کاهش کیفیت ساخت مسکن به علت افزایش قیمت مصالح

تهران – ایرنا – رییس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی هشدار داد که به دلیل افزایش قیمت مصالح، کیفیت ساخت مسکن برای اقشار متوسط پایین آمده است.

«محمد شکرچی زاده» روز دوشنبه در دومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان که هم اکنون در هتل المپیک درحال برگزاری است، اظهار داشت: رکود اقتصادی باعث شده تا بخش خصوصی نتواند سرمایه خود را وارد حوزه ساخت و ساز کند.

وی گفت: همچنین کمبود بودجه عمرانی نیز باعث شده بخش دولتی نتواند پروژه‌های نیمه کاره را به اتمام برساند و اکنون با صدها پروژه نیمه تمام عمرانی در کشور مواجه هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی چالش‌های صنعت ساخت را افزایش قابل توجه قیمت مصالح دانست و افزود: افزایش قیمت مصالح ساختمانی باعث شده تا میزان استفاده از مصالح غیر استاندارد در صنعت ساختمان سازی افزایش یابد و ساخت و ساز مسکن برای قشر متوسط تهدید شود.

به گفته شکرچی زاده با وجود توانمندی‌های زیادی که در بین تولیدکنندگان عرصه ساخت وجود دارد اما به دلیل رکود اقتصادی این سرمایه‌ها در حال نابودی است.

وی گفت: از طرفی به دلیل کمبود بودجه عمرانی ساخت و نگهداری ابنیه‌ها و پل ها و سازه‌های مهم ملی نیز تهدید می‌شود.

شکرچی زاده با اعلام اینکه همچنان مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور ٢ تا ٣ برابر مقدار متوسط جهانی است، اضافه کرد: عدم مدیریت مصرف انرژی از چالش‌هایی است که می تواند به تخریب سرمایه های ملی و توسعه پایدار و شکاف عدالت بین نسلی منجر شود.