 میلیون و 224 هزاز تومان و برای متاهلین به 39 میلیو و 813 هزار تومان رسید.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته از 17.5 درصد به 22.7 درصد و برای متاهلین به 22.6 درصد کاهش یافت.

نرخ سودی که امروز در بازار اوراق کشف شد از نرخ دیروز هم کمتر بود. این رقم برای مجردین 22.46 درصد و برای متاهلین 22.34 درصد ثبت گردید.

 

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که 10 آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 184 میلیون و 200 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 341 میلیون و 220 هزارتومان برآورد شد.

این مبلغ را هزینه کل وام مسکن نامگذاری می کنیم. این هزینه در روز جاری با کاهشی بیشتر برای مجردین 183 میلیون و 333 هزار تومان و برای متاهلین 339 میلیون و 737 هزار تومان محاسبه شد.

با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای شنبه 10 آبان ماه نشان می‌دهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین 1 میلیون و 20 هزار تومان و برای متاهلین 1 میلیون و 750 هزار تومان کاهش یافته است.

پس از تداوم کاهش در نرخ سود بازار اوراق در روز جاری نیز نسبت به دیروز شاهد 864 هزار و 530 تومان دیگر افت در هزینه وام مجردین بودیم. این اختلاف برای متاهلین نیز نسبت به روز گذشته 1 میلیون و 482 هزار تومان محاسبه شد.