مرکز آمار: میانگین قیمت هر متر آپارتمان در تهران به 448 میلیون ریال رسید

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران،‌ در تیر ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌ مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است.در تیر ١٤٠١ متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌ مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران به ٤٤٨ میلیون و ٤٠٧ هزار ریال رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز آمار ایران، در تیر ماه ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه تیر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٧.١ درصد)، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است. جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی؛ شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات قیمت­ها را بهتر نشان می­‌دهد، زیرا مشخصات و کیفیت واحدهای فروش رفته در دوره­های مختلف در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نیستند.

به عنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت متوسط قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود. شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می‌کند و اثر تغییرات کیفیت در طول دوره‌های مختلف را از بین می‌برد، بنابراین با وجود این­که متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس­تر است با این حال به دلیل حذف تغییرات کیفیت در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک؛ تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق­تر از تغییرات قیمت در روش متوسط قیمت است. در این گزارش در کنار شاخص قیمت، متوسط قیمت آپارتمان­های مسکونی شهر تهران نیز آورده شده است. پیشنهاد می­شود برای آگاهی از درصد تغییرات قیمت آپارتمان­های مسکونی، از شاخص قیمت و برای آگاهی از سطح قیمت­ها از میانگین قیمت استفاده شود.

شاخص قیمت (فروردین ١٤٠٠=١٠٠)

در تیر ماه ١٤٠١ عدد شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ١٥١,٩رسیده است که نسبت به ماه قبل (١٤٠.٣)، ٨.٣ درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در تیر ماه ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٨,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه تیر ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (٧.١ درصد)، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم نقطه‌ به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در تیر ماه ١٤٠١ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به عدد ٤٥,٢ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٣٥.٥ درصد) ٩.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٤٠١ املاک مسکونی شهر تهران به عدد ٢٧,١ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل(٢٦.٤ درصد)، ٠.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان­های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران

در تیر ماه ١٤٠١ متوسط وزنی[١] قیمت آپارتمان‌های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران به ٤٤٨٤٠٧ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه ١ با متوسط قیمت ٨٤٥٢٢٠ هزار ریال بیشترین و منطقه ١٧ با متوسط قیمت ٢٢٨٩٠٣ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده ­اند.

[١] میانگین حسابی تیر ماه ١٤٠١ برابر با ٤٢٨٧٩٧ هزار ریال می­باشد.

– میانگین حسابی: در سطح منطقه میانگین حسابی یک متر مربع زیر بنای آپارتمان­های مسکونی محاسبه و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) استفاده شده است.

– میانگین وزنی: در سطح منطقه از مساحت ملک فروش رفته و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) به عنوان وزن استفاده شده است.