۱۹۰ هزار واحد مسکن مهر تا پایان بهمن فروش اقساطی می‌شود

تهران- ایرنا- سرپرست دفتر پایش طرح‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تمامی ادارات کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید مکلف شدند تا ۱۹۰ هزار واحد باقیمانده مسکن مهر را تا پایان بهمن ماه امسال تعیین تکلیف و فروش اقساطی کنند.

به گزارش ایرنا از وزارت راه و شهرسازی، «احمد خادمیان» اظهار کرد: جلسه شورای مسکن برای بررسی وضعیت مسکن مهرهای باقیمانده و روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد.

وی گفت: در این نشست سرعت دادن به عملیات اجرایی طرح نهضت ملی مسکن، تعیین تکلیف و فروش اقساطی پروژه‌های نیمه‌تمام مسکن مهر شهری و روستایی تا پایان بهمن سال جاری، مورد بررسی قرار گرفت.

خادمیان مدیریت و نظارت مستقیم بر سامانه‌های طرح نهضت ملی مسکن، پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن، پرداخت تسهیلات ساخت به بخش غیردولتی و سامانه ثبت‌نام و واگذاری مسکن مهر، پیگیری اتصال کامل سامانه بانک اطلاعات زمین سازمان ملی زمین و مسکن؛ سامانه تسهیلات ساخت مسکن روستایی بنیاد مسکن و سامانه تسهیلات ساخت بافت فرسوده شرکت بازآفرینی شهری به سامانه طرح‌های حمایتی مسکن را از دیگر موضوعات مورد بررسی عنوان کرد.

سرپرست دفتر طرح‌ریزی و پایش طرح‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در خصوص باقیمانده مسکن مهر با تاکید وزیر راه و شهرسازی تمامی ادارات کل راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و شهرهای جدید مکلف شدند تا واحدهای باقیمانده مسکن مهر تحت مسئولیت خود را تا پایان بهمن ماه امسال تعیین تکلیف و فروش اقساطی کنند.

وی واحدهای باقیمانده مسکن مهر را ۱۹۰ هزار واحد عنوان کرد که فروش اقساطی نشده‌اند و تاکید کرد: در مجموع حدود ۱۹۰ هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی نشده در اقصی نقاط کشور وجود دارد که این واحدهای باقیمانده به عنوان نمونه در شهر جدید پردیس، هشتگرد و پرند و در استان‌های خوزستان و البرز به صورت ویژه باید تعیین تکلیف شوند.

وی گفت: پیش‌تر این عدد معادل ۲۵۰ هزار واحد در ابتدای دولت سیزدهم بوده است که هم اکنون بعد از چند ماه این رقم به ۱۹۰ هزار واحد رسیده است و با تاکید وزیر راه و شهرسازی ادارات تابعه مکلف به تعیین تکلیف و فروش اقساطی واحدهای باقیمانده هستند.

خادمیان توضیح داد: در گذشته تکمیل واحدهای مسکونی مهر بدون معارض در برنامه بود که این موضوع در دولت سیزدهم تغییر یافت و مقرر شد تا تمامی واحدهای باقیمانده مسکن مهر تکمیل شوند و فروش اقساطی به اتمام برسد.

وی تصریح کرد: سیاست دولت این است که همان مسکن مهرهایی که زمین آنها فروش رفته و به خودمالک تبدیل شده باید به اتمام برسد. زیرا آن واحدها نیز از تسهیلات مسکن مهر استفاده کرده‌اند و وام مسکن مهر نیز از محل خط اعتباری بانک مرکزی بوده است که این اقساط باید به صندوق ملی مسکن برگردد و برای طرح‌های حمایتی بخش مسکن مورداستفاده قرار بگیرد.

سرپرست دفتر طرح‌ریزی و پایش طرح‌های مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: مقرر شده است تا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها قطعات زمین ۵۰۰ متری آماده و برای متقاضیانی که آمادگی مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها را دارند تخصیص بدهد.

وی اضافه کرد: اراضی ۵۰۰ متری به شکل اجاره ۹۹ساله به متقاضیان واگذار می‌شود. برای انجام این کار نیز مقرر شد تا طرح‌های هادی روستاها بازنگری شود و محدوده روستاها باز شود تا خود مردم هم اگر زمین دارند در روستاها ساخت‌وساز انجام بدهند که همه این موارد در چارچوب قوانین انجام خواهد شد.

خادمیان تاکید کرد: برای تامین زمین طرح‌های نهضت ملی و طرح‌های حمایتی مسکن مقرر شد تا موضوع الحاق اراضی به محدوده شهرها سرعت یابد. در تمامی شهرها الحاق به محدوده در دستور کار قرار گرفت. بر اساس سیاست دولت و وزارت راه و شهرسازی مقرر شده است تا زمین به صورت قطعات ۲۵۰ متری در مناطقی که زمین وجود دارد واگذار و به شکل یک طبقه حیاط‌دار احداث شود.